İşte Opel'in 'uniseks' yeni Corsa'sı

Dördüncü kuşak Opel Corsa'nın Avrupa lansmanı Almanya'nın Dresden kentinde yapıldı. Araç Kasım 2006'da İstanbul Motor Show ile birlikte Türkiye pazarında satılmaya başlanacak.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

DRESDEN - Dördüncü kuşak Opel Corsa'nın Avrupa lansmanı Almanya'nın Dresden kentinde yapıldı. Araç Kasım 2006'da İstanbul Motor Show ile birlikte Türkiye pazarında satılmaya başlanacak.
GM tarihindeki ilk Türk genel müdür olarak yaklaşık bir ay önce göreve başlayan GM Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, Opel'in yeni Corsa ile iç pazarda ivme kazanacağını söyledi. Keklik, Türk genel müdür olmanın şirkete getireceği avantajlar sorusuna şu yanıtı verdi: "Benin gelmemle birtakım değişiklikler olacaktır. Herkesin yönetim tarzı ve iş yapma şekli farklıdır. Bununla birlikte biz Opel'de çok güçlü bir ekibiz ve de GM'in stratejileri tektir. Ancak ben 15 yıldır GM'de çalışıyorum. Yurtdışında ve yurtiçinde değişik birimlerde görev aldım. Bu bilgi ve birikimi Türk olmanın avantajlarıyla örtüştüreceğim. Nedir bu örtüştürme, tüketiciyi iyi tanıma, bayi örgütünü çok daha iyi anlayıp iletişim kurabilme, beklentileri daha iyi okuyabilme gibi artılarım elbette olacak."
Keklik, diğer taraftan yönetimde bir Türk olarak görev almanın ayrı bir gururu olduğunu, ekip arkadaşlarının da bunu paylaşmasının beklentileri yükselteceğini ve daha hızlı hareket etme sonucunu doğuracağını söyledi. Keklik, "Söz konusu hızlı hareket etme 'risk' demeyeceğim ama biraz daha cesur kararlar alma yönünde olacaktır. Chevrolet'nin Saab'ın, Opel'in yani GM'in markalarının Türkiye'deki başarısına pozitif etki yapacaktır" dedi.
Cesur kararlar dönemi
Keklik, cesur kararların ne olacağı bunlar arasında GM'in Türkiye'de yeniden üretici kimliğiyle yeralmasına yönelik projeleri sunup sunmayacağına ilişkin ise şöyle konuştu: "Şu anda böyle bir şey söylemem mümkün değil. İnşallah böyle bir haberi sizlerle paylaşmak isterim. Bu tarz projelerin masaya gelmesini her zaman istemişizdir. Duygusal bir yakınlık da muhakkak olacaktır. GM'in Türkiye'den üretici olarak ayrılması şirkete pazar payı ve imaj olarak çok fazla şey kaybettirmedi. Ancak Türkiye zaten mevcut üreticileri, altyapısı ve vaad ettikleri ile önemini yitirmeyecek bir pazar. Yeni Corsa'nın lansmanı Türkiye'de bize ivme kazandıracak."
Araca tüketicinin pozitif reaksiyon göstereceği tahmininde bulunan Keklik, bunun nedenlerini şöyle açıkladı: "Aracın çok radikal bir tasarımı yok. Bu alacağı tepkileri azaltacaktır. Ayrıca, Corsa'nın bugüne kadar daha feminen bir havası vardı. Yeni çizgileriyle kitlesini genişletecek. Astra'nın başarısında etkili olan uniseks çizgiyi Corsa'da da yakaladık. Bu kadınların Corsa'ya ilgisinden vazgeçeceğimiz anlamına gelmiyor. Ayrıca Türkiye'de birşey satın alınırken son sözü kadınlar söylüyor ama otomobil konu olduğunda bayanlar eşlerinin görüşüne başvuruyor"
Keklik, yeni Corsa'nın rakip modellerle benzerliklerine ilişkin ise şöyle açıkladı: "Güvenlik giderek daha fazla önem kazanıyor. Örneğin yaya güvenliği için kaputun belli çizgileri taşıması gerekiyor. Bu da benzelikleri yaratıyor. Ayrıca tasarımın da modası var. Rakip tasarımcıların beğendiği çizgileri Opel ekibi de beğenebiliyor."
Agila'ya dönüş yok
Corsa'nın büyümesiyle Opel'in küçük bir otomobile ihtiyacı olup olmadığı, Agila'yı yeniden sunmayı düşünüp düşünmediklerine ilişkin Keklik,
"Agila'yı yeniden getirmeyi düşünmüyoruz. Corsa yine başlangıç noktamız olacak" diye konuştu.
Corsa, yenilenirken GM Türkiye'nin otomatik şanzıman talebi olmuş. Bu talep 90 hp gücündeki 1.4 Twinport'ta uygulanmış. Otomatik vitesli versiyon 2007 yılından itibaren satılacak. GM Türkiye, 2006 yılı sonuna kadar 3 bin, 2007'de ise 15 bin yeni Corsa satışı hedefliyor.
GM Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, Türkiye'de otomotive ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu: "Piyasada durgunluk göreceli. Ağustos ayı geçen yıla göre yüzde 15'lik bir düşüş olsa da Türkiye tarihinde birkaç kez gerçekleşen yüksek rakamları işaret ediyor. İlk üç ayın hızlı geçmesi, kurların hareketlenmesiyle meydana gelen yavaşlamaya yanıltıcı olmamalı. Gelecek yılı da böyle öngörüyoruz."
Opel, Astra sedan'ın dünya prömiyerini de İstanbul Motor Show'da yapacak.Kişisel bilgiler anahtara yüklü
Üç ve beş kapılı yeni Corsa'lar İspanya ve Almanya'da üretiliyor. Yeni Corsa Türkiye'de 1.3 CDTi (75 ve 90 HP9 ile 1.4 Twinport (90 hp) motor seçenekleriyle sunulacak.Üç kapılı Corsa Astra GTC'yi anımsatıyor. Araçlarda uzunluk 3.999, yükseklik 1.488 mm.
Kişisel müzik sistemi, havalandırma ve araç elektroniği ayarları anahtara yüklenebiliyor. 1.3 dizel motor 100 km'de 4.6 litre yakıt tüketiyor. Arka tamponun içine görülmeyecek şekilde yerleştirilmiş Flex-Fix sistem iki bisiklet taşıyabiliyor. Araçta viraj lambası da var.