İşte Türkiye'nin asırlık 18 aile şirketi

İşte Türkiye'nin asırlık 18 aile şirketi
İşte Türkiye'nin asırlık 18 aile şirketi
PwC tarafından dünya çapında gerçekleştirilen 2010/2011 Küresel Aile Şirketleri Araştırması'nın sonuçları açıklandı.

PwC Türkiye Kıdemli Ortağı Adnan Nas, son küresel krizin ve hızlı toparlanma sürecinin de katkısıyla Türk şirketlerinin kemikleşmiş alışkanlıklarını aşarak, kendi yapılarını dönüştürme ve küresel rekabete uyum sağlama yönünde olumlu bir değişim içine girdiklerini gözlemlediklerini bildirdi. 

Nas, Türk aile şirketlerinin bazı noktalarda küresel rakipleri ile benzer durumda olsalar da, ayrıştıkları konuların Türk ekonomisinin yapısal özellikleri ile bağlantılı olduğunu vurguladı. Nas, özellikle ölçek yetersizliği, sermaye ihtiyacı, finans erişiminde ve kurumsal yönetim altyapısında aksaklıklar, nitelikli işgücü ve eğitim gibi sorunların şirket sahipleri ve yöneticilerin hareket alanını ve vizyonunu etkilediğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

PARADİGMA DEĞİŞTİ
“Bununla birlikte yaşanan son küresel krizin ve hızlı toparlanma sürecinin de katkısıyla şirketlerimizin kemikleşmiş alışkanlıklarını aşarak, kendi yapılarını dönüştürme ve küresel rekabete uyum sağlama yönünde olumlu bir değişim içine girdiklerini de gözlemliyoruz. Ekonominin bütünü ve milli gelir içindeki payları dünya ortalamasının çok üzerinde olan Türk aile şirketlerinin bu paradigma değişikliğini kurumsallaşma ve saydamlaşma boyutlarına da taşıyarak nitelikli işgücüne ve maddi kaynaklara daha kolay ulaşmayı başaracaklarına inanıyoruz.” 

Aile şirketlerinin dünyadaki zenginliğin çok önemli bir kısmını yarattığını, bu nedenle bu tür şirketlerin faaliyetlerinin kötüye gitmesi ya da son bulmasının ekonominin ciddi zarar görmesi anlamına geldiğini ifade eden Nas, çeşitli raporlara göre aile şirketlerinin global gayri safi hasılanın yılda yüzde 70 ile yüzde 90'ını yarattığını, ve dünyadaki şirketlerin yüzde 75'e yakınının aile şirketi olduğunu, aile ya da aileler tarafından kontrol edilen kayıtlı şirketlerin oranının AB 'de yüzde 50, ABD 'de ise yüzde 95'in üzerinde bulunduğunu kaydetti. 

BİRİNCİ KAYGI HALA BÜYÜME
Türkiye ekonomisinin yüzde 95'ini aile şirketlerinin oluşturduğunu ifade eden Nas, küresel krizin aile şirketleri üzerinde olumlu bir etki yaptığını, daha önce Türk şirketlerinin birinci korkusunun piyasa değil, en fazla kaygı duyulan, ciddiye alınan konunun hükümet politikaları ve mevzuat olduğunu, krizden sonra bunun değiştiğini, piyasa koşullarının ilk sıraya geldiğini anlattı. 

Nas, Türk şirketlerinin birinci kaygısının hala büyüme olduğuna dikkati çekerek, son küresel krizin Türkiye'deki küreselleşme bilincini artırdığını söyledi. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Nas, yurt dışında şirket bakan Türk firmaları bulunduğunu, Godiva gibi örneklerin önümüzdeki 1-2 yılda artacağını düşündüklerini kaydetti.

“1900 YILINDAN ÖNCE KURULAN 18 ŞİRKET VAR” 
PwC Denetim Hizmetleri Direktörü Mehmet Karakurt da söz konusu araştırmanın gerek dünyada gerekse Türkiye'de kendi alanında şimdiye kadar yapılan araştırmaların en geniş kapsamlısı olduğunu vurguladı.
Karakurt, ailelerin kuşaklar boyu kalıcı aile şirketleri kurmak istediğini ifade ederek, en eski ve hala ayakta olan Türk şirketinin Hacı Bekir Lokumları olduğunu, bu şirketin 1777 yılında kurulduğunu, 1900 yılından önce kurulan ve halen faaliyetlerini sürdüren 18 şirket bulunduğunu anımsattı. 

