İşte İstanbul Finans Merkezi

İşte İstanbul Finans Merkezi
İşte İstanbul Finans Merkezi

Merkez E-5 ve TEM den yararlanacak şekilde planlandı. Ayrıca 5 katlı bloktan oluşacak ve araç trafiği bu bloklardan sağlanarak merkez içine araç alınmayacak.

Türkiye'nin en önemli projeleri arasında geçen ve sır gibi saklanan Finans Merkezi, Kapalıçarşı ve Topkapı Sarayı esintileri taşıyor.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, New York, Londra ve Dubai’deki finans merkezlerinden daha büyük bir alanı kapsayacak İstanbul Finans Merkezi’nin projesinin tamamlandığını, inşaatın yakında başlayacağını açıkladı. Bayraktar’ın verdiği bilgiye göre 2 milyon 500 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek Finans Merkezi’nde 560 bin metrekare ofis, 90 bin metrekare alışveriş, 70 bin metrekare otel, 60 bin metrekare rezidans ve 2 bin kişilik bir konferans merkezi olmak üzere 810 bin metrekare inşaat alanı bulunacak. Tamamlandığında 30 bin kişiye istihdam kapısı açacak olan merkez, Kapalıçarşı ve Topkapı Sarayı’nın esintilerini taşıyacak. Merkezle ilgili bilgi veren Bayraktar, İstanbul’un tarihi geçmişini hatırlatarak, “Geçmişin her döneminde ihtişam ve zarafetin sembolü olan İstanbul, tarihi misyonuna yakışır şekilde önce bölgesel ardından küresel ticaretin merkezi olacak” dedi.
Finans merkezinin yaptırılması görevinin Bakanlar Kurulu kararı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verildiğini hatırlatan Bayraktar, Finans Merkezi master planını yaparken; dünya ölçeğinde finans merkezi çalışmaları yapan yabancı bir proje grubu ile bölgesel nitelikte çalışmaları olan bir Türk proje grubunu birlikte çalıştırdıklarını kaydetti. Finans merkezinin 2 milyon 500 bin metrekare bir alan üzerine inşa edileceğini kaydeden Bakan Bayraktar, 560 bin metrekare ofis, 90 bin metrekare alışveriş, 70 bin metrekare otel, 60 bin metrekare rezidans ve 2 bin kişilik bir konferans merkezi olmak üzere, 810 bin metrekare inşaat alanı bulunduğunu kaydetti. Bayraktar, Finans Merkezi’nin inşaatında çalışacak insanlara kapısı olmasının yanında, proje tamamlandığında 30 bin kişiye istihdam kaynağı olacağını vurguladı. 

4 ana bölgeden oluşuyor
Merkezi 4 ana bölge oluşturduklarını anlatan Bayraktar, “Projenin kalbi olarak işlemesi planlanan 2. bölgede banka ve finans merkezlerine ait binalar yer alıyor. 1. bölgede ise özel kurumlar ve denetim kuruluşlarına ait binalar var. Kongre ve kültür merkezi ile oteller ve konutlardan oluşan 3. bölge Kapalıçarşı’daki gibi fonksiyon sürekliliğini sağlıyor. Destek ve hizmet birimleri olarak tanımlanan okul, cami, polis ve itfaiyenin bulunduğu 4. bölge ise 1. bölge’nin çevresine yerleştiriliyor” diye konuştu.
Merkezin tasarımında dünyanın ilk finans merkezi kabul edilen Kapalıçarşı’nın işleyişi ve ortak mekân kullanımı ile Topkapı Sarayı’nın siluet ve tasarımından esinlenildi. Merkezin içerisinde, Kapalıçarşı’nın modern bir kopyası olacak bir çarşı da yer alacak. Bayraktar, modern çalışma alanlarını barındıran, finans sektörünün kalbini oluşturan ve günün 24 saati canlı yaşam alanlarının bulunduğu yeni bir kent simgesi oluşturulmasının hedeflendiğini söyledi.
Merkezin proje konumu ve mimari yapısı, Anadolu yakasının simgesi olacak şekilde tasarlandı. Merkez Topkapı Sarayı’nın etrafında oluşturulan yeşil banttan esinlenerek, İstanbul’un siluetinden kopmadan şehirden ayrıldı. Ayrıca Topkapı Sarayı’ndaki surlar gibi merkezin etrafındaki podyum hattı üzerinde devam eden yollar tasarlanarak, alan tek bir bütün haline getirildi. Farklı işlevler için kullanılabilecek avlular oluşturuldu. Tüm ortak alanlarda, İstanbul’un tarihi dokusunda yer alan ve geleneksel mimarinin imgelerini oluşturan çeşmeler ve kapılar kullanıldı.

