'İstihdam için büyüme şart'

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı Arzuhan Yalçındağ, işsizlikle etkin mücadele için Türkiye ekonomisinin yılda ortalama yüzde 6 büyümesi gerektiğini söyledi.

ANTALYA- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı Arzuhan Yalçındağ, işsizlikle etkin mücadele için Türkiye ekonomisinin yılda ortalama yüzde 6 büyümesi gerektiğini söyledi.
Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın Antalya'daki toplantısının son gününde konuşan Yalçındağ 2004'teki büyümenin 9.9 olmasına karşın yüksek istihdamın sağlanamadığını belirtip şunları söyledi: "Yeteri kadar istihdam yaratmadan büyüyoruz. Rekabet gücü açısından 60 ülke arasında 48'inciyiz. Büyüme 'istihdam dostu' büyümeye dönüşmediği takdirde işsizliğin düşmesi bir yana, daha da yükselmesi kaçınılmazdır."
Türkiye gibi ülkelerde iş yaratmanın tek yolunun yeni üretim kapasitesi olduğunu kaydeden Arzuhan Yalçındağ, "Yani hızlı büyümekten bahsediyorum. Bu büyümeyi uzun dönem gerçekleştirmek için makroekonomik istikrar şart. Türkiye'de ekonomik istikrar hızla iyileşiyor" dedi.
'Vergi düşürülmeli'
İşsizliği yaratan sorunların başında vergi ve yüksek primlerin geldiğini vurgulayan Yalçındağ, dünyada vergiler düşüş eğilimindeyken, Türkiye'de yükselmesini eleştirdi. Yalçındağ'a göre imalat sanayiindeki vergilerde 10 puanlık indirim, istihdamda 2 puanlık artışa yol açacak.