'İstihdam ithal ediyoruz'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, artan ithalatta ihracata dönük olarak yapılan aramalı ithalatının ağırlık taşıdığı savunmasını, "Türkiye 67 milyar dolar aramalı ithal ediyor ama ihracatı 64 milyar dolar.

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, artan ithalatta ihracata dönük olarak yapılan aramalı ithalatının ağırlık taşıdığı savunmasını, "Türkiye 67 milyar dolar aramalı ithal ediyor ama ihracatı 64 milyar dolar. Aramalı ithalatı istihdam ithalatıdır" diye eleştirdi. Hisarcıklıoğlu Başkanvekili Mehmet Balduk ile birlikte dün ekonomi muhabirleriyle öğle yemeğinde bir araya geldi.
Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı'nın sabah saatlerinde ekonomi muhabirleriyle sohbet toplantısında, ertelenmiş yatırım ve tüketim talebinin ithalatı artırdığı, bunun yavaşlamaya başlayacağı sözlerini değerlendiren Hisarcıklıoğlu, ihracatı artırması beklenen aramalı ithalatının iç piyasaya yönlendiğini, ihracata dönüşmediğini söyledi. Bu sürecin devamının iplik fabrikalarının, ardından da kumaş fabrikalarının kapanması anlamına geleceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Belki bir süre sonra sıra konfeksiyona gelecek. Aramalı ithalatı istihdam ithalatıdır" dedi.
Kur değil maliyet
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "Sizi ilk defa bu kadar kötümser görüyoruz" diyen bir gazeteciye, "İyi olan taraflar da var. Reel faizler ilk defa yüzde 10'un altına düştü. Her şeyi tozpembe görürsek, bütün sorunları çözmüşüz demektir" yanıtını verdi.
Hisarcıklıoğlu ihracatın kurla teşvikinin doğru olmadığına vurgu yaparken, girdi fiyatlarının dünya ile rekabet edebilecek düzeylere getirilmesi gerektiğini söyledi. Uzun süredir zam yapılmamasına rağmen kilowatt saat fiyatı 9 cent ile dünyanın en pahalı elektrik kullanan üçüncü ülkesinin Türkiye olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, sektörün rekabete açılması, Rekabet Kurumu'nun da aktif hale getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.
İstihdam üzerindeki yüklerde de Türkiye'nin şampiyon olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, her yıl 700 bin kişiye istihdam yaratılması için 35, bir milyon kişiye istihdam için de 50 milyar dolar yatırım gerektiğini vurguladı.
Adaylık için erken
Oda seçim süreci tamamlanmadığını ve TOBB Başkan adaylığı konusunda konuşmak için erken olduğunu ifade eden Hisarcıkloğu, Odalar Birliği yönetimini daha önce 135 kişilik konseylerin seçtiğini, yeni kanun ile seçimin 135 kişilik elitler kadrosu tarafından yapılmasının önüne geçildiğini anlattı. 15 yıldır her kongrede seçimlerin delegeler tarafından yapılmasının gündeme getirildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, "Biz bunu yaptık. Şimdi söz sahibi delege" dedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, oda seçimleriyle ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:
"Seçim gece yapılır. İTO'da bir gecede ne değiştiğini gördünüz. Seçim öyle bir ay önceden, 15 gün önceden ya da 2 ay önceden kazanılmaz. Son gece geçer. Her başkan odasının TOBB'da temsil edilmesini ister. Baktığınızda 1 milyon 200 bin üyesi var. Bunların hepsi de Türkiye Odalar Birliği Başkanı olmak ister. Temsil anlamında işadamının gelebileceği en üst makam burası. Ama birinin oturabilmesi için koltukta bir boşluk bırakman lazım. Birinin oturabilmesi için koltuğu boş bırakman lazım."