İstihdam eylem planı hayatımıza dokunacak

İstihdam eylem planı hayatımıza dokunacak
İstihdam eylem planı hayatımıza dokunacak
Hükümetin üzerinde çalıştığı istihdam stratejisi planıyla asgari ücretten yoksulluk yardımına birçok düzenlemeye imza atılacak.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Hükümet, birçok insanın hayatını yakından ilgilendiren konuları yeniden düzenlemeye hazırlanıyor. Hükümetin hazırladığı ‘ulusal istihdam stratejisi eylem planı’ kapsamındaki pakette en dikkat çekici unsurlar asgari ücret ve sosyal yardımlar. İşçi ve işveren kesimiyle tartışmaya açılan yeni plana göre, asgari ücrette 16 yaş sınırı tekrar belirlenecek. Çalışabilir durumdaki kişilere dönük sosyal yardımlar, 2 yıllık dönemde yerini işsizlik ödeneğine bıracak. Bu durumdaki kişilere İş-Kur’un aktif istihdam hizmetlerine katılma koşuluyla işsizlik ödemesi verilecek ve bu ödemede süre sınırlaması olacak.

Planda kamu kreşlerinin bu yıl içinde özel sektöre eşit şartlarda açılması ve yaşlılara dönük hobi evleri kurulması da yer alıyor. Plana, önümüzdeki günlerde yapılacak üçlü danışma kurulunda işçi ve işverenin de görüşleri alınarak son şekli verilecek.

Yoksula işsizlik ödeneği verilecek
Plana göre, 2 yıl içinde yoksul nüfusa verilen nakdi yardımlar işsizlik yardımına dönüştürülecek. Söz konusu kişilerin aktif istihdam hizmetlerine katılması zorunlu olacak ve belirli bir süreyle işsizlik yardımı verilecek. Sosyal yardımlar hane üyelerinin yaşları, cinsiyetleri, sağlık durumları gibi unsurlar dikkate alınarak yapılacak.

İşsizlik artışına duyarlı ödenek
İşsizlik ödeneğinin süresi işsizlikteki artışa duyarlı biçimde tespit edilecek. Esnek çalışanların haklarını korumak ve fazla mesaide sınırların aşılmaması için denetimler arttırılacak. Yoğunlaştırılmış iş koçları ve iş kulüpleri uygulamaları yaygınlaştırılacak. Kıdem tazminatı ise fona dönüştürülecek ve bu fon bireysel hesaba dayalı olacak.

Kamu kreşi, özelde çalışanlara açılacak
Kadınların çalışma hayatına katılabilmesi için çocuk bakım evlerinin sayısı arttırılacak. Kamu kurumlarındaki kreşlerin özel sektörde çalışan kadınlara da açılması sağlanacak. Kadınların çalışabilmesi için esnek çalışma modelleri de yasal altyapısıyla birlikte kurulacak. Yaşlıların sosyalleşebilmesi için hobi evleri kurulacak.

bigPara.com