İşte işadamı Aziz Yıldırım...

İşte işadamı Aziz Yıldırım...
İşte işadamı Aziz Yıldırım...
Şike tutuklusu Aziz Yıldırım aynı zamanda savunmadan turizme 9 şirketin de hissedarı. En büyük müşterisi ise NATO...

Forbes Dergisi, Fenerbahçe Başkanı’nın hayatını incelediği dosyada, Yıldırım’ın girdiği savunma ihalelerine dikkat çekiyor.  Fenerbahçe başkanı olması sebebiyle spor yöneticiliğiyle bilinen Aziz Yıldırım aynı zamanda büyük şirketlerin de sahibi bir işadamı. Yıldırım’ın inşaat, savunma, denizcilik, turizm, beton ve hayvancılığa kadar uzanan sektörlerde önemli yatırımları var. Bunlardan Maktaş Makine, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muhabere entegre sistemini Alman Siemens ile birlikte kurmuştu. Futbolda şike soruşturması kapsamında tutuklanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, kamuoyunda daha çok spor yöneticisi kimliğiyle tanınıyor. Ama birçoğunun internet sitesi bile olmayan şirketleri ile Fenerbahçe Başkanı, Türkiye ’deki iş dünyasında kayda değer bir ağırlığa sahip.

İNŞAAT TURZİM SAVUNMA

Yıldırım’ın şirketleri inşaat, savunma, denizcilik, turizm, beton ve hayvancılığa kadar oldukça geniş bir alanda faaliyet gösteriyor. Forbes Dergisi, Fenerbahçe Başkanı’nın iş hayatını incelediği dosyada, Yıldırım’ın girdiği savunma ihalelerine dikkat çekiyor. Fenerbahçe Başkanı’nın yüzde 93 hissesini elinde bulundurduğu Maktaş Makine’nin en büyük müşterisinin NATO olduğu biliniyor. Yıldırım, dayısı Faruk Yalçın’ın 1963’te Makyal İnşaat’ı kurarak NATO ihaleleri almaya başlamasından 10 yıl sonra Maktaş Makine ile iş hayatına girdi.

650 MİLYON DOLARLIK İŞ ÜSTLENDİ

Şirket, 1973’ten bugüne çoğu NATO için olmak üzere toplam 650 milyon dolarlık iş üstlendi. En büyük işi ise TAFICS projesi için kazandığı ihale oldu. Maktaş, 1996’da TAFICS ( Türk Silahlı Kuvvetleri Entegre Muhabere Sistemi) projesinin birinci aşaması için yapılan ihaleyi Siemens ile birlikte 223 milyon dolara kazandı. Aynı projenin ikinci aşaması için yapılan ihaleyi de 2003’te yine Siemens-Maktaş ortaklığı 177 milyon dolara aldı. TAFİCS projeleri 2006’da dünyada Siemens’in uluslararası ihaleleri kazanmak için rüşvet dağıttığı suçlamasıyla gündeme gelmişti. Siemens’i dünyada zora sokan bu konu Türkiye’de ise gündeme gelmedi. Sahibi olduğu Gülhan Denizcilik’in Dearsan tersanesiyle imzaladığı iş ortaklığı ile Türkmenistan’a 100 milyon dolarlık iki karakol botu sattığına ilişkin haberlerde, önemli bir ortak olmasına karşın Aziz Yıldırım’ın adı geçmedi.

İŞTE O 9 ŞİRKET

Aziz Yıldırım Maktaş Makine’nin yanı sıra İmsak Savunma, Savtem Savunma, As İnşaat, Asbeton İnşaat, Aly İnşaat, Gülhan Denizcilik, AG Denizcilik ve Şahdem Süt Entegre Hayvancılık şirketlerinin de hissedarı. Dergide yer alan dosyada Aziz Başkan’ın Fenerbahçe yönetiminde yer alan isimlerle de sağlam iş ilişkileri olduğu hatırlatılıyor. Fenerbahçe’nin küme düşmesi ve Yıldırım’ın önderliğini kaybetmesi halinde Aziz Başkan’ın ’iş liginde’ eski gücünü sürdürüp sürdüremeyeceği merak konusu.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/106208510620852

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  nato savunma kalkanı ihalesi - coolmemories

  biraz evvel bir haber kanalında Nato'nun Türkiye'de savunma kalkanı oluşturacağı haberi vardı... Aziz Yıldırım'ın yanı sıra Serdar Adalı'nın da Nato ihalelerini alması, şu an ikisinin de örgütlü suçlardan tutuklu olmasını göz önünde bulundurursak aşağıdaki maddelerin neye sirayet ettiğini okuma yazması olan herkes anlayabilir sanırım... şikeyese asıl şike bu değil mi? ( a bendindeki değişikliğe dikkat!) KAMU İHALE KANUNU Kanun Numarası : 4734 Kabul Tarihi : 4/1/2002 İhaleye katılamayacak olanlar: Madde 11- Aşağıda sayılanlar doğrudan veya dolaylı veya alt yüklenici olarak, kendileri veya başkaları adına hiçbir şekilde ihalelere katılamazlar: a) (Değişik: 20/11/2008-5812/4 md.) Bu Kanun ve diğer kanunlardaki hükümler gereğince geçici veya sürekli olarak kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmış olanlar ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan veya örgütlü suçlardan veyahut kendi ülkesinde ya da yabancı bir ülkede kamu görevlilerine rüşvet verme suçundan dolayı hükümlü bulunanlar.

  HİS! - B.YÜKSEL

  Tabii ki bilemem! Tabii ki bilmiyorum! Ama son şike iddiaları konusunda içimde büyük şüpheler -acabalar- var! (Neden -alelacele- her şey basına sızdırıldı? "Kesin şike" 19 maçın şüphelileri ner'de? İnsanlar neden içerde? ANLAYAMIYORUUMM! B.YÜKSEL