New York’tan daha büyük olacak
New York, Londra ve Dubai’deki finans merkezlerinden daha büyük bir alanı kapsayacak olan İFM, Anadolu yakasında Ataşehir ile Ümraniye’nin kesiştiği noktada E5 ve TEM’den yararlanabilecek şekilde inşa edilecek. Finans merkezi iki metro hattıyla da şehre bağlanacak. Merkez, 5 bodrum kattan oluşacak podyum bloğu üzerine inşa ediliyor. Araç trafiği podyum içerisinde sağlanacak.

Başbakan’dan tam not aldı
Proje tamamlandığında, BBDK, Halkbank, Vakıfbank, BBDK, SPK finans merkezine taşınacak. Özel bankalar ve finans kuruluşları için de alanlar oluşturulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Finans Merkezi’ne ilişkin geçenBakanlar Kurulu toplantısında bir sunum yaptı. Projenin maketi Bakanlar Kurulu toplantısında bakanlar ve Erdoğan’dan tam not aldı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107816210781627

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Avanta yaratma projesi!!! - testereci

  Beyler İstanbul'da böyle bina yaparak, kamu bankalarını ve kurumlarını kanun çıkarmak yoluyla buraya taşıyarak "finans merkezi" olacağını zannediyorlar veya millete böyle yutturmaya çalışıyorlar...Dünyadaki finans merkezlerinin nasıl oluştuğunu bir zahmet açıklasalar da bu avanta projesinin anlamlı olup olmadığını anlasak!! Örneğin, Newyork, Londra ve Frankfurt böyle bina yaparak mı finans merkezi oldu??? Adam gibi bir hukuk sisteminin olmadığı bir ülkenin finans merkezi olması sadece bir fantezidir..Daha yapılmadan dahi bir sürü avanta yaratan (burada yaptıkları binaları, finans merkezini kalbinde, yanında vs. diye pazarlamıyorlar mı şimdilerde???)bu proje sadece müteahhit zengin etmeye ve trafik başta olmak üzere mevcut sorunları artırmaya yarayacaktır... Bu hükümet iktidara ilk geldiğinde kamu bankalarını hemen özelleştirecekti, ama nedense vazgeçti!!!İşin ucunda yandaşlara kredi (mesela Sabah Grubunun alınması için Kamu bankalarından verdirilen ve adına "proje kredisi" denilen 750 milyon Dolar tutarındaki kredi gibi) veya böyle avanta projeler olunca bu işi nasıl unuttular değil mi??? Velhasıl bu proje ile İstanbul'un finans merkezi olması bir uydurmadır.. Mevcut finans kuruluşlarının çoğu da zaten diğer yakadadır...İngilter, halen dünyanın en önemli finans merkezi olan Londra üzerindeki yoğunlaşmayı, mevcut kuruluşları başka yerlere nakletme hesabı yaparken bizimkilerin gırtlağına kadar sorunla yüzyüze olan İstanbul'da böyle fantazilerle uğraşması ne kadar ilginç değil mi???

