İşte enflasyon senaryoları

2006 yılında enflasyon hedeflemesine geçen ve bu yıl için enflasyon hedefini yüzde 5 artı/eksi 2 puan (yüzde 3-7 aralığı) olarak belirleyen Merkez Bankası...

ANKARA - 2006 yılında enflasyon hedeflemesine geçen ve bu yıl için enflasyon hedefini yüzde 5 artı/eksi 2 puan (yüzde 3-7 aralığı) olarak belirleyen Merkez Bankası, iki ayrı senaryolu orta vadeli enflasyon tahmininde bulunarak 'enflasyon patikası'nı daralttı. Merkez Bankası, kısa vadeli faizlerin yılın ilk aylarında sabit, ilerleyen aylarda düşeceği senaryoda yıl sonu enflasyonunun yüzde 4.7 yüzde 6.3 aralığında, 2007 yılı ortasındaki enflasyonun ise yüzde 3-yüzde 5.5 aralığında olacağını açıkladı.
Halen yüzde 13.5 olan kısa vadeli faizin sabit kalacağı ikinci senaryoda ise enflasyonun daha da düşerek yıl sonunda yüzde 4.2-yüzde 5.8 aralığında, 2007 ortasında yüzde 1.5-yüzde 4 aralığında olacağı, buna karşılık 2006 için yüzde 5 olarak hedeflenen büyümenin tutturulamayarak, daha aşağıda kalacağı hesaplandı.
Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti enflasyon hedeflemesine geçilmesiyle üç ayda bir yayımlanacak enflasyon raporlarının ilkini, dün bir basın toplantısıyla açıkladı. 2005'te yüzde 7.72 olan TÜFE enflasyonun 1.23 puanının tütün ve alkollü içkiler, 1 puanının petrol fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını vurgulayan Serdengeçti, tütün ürünlerine aralıkta petrole ocakta yapılan zammın enflasyona etkisinin bu yılın ilk aylarında etkisini sürdüreceğini söyledi.
'Büyüme hedefi aşılır'
Yılın son üç ayına ilişkin mevcut talep ve üretim göstergelerinin ekonomik faaliyetin canlılığını koruduğunu gösterdiğini kaydeden Serdengeçti, 2005 yıl sonu büyüme rakamının aşılmasının beklendiğini belirtti. Cari işlemler açığının 2005 sonunda gayrı safi milli hasılanın (GSMH) yüzde 6.2'si olacağı tahmininde bulunan Süreyya Serdengeçti, "Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarındaki ve uzun vadeli kredi kullanımındaki artış, cari açığın finansmanı açısından kısa vadede önemli bir sorun yaşanmayacağına işaret ediyor" dedi.
'Maliyetler düşürülmeli'
Enflasyonu etkileyen üretim maliyetleri içindeki reel ücretler ve uluslararası hammadde fiyatları ile diğer ara malı fiyatları bulunduğunu hatırlatan Serdengeçti, hem kamu, hem de özel sektörde reel ücretlerdeki düşüşün devam ettiğini belirtip, önümüzdeki dönemde verimlilik artışının süreceğini söyledi. Serdengeçti, enflasyondaki düşüşün kalıcı olabilmesi için yapısal reformlara odaklanılması ve üretim maliyetlerini düşürücü önlemlerin devamının gerektiğini dile getirdi.
Uygulanan kamu maliyesi politikalarının, sürdürülebilir mali disiplinin sağlanması yönündeki kararlılığın önümüzdeki dönemde de devam edeceğini gösterdiğini kaydeden Serdengeçti, "Veriler orta vadede denk bütçe hedefine yaklaşılacağına işaret etmektedir" dedi. Ancak Serdengeçti, bütçe hedeflerine ulaşılabilmesi amacıyla dolaylı vergilere başvurulmasının enflasyon açısından oluşturacağı risklerin de göz ardı edilmemesi uyarısında bulundu.
Faizler yükseldi
Merkez Bankası'nın açıkladığı 2. senaryoda gecelik faizlerin sabit kalması sonucu enflasyonun yıl sonu hedefine paralel olacağının açıklaması dün yabancıların bono satışını artırdı. Faiz dün yüzde 13.70'e çıktı.
1. Senaryo
Merkez Bankası'nın kısa vadeli faizlerinin yılın başında yatay seyir izlediği ve sonrasında kademeli aşağı indiği senaryoda 2006 sonunda enflasyon yüzde 4.7-6.3 aralığında gerçekleşecek. Bu senaryoda yılın ilk çeyreğinde enflasyonun yukarı doğru bir hareket göstereceği, ikinci çeyrekte tekrar aşağı doğru yöneleceği, üçüncü çeyrekten itibaren ise düşüşün derinleşeceği öngörüldü. 2007 Haziran ayında ise enflasyonun yüzde 3-5.5 aralığında kalacağı hesaplandı.
2. Senaryo
Kısa vadeli faizin yüzde 13.5 düzeyinde sabit tutulduğu ikinci senaryoda ise enflasyondaki düşüşün diğer senaryoya göre daha hızlı olacağı ve 2006 sonunda yüzde 4.2-5.8 aralığında, 2007 ortasında da yüzde 1.5-4 aralığında olacağı tahmininde bulunuldu. Bu senaryoda enflasyonun, 2007 ortasında orta vadeli hedeflerle tutarlı patikanın altında kalacağı, ekonominin de 2006'da potansiyel düzeyinin altında büyüyeceği vurgulandı.
Riskler arasında Avrupa Birliği de var
Süreyya Serdengeçti, enflasyon hedeflemesi rejiminin para politikasında bir son olmadığını, aksine, 'kesintisiz gelişme sürecinin başlangıcı' olduğunu vurguladı. Enflasyon üzerindeki risklere dikkat çeken Serdengeçti, temel risklerin, petrol fiyatındaki artış, uluslararası likidite koşullarındaki dalgalanmalar, AB yolunda çıkabilecek olası pürüzler olarak sıraladı.
Uluslararası piyasalardaki son dönem gelişmelerinin 2006'da da aynı seyirde süreceğinin görüldüğünü açıklayan Serdengeçti, ancak bu yönden gelecek bir şokun enflasyonda etkili olabileceğini belirtti. Serdengeçti, şokun geçici olarak algılanması halinde Merkez Bankası olarak orta vadeli yaklaşım çerçevesinde hareket edileceğini ve kısa vadede tepki verilmeyeceğini söyledi. Riskteki kalıcı artışın YTL'nin kalıcı değer kaybetmesine yol açarak enflasyon üzerinde baskı yaratabileceğine dikkat çeken Serdengeçti, "Döviz kuru-enflasyon ilişkisi dalgalı kurda yavaşlamakla beraber, bu dönemde kalıcı artışların etkileri tam olarak test edilmedi. Bu bağlamda, risk primindeki kalıcı hareket para politikasının tepki vermesini gerektirebilir" dedi.