İşten çıkarılacak TPIC işçileri eylemde

Güneydoğu'da TPIC'in bölgedeki petrol arama kuyularında çalışmaları askıya alması ve işçilere 5 aydır asgari ücret ödemesinin ardından, yarından itibaren 350 işçinin işten çıkarılmasına karar verildi. İşçiler Batman ve Diyarbakır'da protesto gösterileri yaparken, Batman'da bir petrol arama kuyusunu işgal etti.

RADİKAL - Botaş'a bağlı yurt içi ve yurt dışında petrol arayan, kısa adı TPIC olan Turkısh Petroleum International Company, geçen Aralık ayında bazı petrol arama kuyularında bekleme sürecine geçip, çalışan personelin de maaşlarının 6 ay boyuncu asgari ücret üzerinden ödeneğini açıkladı. TPIC bu sürenin sonunda Batman, Diyarbakır ve Adıyaman'daki bazı petrol sahalarına çalışan ve geçici işçi statüsünde bulunan 350 işçinin akitlerini 30 Haziran'dan itibaren fesh edeceğini açıkladı. Batman'da işlerinden çıkarılacağı haberini alan yaklaşık 70 işçi, sahurun ardından Batı ve Raman petrol arama bölgesindeki iki kuyuya giderek nöbet tutmaya başladı.

'İŞİMİZİ İSTİYORUZ'

Bu sabah saatlerinde Raman'daki 198 nolu kuleyi işgal eden işçiler, kendilerini verilen sözlerin tutulmadığını ileri sürdü. İşçilerden Ömer Türkün, yöneticilerinin kendilerine 2015 yılı sonuna kadar çalıştırma sözü verdiğini belirterek şöyle dedi:
"Bize verilen sözler boş çıktı. Yarından itibaren işten çıkarılacağımız bildirildi. Kuleleri terk etmemeye kararlıyız. 30 Haziran'dan sonra iş çıkışımız verilecek. Şimdiye kadar 5 aydır asgari ücretle çalışıyorduk. Haziran'dan sonra çıkışımız verilecek. İşimizi istiyoruz." Batman'da petrol işçilerinin işgal ettiği kuyu ve diğer kuyularda jandarma ekipleri sıkı güvenlik önlemleri aldı.

DİYARBAKIR'DA EYLEM

Diyarbakır'in Eğil İlçesi karayolunda bulunan Kurkan petrol arama kuyusunda da ay sonunda işten çıkartılacak yaklaşık 25 sondaj işçisi dün geceden itibaren iş durdurma eylemi gerçekleştirdi. İşçiler 6 aydır asgari ücretle çalıştırıldıklarını, daha önce kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını ifade ederek, "Bize seçimden önce yıl sonuna kadar çalıştırılacağımız söylendi. Ama seçimden hemen sonra işten çıkarılıyoruz. Ailemize nasıl ekmek götüreceğiz. Bize petrol fiyatlarındaki düşüş gerekçe gösteriliyor ama buna inanmıyoruz" diye konuştu.
İşçiler, kendileri ile birlikte Batman, Adıyaman ve Şanlıurfa'daki arkadaşlarınında iş bıraktırma eylemi gerçekleştirdiğini belirterek, "Yaklaşık 500 kişi 2 gün sonra işsizler ordusuna katılacak. Bizim yapacağımız çok iş olmasına rağmen bizi işten çıkartıyorlar. Biz sesimizi duyarmak istiyoruz. Ankara 'nın bizi duymasını istiyoruz" diye konuştu.
DHA-Ferit ASLAN- Arif ARSLAN- Serdar SUNAR

bigPara.com