İstihdam paketi üç grubu hedefleyecek 100 bin kişiye mesleki eğitim verilecek

İstihdam paketi üç grubu hedefleyecek 100 bin kişiye mesleki eğitim verilecek
İstihdam paketi üç grubu hedefleyecek 100 bin kişiye mesleki eğitim verilecek

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı NazımEkren?e (solda), Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Celal Sönmez tarafından plaket verildi. FOTOĞRAF: HARUN KAYMAZ / AA

250 milyon liralık kaynakla 100 bin genci ve vatandaşı mesleklendirme programına dahil edeceklerini belirten Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, işini kaybedenlere destek için çalışmalara devam edeceklerini söyledi

BURSA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, reel sektör destek paketiyle, sektörel, bölgesel ve proje bazındaki yeni teşvik sistemini reel sektöre destek mantığıyla kurgulamaya başladıklarını belirtti.
Paket çerçevesinde, reel sektörün ölçek, finansman sıkıntısı ve stratejik vizyonunu yeniden şekillendirecek bir şirket yapılandırma sürecini başlatmak istediklerini de ifade eden Ekren, kredi garanti fonunun rol ve etkinliğini artıracaklarını kaydetti.

Paketleri anlattı
Ekren, Bursa’da düzenlenen ‘1. Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin açılışına katıldı. Hükümetin açıkladığı beş ekonomik paketin içeriğine ilişkin bilgi veren Ekren, beş paketin toplam büyüklüğünün 36.3 milyar lirayı bulduğunu belirtti. Ekren şöyle devam etti:
“Bunlar; firmaların sürdürülebilirliğini güçlendirmek ve rekabet gücünü artırmak. Bu paketin birkaç önemli bileşeni olacak. Bir tanesi sektörel, bölgesel ve proje bazındaki yeni teşvik sistemini reel sektöre destek mantığıyla da kurgulamaya başladık. İkinci bileşen reel sektörümüzün ölçek, finansman sıkıntısı ve stratejik vizyonunu yeniden şekillendirecek bir şirket yapılandırma sürecini de başlatmak istiyoruz. Üçüncü bileşen, kredi garanti fonunun rol ve etkinliğini artırıyor.”
Ekren, bu başlıklar altındaki öncelikleri çok kısa süre içinde tamamlayıp, kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.
Ekren, kısa süre içinde bitirmeyi planladıkları diğer paketin de ‘istihdam’ olduğunu ifade etti. İşsizliğin kaynağına ilişkin verilere göre, geçici işte çalışmak, işten çıkartılmak, işyeri kapatılması ve iflasının bu dönemde önemli olduğunu dile getiren Ekren, iş bulamayan genç nüfusun giderek arttığını söyledi, sosyal koruma kapsamında yer alması gereken bireylere dikkati çekti.
“Bu üç ana gruba doğrudan katkı sağlayacak istihdam paketi üzerinde çalışıyoruz” diyen Ekren, şu ana kadar bu konuda almış oldukları kararları anlattı. İşveren üzerindeki yükleri 5 puan indirdiklerini ifade eden Ekren, kadın ve gençler üzerinde özellikle 18-25 yaş arasındakilerde istihdamı teşvik için üç yıllık süre kapsamında birinci yıl işveren yükünün tamamını ödemeye devam edeceklerini söyledi.
Mesleklendirme programları kapsamında 250 milyon liralık kaynakla 100 bin genci ve vatandaşı mesleklendirme programına dahil edeceklerini belirten Ekren, işini kaybedenlere destek için kısa çalışma ödeneğine, işsizlik fonu ödeneklerine devam ettiklerini anlattı. 

1.1 trilyon dolar aktarıldı
Ekren, kriz sürecinde dünya genelindeki finansal kurumların zarar tutarlarının da önemli olduğunu belirterek, “Finansal kurumların karşılaştığı zarar toplamı 1 trilyon 342 milyar dolar, bu kuruluşlara aktarılan sermaye de toplam 1 trilyon 111 milyar dolara kadar çıkmıştır” dedi. Türkiye’nin küresel kriz kapsamında en çok etkilendiği alanın AB alanı olduğunu dile getiren Ekren, ihracatın önemli bölümünün yapıldığı AB ülkelerinin içinde bulunduğu durumun Türkiye’yi de doğrudan ve dolaylı yoldan etkilediğini vurguladı.

BDDK Başkanı: Beş yıldır test yapıyoruz, hiç strese girmedik
BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, kredilerin takibe dönüşüm oranının 17 Nisan itibarıyla yüzde 4.4’e yükseldiğini açıkladı. Söz konusu oran, küresel krizin etkilerinin artmaya başladığı eylül ayında yüzde 3.7’ydi. Bilgin, takibe dönüşüm oranının kredi kartlarında ise 17 Nisan itibarıyla yüzde 8.5’e yükseldiğini kaydetti.  Bilgin, bankaların kârlılığından memnun olunması gerektiğini ve mevduatla kredi faizleri arasındaki farkın kapanmaya başladığını ifade etti. Bilgin, bankaların ortalama sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 18.05 olduğunu, sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 13’ün altında olan banka bulunmadığını da vurguladı. Türk bankacılık sisteminde beş yıldır stres testi uygulandığını söyleyen Bilgin, kredilerin takibe düşme oranının yüzde 19’a çıkması halinde bile sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 8’e uygun olacağını kaydetti. (aa)