  Finans Merkezi?? - Murat Odak

  Bu övünülecek değil, utanılacak bir proje. Finansçıların ve yatırım bankacılığının maskesi 2008 krizinden sonra düştü. Dünya artık hiçbir şey üretmeden yalnızca hesaplarla rakamlarla oynayarak havadan para kazanmanın orta sınıfa zerre faydası olmadığını, küçük bir azınlığı zengin ederken uzun vadede ülkeyi batırdığını anladı. Eski Malezya başbakanının dün BBC'ye verdiği röportajı okuyun. Obama'nın önceki hafta kongreye yaptığı konuşmayı bulup dikkatle izleyin. Bankacılığın mabedi ABD bile üretim sektörünü ülkeye geri döndürmeye uğraşıyor.

  @bebebiskuvi - demirg

  Ben de merak ettim neresi olduğunu. Ataşehir bölgesine biraz bakınca google maps'den, sanırım resimdeki bölgeyi buldum. Google Maps'e aşağıdaki koordinatları girerseniz gösteriyor: 41.00212,29.109435

  İSTANBUL VAH İSTANBUL AH İSTANBUL - pispor

  Türkiyenin beşte bir nüfüsünü barındıran istanbul.ekonomisinin yüzde ellisine yön veren istanbul.Bir deprem olursa ne olur.Yan herro yan merro.Güzel dünyanın sayılı bir tarih kenti istanbul.bir napoli olmalı,bana göre eğer üretimden insanı koparacak bir istanbul olursa bunu pek yararlı olacağını zannetmem.Gedolar ve Finans merkezleri tarih türizm iç içe bir türlü misali.Rlbette başarılı olmasını ve ülkeye para girişini isterim.ya bunun tersi olursa.Boş bir finans merkezi olursa.10-30 katlara kurbanlık hayvanlara mı kiralıyacağız.Çünkü finansın yanında türizm (Kumar kadın ticareti seks uyuşturucu piyasalarıda doğar.o zaman ne olacak istanbul.Ah be İstanbul,ben fazla yaşlı bir istanbullu değilim.1957 de adım attım sana,2007 de evimin penceresini açtığımda kadıköyden karaköye hareket eden kömürlü vapurun düdüğünü duyamadığım için kaçtım senden istanbul.Çünkü artık gözlerim açık ikende seni duyamıyorum istanbul.Dünya tarihi mirası istanbul Sen bitiyorsun.

  Rant - remurisat

  Tayyip İstanbul'un nüfusunu 20 milyona çıkartmadan eğer ölürse, gözleri açık gidecek !

  Nerede bu finans merkezi? - bebebiskuvi

  Keşke İstanbul'un neresine kurulacağını da yazsalarmış... Levent bölgesi o yönde gelişiyor diye biliyordum. Bir tane daha mı kurulacakmış?

  Otuzbinle kalırsa iyi. - msah

  İstihdam 30 bin ile kalırsa yine iyi. İstihdam bazında bakılırsa sorun yok ama burdan çıkacak ekonomik potansiyel bakalım İstanbula kaç milyon kişi getirecek, ekonomi gelişsin gelişmesin demiyouz ama bu illa İstanbulda mı olmalı, o kadar övdüğümüz anadolu kaplanlarına bu yatırımlar yapılsa Türkiyenin olduğundan en az iki kat daha fazla hızda büyüyeceğine eminim ki kaldı ki tek amaç büyümekmi.Ayrıca bu alanın sosyal olarak İstanbula ne gibi faydaları olacak gelişen ekonomi içerisinde düşük gelirlileri İstanbul dışına atmaktan başka. Daha çok yazalım da nereye bilmiyorum bölgesel gelişme odaklı New York ve Londranınkinden daha büyük olmasının bu ülke için avantajı nedir onu da anlamış değilim. Bölgelere dağıtmadıkça bu yatırımları terörde olur göçte olur kaosta olur bu ülkede.