İşte TL'nin simgesi

İşte TL'nin simgesi
İşte TL'nin simgesi
Türk lirasının itibarını perçinlemek ve bilinirliğinin artırılması amacıyla açılan simge yarışmasının sonuçları açıklandı.

Türk lirasının itibarını perçinlemek ve bilinirliğinin artırılması amacıyla açılan simge yarışmasının sonuçları açıklandı. Eylül ayında açılan yarışmaya katılan 8,362 tasarımdan yedi tanesi finale kalırken, birinciliği Tülay Lale'nin çalışması aldı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, simgenin bilgisayarlara indirildikten sonra 'Alt Gr' ve 'T' tuşlarına aynı anda basılmak suretiyle görüntülenebileceğini söyledi. Başçı, gerekli programların Merkez Bankası'nın internet sitesinde mevcut olduğunu da belirtti. Merkez Bankası, TL Simge Yarışması sonuçlarının açıklanması ve TL simgesi olarak kullanılacak tasarımın tanıtımına ilişkin toplantının 22 Şubat tarihinde düzenleneceğini duyurmuştu. Ancak TL simgesinin farklı bilgisayar ortamlarında güvenli şekilde uygulanabilirliğinin gösterimine ilişkin teknik çalışmaların tamamlanabilmesi için zamana ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle söz konusu toplantı ertelenmişti.

  HABER YORUM / UĞUR GÜRSES
Simgenin çok basit olmadığını düşünüyorum. Bilgisayarlar tamam da, halkın parasal miktarların başına simgeyi yazmasının kolay olmayacağı açık. Ayrıca, belirlenen simgenin itibar sağlaması beklenirken, biçim olarak ‘fallus’u andırması nedeniyle halk arasında dalga geçilmesine yol açacağı da şimdiden belli.


Twitter'da dalga konusu oldu

@TolgaARACI     Türk Lirası simgesi € ve £'un yasak ilişki sonucu ortaya çıkan gayri meşru çocuğu gibi. 

@m3lihtr     Türk Lirası'nın yeni simgesi bildiğin eski tip çatı anteni. 

@dilgetimocin     Yeni Türk Lirası: Diyez ile Bemol arası :)) 

@Niyans     Türk Lirası'nın yeni simgesinnin Temel Reis'in dövmesi ile inanılmaz benzerliği görenleri şaşkına çevirdi.
SİMGEYİ YÜKLEMEK İÇİN TIKLAYIN 


Windows<

MacOS<

Pardus

Debian Linux (örn. Ubuntu)

RedHat Linux (örn. Fedora)  

Mobil cihazlarınızla TL simgesini görüntülemek için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.:

Android iOS


Kurulum Bilgisi:

Yapmış olduğunuz kurulum, işletim sisteminizin program dosyaları alanına "TCMB" isimli bir klasör oluşturmuştur. Bu klasörde, başlangıç menünüzde bir kısayolu da bulunmakta olan "TLSimgeKisayol.exe" programı yer almaktadır.Bu programı çalıştırıp herhangi bir metin düzenleyicide, "AbakuTLSymSans" yazı tipini seçtiğiniz taktirde AltGr+T ve Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonları ile TL simgesini kullanabilirsiniz.Programı kapatmak için, sistem menüsü alanından TL simgesini sağ tıklayarak "Çıkış" seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

 

bigPara.com