İşte perakendenin hırsızlık haritası

İşte perakendenin hırsızlık haritası
İşte perakendenin hırsızlık haritası
Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 42 ülkeyi mercek altına alan grup, bu yıl dünya perakende sektöründe suç ve hataya bağlı kayıpların 107.3 milyar dolar olduğunu ortaya çıkardı.

‘Küresel Perakende Hırsızlık Barometresi’ adlı bir rapor hazırlayan grup, “ ABD , Çin, Fransa, Türkiye , Rusya, Almanya , Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika’nın aralarında olduğu 42 ülkedeki en büyük perakende şirketleriyle görüştük. Bu yıl dünya genelinde perakendeciler güvenliğe ve önlem paketlerine yönelik harcamalarını yüzde 10 artırdı. Suç ve hataya bağlı kayıplar bu nedenle geçen yıla göre yüzde 5.6 azaldı. Buna rağmen, hırsızlık ağırlıklı kayıplar perakende satışların yüzde 1.36’sına denk gelen 107.3 milyar dolar oldu” dedi.
2010’da ABD, 39.3 milyar dolarla suç ve hata nedeniyle yaşanan kayıplarda bir numara olurken, Japonya 9.2, İngiltere 6.6, Almanya 6.1 ve Fransa 5.7 milyar dolarla ilk 5 sırayı paylaştı. Türk perakende sektörü ise 1.690 milyar dolarlık hırsızlık ve ihmale bağlı kayıpla 14’üncü sırayı aldı. Bu rakam satışların yüzde 1.52’sine denk geldi. 2009’da satışların yüzde 1.67’si oranında kayıp yaşayan Türk perakendecileri kayıpları azaltmış oldu. Araştırmanın başlıca sonuçları ise şu şekilde:

6.2 milyon suçüstü
- Dünya genelinde suç artarken, suça bağlı kayıplar azaldı. Perakendecilerin yüzde 31’i hırsızlığın önceki yıla göre arttığını belirtirken, yüzde 41’i ise hırsızlık girişimlerinin arttığından yakındı.
- Yüzde 42.4 ile kayıpların baş sorumlusu olan genel hırsızlığın dünya perakendecilerine maliyeti 45.5 milyar dolar oldu. Ancak ABD, Kanada ve Avustralya’da çalışanların yaptığı hırsızlık, genel hırsızlığı geçti. ABD’de çalışanların hırsızlığı 17.2 milyar dolar zarara yol açarken genel hırsızlık 13.7 milyar dolar zarar getirdi.
- Dünya genelinde çalışanların yol açtığı hırsızlık (yüzde 35.3) 37.8 milyar dolar kayba yol açtı.
- Muhasebe ve fiyatlama hatalarından doğan kayıplar (yüzde 16.9) 18.1 milyar dolar, satıcı yolsuzluklarının zararı ise (yüzde 5.4) 5.8 milyar dolar oldu.
- Satıcılar 2010 yılında 6.2 milyon hırsızı suç üstü yakaladı.

En çok kozmetik gitti
- Dünya genelinde kayıpları önlemek için alınan tedbirlerin satıcılara maliyeti geçen seneye göre 1 milyar dolar artarak 26.8 milyar dolara çıktı. Bunun içinde kapalı devre kamera sistemleri ve güvenlik aygıtlarına harcanan teknoloji yatırımları 8.3 milyar dolar oldu.
- En çok çalınanlar ise markalı ve pahada ağır mallar oldu. Bunlar arasında kozmetik ürünleri, alkol, kadın giysileri, parfüm ve marka giysiler ilk sıraları alırken bunları tıraş malzemeleri, DVD ve CD’ler, video oyunları ile küçük elektrikli ev eşyaları takip etti.

bigPara.com