'İstihdam büyümenin ekseninde'

Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, büyüme politikalarının eksenine istihdamı koyacaklarını belirterek, "Bütün kaynaklarımızı Türkiye'de işsizliği önleme, istihdam edilebilirliği artırma konusunda seferber etmeye kararlıyız" diye konuştu.

ANKARA - Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, büyüme politikalarının eksenine istihdamı koyacaklarını belirterek, "Bütün kaynaklarımızı Türkiye'de işsizliği önleme, istihdam edilebilirliği artırma konusunda seferber etmeye kararlıyız" diye konuştu.
İŞKUR, Çankaya Belediyesi, Türkiye Sakatlar Federasyonu ve Bedensel Engelliler Derneği tarafından düzenlenen, 'Bedensel Engellilere İleri Teknoloji Bilgisayar Programcılığı Projesi'ne katılanlara sertifikaları, Çalışma Bakanlığı Konferans Salonu'ndaki törenle dağıtıldı. Törene katılan Başesgioğlu, işsizliği önleme konusunda atılan adımlar hakkında bilgi aktardı. Başesgioğlu, Türkiye'de her yıl 650-700 bin civarında kişinin işgücü piyasasına girdiği dikkate alındığında, işsizlik oranlarının sabit tutulduğunun, az da olsa bir düşme sağlandığının görüleceğini belirtti. İşsizliğin birden düşmesinin mümkün olmadığını anlatan Başesgioğlu, özürlülerin istihdamının sağlanmasının önemine değindi. Başesgioğlu, kamu işyerlerinde altı olan zorunlu istihdam sayısının dördünü özürlülere ayırdıklarını, özel sektörde bu sayıyı üç olarak düzenlediklerini kaydetti.
İstihdam maliyetleri hakkında da bilgi aktaran Başesgioğlu, "Kıdem tazminatı, istihdam maliyetleri, zorunlu istihdam ve işsizlik sigortasının, bir paket halinde masaya konulup, enine boyuna tartışılması gereken önemli sorun olduğu kanaatindeyiz. Türkiye, ücret dışı maliyetler açısından yüzde 41.5 oranıyla OECD içinde üst sıralarda. Bu da işletmelerin özellikle Uzakdoğu karşısında rekabet imkânlarını zorlaştırıyor. 2006'da inşallah bu konuda çalışma yapacağız" ifadesini kullandı.
Evlenme yardımı
Başesgioğlu, sorular üzerine, Sosyal Yardımlar ve Primsiz Ödemeler Yasa Taslağı'nın ölen sigortalının eşi ve kızları evlenirken 12 maaş tutarında yardımı öngördüğünü belirtti. Başesgioğlu, taslağı ne zaman bakanlar kuruluna göndereceklerinin sorulması üzerine ise çalışmaların sürdüğünü, taslağın kapsamının geniş olduğunu belirtti.
Prim borçlarına vade
Başesgioğlu, ayrıca, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılmasında, taksit süresinin 48 aya çıkabileceği yönünde ağırlıklı görüş bulunduğunu belirterek, "Vadenin ve kapsamın genişletilmesi hesabımızı bozmaz" dedi. Tasarının, SSK ve Bağ-Kur'un birikmiş prim alacaklarına belli miktarda terkin ve ödeme kolaylığı getirdiğini ifade eden Başesgioğlu, 1999'a kadar prim borçlarının cari olan gecikme zammı, 1999'dan sonra da TEFE oranları doğrultusunda güncelleştirilmesinin söz konusu olduğunu anlattı. Başesgioğlu, bunun borcun dönemine göre alacak miktarında belli oranlarda indirimi beraberinde getirdiğini kaydetti. Başesgioğlu, tasarı Meclis'e sevk edildiğinde taksit sayısının 36 olduğunu anımsatarak, komisyonun takdiriyle sürenin 48 aya çıkabileceğini, bu yönde ağırlıklı görüş olduğunu dile getirdi.
Yeni yılın ilk günlerinde tasarının yasalaşacağını tahmin ettiklerini söyleyen Başesgioğlu, "Vadenin ve kapsamın genişletilmesi bizim hesabımızı bozmaz. Ödeme gücüne göre borç yapılandırması yapmak istiyoruz" dedi.