Karakurt, Türkler'in her tarafta şirket peşinde koştuğunu da ifade etti. Toplantıda verilen bilgiye göre, Türkiye'nin en eski ve halen faaliyetlerini sürdüren 20 şirketi şöyle:

ŞİRKET-KURUCU-KURULUŞ 
Hacı Bekir Lokumları Hacı Bekir 1777
İskender Mehmetoğlu İskender Efendi 1860
Ziraat Bankası Mithat Paşa 1863
Hafız Mustafa İsmail Hakkızade 1864
Vefa Bozacısı Hacı Sadık 1870
Karaköy Güllüoğlu Hacı Mehmet Güllü 1871
Kuru Kahveci Mehmet Efendi Mehmet Efendi 1871
Sabuncakis İstiraki Sabuncakis 1874
Erden Gıda Sanayi Mahir ve Kamil Kardeşler 1878
Komili Komili Hasan 1878
Çögenler Helvacılık Rasif Efendi 1883
Cemilzade Şekerci Udi Cemil Bey 1883
Hacı Abdullah Abdullah Efendi 1888
Hacı Şakir Hacı Ali 1889
Teksima Tekstil H. Mehmet Botsalı 1893
Tuzcuoğlu Nakliyat Fehmi, Mustafa Tuzcuoğlu 1893
Konyalı Lokantası Ahmet Doyuran 1897
Alevli A.Ş. Yuda Levi 1898
Arkas Holding Gabriel Arcas 1902
Bebek Badem Ezmecisi Mehmet Halil Bey 1904
(AA)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Avrupa Birliği

  ,

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Türkiye

  http://www.radikal.com.tr/103604310360436

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  milli bilgi - hasantahsin35

  Kemalizm zihni açar ama ilk şart okumak ve şüphe etmektir. milli burjuvazinin neden lazım olduğu, köylülükten ve kölelikten birey ve özgür olmaya giden sürecteki yerini bilmek gerekir. Bugün Kemalizme tu kaka diyenler emperyalist unsurların köleleştirmesine koşarak giderler. Ulus devletin öldüğü felan yok, işinize gelmiyor o kadar. radikal yorumcusu bunu bilmeden yazıyor sonrada demokrasi geldi sanıyor.

  yanlis haber - sazandegilim

  ziraat bankasi mi aile sirketi? komik.

  Milli Burjuvazi - Adil Yorumcu

  Yorum yapanları halk olarak adlandırırsak anlaşılan o ki halk o kadar milliyetçi ki kendini sömürenlerin Türk olması konusunda hassas diyebiliriz. Ayrıca Kemalist eğitim halkı o kadar büyülemiş ki verdiği eğitimle işletmenin adı Hacı Bekir Lokumları, Hafız Mustafa İsmail Hakkızade, Hacı Abdullah Abdullah Efendi, Hacı Şakir vs de olsa işletmelerin sebatayistlerin, yahudilerin olduğu ve Atatürk ün gelip bu zulümden halkı kurtardığını düşünüyor. E ne diyeyim daha, Radikal okuru bile böyle olursa MHP - BBP nin aldığı oy az bile.

  Hiç gurur duyulacak bir tablo değil - simon kuper

  Gelişmiş ekonomilere bakarsak tarihi yüzyılı geçen yüzlerce şirket bulunur. Hatta büyük holdinglerin önemli bir bölümü, aynen birçok büyük otomotiv şirketinin olduğu gibi, çok köklüdür, özellikle Japonya'da büyük holdinglerin çoğu çok eskidir. Bu da onlara bir prestij sağlar ki piyasada o prestijin direk büyük faydaları vardır (en basitinden ucuz borçlanmak gibi). Oysa bizim 20 şirketimize baktığımızda çoğu küçük işletme (restoran, şekerci veya bir dükkan). Tek büyük sermayesi olan bir devlet bankası, Ziraat Bankası, özeller içinde en büyüğü de Komili.

  Asırlık bunlar asırlık. - aliismettekin

  Bizim için sakıncası yokda, Osmanlı Hanedanı açısından vardı herhaldeki onların zamanında böyle işleri yapanlar hep azınlıklar olmuş.Bizimkiler hazır asker, daha doğrusu rumelinden devşirme getirilen paşalar sayesinde urumelide yol köprü han hamam inşaatında çalışacak hazır işçi.Habire askeri topla rumeline sefer düzenle geçeceğin yolları köprüleri elden geçir konaklayacak han hamam yap. Ve habire borçlan.Sonra Atatürk kursun cumhuriyeti borcunu üstlensin ve senelerce ödesin düyunu umumiyeye borcunu, kendi vatandaşına da iş sahibi olmayı öğretsin, sanayi kursun işler düzelincede çok partiye geçip yönetimi devretsin demokrat-adalet-anavatan-doğruyol-akp zincirine, onlarda tekrar borçlansın devletin yatırımlarını satsın.Sen daha hayal et benim burjuvazim diye.Asırlık şirket bunlar ta 1700 lerde kurulmuşlar neden yok o yıllarda kurulmuş senin burjuvazinin şirketi sen düşün.

  Ben, MİLLÎ BURJUVAZİ istiyorum.. - SANDALYE

  Bu şirketlerin çoğunluğuk temelinde İzmir ve Selanikli Sabetayların (Efendi) olduğunu pekala biliyoruz. Ben, milli burjuvazi istiyorum sakıncası yoksa..