'İstihdam artırılamadı'

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, "Türkiye, enflasyon, bütçe açığı, kur, faiz gibi ekonomik göstergelerde sağladığı istikrarı, mevcut açığı kapatacak yatırım artışına, istihdam artışına dönüştüremedi" dedi.

BURSA - Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, "Türkiye, enflasyon, bütçe açığı, kur, faiz gibi ekonomik göstergelerde sağladığı istikrarı, mevcut açığı kapatacak yatırım artışına, istihdam artışına dönüştüremedi" dedi.
Sabancı, Bursa'daki '3. Kalite ve Başarı Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, ekonomide geçen yıl yaşanan, yüzde 10'luk rekor büyümeye rağmen Türkiye'nin en önemli sorunu olan işsizliğin yeterli ölçüde azalmamasının, yabancı sermaye girişlerinin ve yatırımların gerektiği gibi artmamasının, yapısal bazı eksikliklerin devam ettiğini, iç ve dış politikalara yön verecek bir sanayi stratejisinden yoksun olunduğunu gösterdiğini savundu.
Gelir İdaresi reformunun yeterli olmadığını da söyleyen Sabancı şöyle konuştu; "Lütfen yanlış anlamayın 'TÜSİAD'ın yaptığı en doğru çalışmadır' demek istemiyorum ama biz 1.5 sene önce bunu Maliye Bakanımıza arz ettik. Şimdi öyle konuma geldik ki 'artık sesimizi çıkarmayalım. Ne olursa olsun Gelir İdaresi reformu çıksın da, IMF ile anlaşma imzalansın'. Yoksa Gelir İdaresi'nin yeniden yapılanmış hali kayıt dışı işsizlik ve ekonomi ile mücadele için yeterli değildir."