İşte TL'nin simgesi

İşte TL'nin simgesi
İşte TL'nin simgesi
Türk lirasının itibarını perçinlemek ve bilinirliğinin artırılması amacıyla açılan simge yarışmasının sonuçları açıklandı.

Türk lirasının itibarını perçinlemek ve bilinirliğinin artırılması amacıyla açılan simge yarışmasının sonuçları açıklandı. Eylül ayında açılan yarışmaya katılan 8,362 tasarımdan yedi tanesi finale kalırken, birinciliği Tülay Lale'nin çalışması aldı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, simgenin bilgisayarlara indirildikten sonra 'Alt Gr' ve 'T' tuşlarına aynı anda basılmak suretiyle görüntülenebileceğini söyledi. Başçı, gerekli programların Merkez Bankası'nın internet sitesinde mevcut olduğunu da belirtti. Merkez Bankası, TL Simge Yarışması sonuçlarının açıklanması ve TL simgesi olarak kullanılacak tasarımın tanıtımına ilişkin toplantının 22 Şubat tarihinde düzenleneceğini duyurmuştu. Ancak TL simgesinin farklı bilgisayar ortamlarında güvenli şekilde uygulanabilirliğinin gösterimine ilişkin teknik çalışmaların tamamlanabilmesi için zamana ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle söz konusu toplantı ertelenmişti.

  HABER YORUM / UĞUR GÜRSES
Simgenin çok basit olmadığını düşünüyorum. Bilgisayarlar tamam da, halkın parasal miktarların başına simgeyi yazmasının kolay olmayacağı açık. Ayrıca, belirlenen simgenin itibar sağlaması beklenirken, biçim olarak ‘fallus’u andırması nedeniyle halk arasında dalga geçilmesine yol açacağı da şimdiden belli.


Twitter'da dalga konusu oldu

@TolgaARACI     Türk Lirası simgesi € ve £'un yasak ilişki sonucu ortaya çıkan gayri meşru çocuğu gibi. 

@m3lihtr     Türk Lirası'nın yeni simgesi bildiğin eski tip çatı anteni. 

@dilgetimocin     Yeni Türk Lirası: Diyez ile Bemol arası :)) 

@Niyans     Türk Lirası'nın yeni simgesinnin Temel Reis'in dövmesi ile inanılmaz benzerliği görenleri şaşkına çevirdi.
SİMGEYİ YÜKLEMEK İÇİN TIKLAYIN 


Windows<

MacOS<

Pardus

Debian Linux (örn. Ubuntu)

RedHat Linux (örn. Fedora)  

Mobil cihazlarınızla TL simgesini görüntülemek için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.:

Android iOS


Kurulum Bilgisi:

Yapmış olduğunuz kurulum, işletim sisteminizin program dosyaları alanına "TCMB" isimli bir klasör oluşturmuştur. Bu klasörde, başlangıç menünüzde bir kısayolu da bulunmakta olan "TLSimgeKisayol.exe" programı yer almaktadır.Bu programı çalıştırıp herhangi bir metin düzenleyicide, "AbakuTLSymSans" yazı tipini seçtiğiniz taktirde AltGr+T ve Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonları ile TL simgesini kullanabilirsiniz.Programı kapatmak için, sistem menüsü alanından TL simgesini sağ tıklayarak "Çıkış" seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

 

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1080375108037544

  YORUMLAR
  (44 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Program indirmekle olmaz - generalduncan

  Yeni simgenin ISO kod setlerine eklenmesi lazım ki otomatik olarak tüm bilgisayarlarda çıksın. Üstelik simgenin her font setine de eklenmesi lazım ki her seferinde simge kullanacağımız zaman fontu değiştir, sonra tekrar değiştirle uğraşmayalım. Ne kadar sinir bozucu bir iş olduğunu yaşamadan da tahmin edebilirsiniz. Windows ve Mac temel fontlarında zaten var olan (ama herhangi bir para simgesi olmayan) karakterlerden biri seçilseydi de olurdu. Kullanılamayacak bir simge yapmakla bitmiyor. Vizyonu olmak bu detayları da düşünmek demektir. Dünyada tek başına yaşadığını ve herkesin kendi dediğini yapacağını sananlardan anca bu kadar...

  PROFESYONELLER NE GÜNE DURUYOR? - Sedat Gürsel

  Bu iş böyle yapılmaz, işi profesyonellerine verirsin onlar yapar. Çünkü profesyoneller piyasayı da iyi takip edip, yaptıkları işi araştırdıklarından, şunu çağrıştırıyor, bundan araklanmış gibi spekülasyonlar yaşanmazdı. Dünyada bu işin yapılış tarzı budur. Hiçbir devlet veya şirket amblem işini meraklı insanlara değil, bu işin profesyonellerine yaptırır. Tabi bizim hükümet, yargıyı bile ulemanın, iktisatçının veya öğretmenin yapacağına inandığından, böyle toslamalar yaşayabiliyor.

  Olmamış - GozGG

  Neden illa finale kalan tasarımlar hep T ve L harflerini içeriyor? Şart mı? Amerikan Dolarında D harfini mi görüyoruz? İngiliz Pound'unda E ve P mi görüyoruz? Yeni TL logosu çok zorlama, hiç şık değil. Zarif bir L harfi yeterli olabilirdi. İlle biyerlere bi şeyler tıkıştırmaya gerek yok.

  yorumumuz kendimiziz! - kebikeç

  baktığımız zaman gördüğümüzü anlattığımız şey; niyetimizin bir dışa vurumudur. varlıkta sadece o görünen yoktur; çok görünen vardır. "budur" diye seçtiğimiz, bizim o varlıkla kurduğumuz diyalogtan ibarettir. bu simgeye ilişkin her kim ne yorum yapıyorsa, aslında gördüğünü değil, gördükleri içinde sadece kendisini yansıtanı yorumluyor. dikkat etmek lazım: objeler içimizi dışımıza vuruyor.

  Ermeni Dramı - noxii

  Ermeni para birimi Dramının simgesini al baş aşşağı çevir, farkını görebilirsen bravo.

  Türk Liras-Ermeni Dramı - cuneytalkis

  http://www.politikakademi.org/2012/03/turk-lirasi-simgesi-turk-ermeni-iliskilerini-daha-da-gerecek/ Yeni Türk Lirası Ermeni Dramıyla hemen hemen aynı.Çok acayip.

  ANLAMSIZ - bbahar

  aslında ben biraz baltaya benzettim anlamlı olmuş merkez bankasının para politikası göz önünde tutulursa parayı baltalamak