'İstihdam vergisi 2006'da kalksın'

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, 2006 yılında istihdam üzerindeki vergi yükünün kaldırılmasını beklediklerini belirterek, "Türkiye'de dolar bazında işçilik ücretleri yükseliyor.

ANKARA - Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, 2006 yılında istihdam üzerindeki vergi yükünün kaldırılmasını beklediklerini belirterek, "Türkiye'de dolar bazında işçilik ücretleri yükseliyor. Bununla rekabeti sürdürmemiz mümkün değil" dedi. Zorlu, 2006 yılında yapılacak bazı düzenlemelerle ilgili olarak hükümet yetkililerinden çok güzel haberler aldıklarını söyledi.
Kurumlar Vergisi'nin yüzde 20'ye inmesinin kendileri için iyi bir gösterge olduğunu vurgulayan Zorlu, şöyle konuştu: "'Biz mücahidiz, mücadele ediyoruz' diyorum ben. Bugün dünyada acımasız bir rekabet var. Bu rekabeti sürdürmek mecburiyetindeyiz. Maliyetleri nasıl düşürebiliriz?, daha çok nasıl üretim yapabiliriz? Bunlar üzerinde çalışmalarımız devam ediyor, ama Türk Lirası'nın devamlı değer kazanması bizim için olumsuz. Bunu kötümser olarak söylemiyorum. Sıkıntılı bir dönemdeyiz, ancak bunlar geçecek diyorum."
2005 yılının ekonomi açısından olumlu bir yıl olduğunu dile getiren Zorlu, 2006'dan da ümitli olduğunu, ihracatın artması, cari açığın azalması halinde, ekonominin daha da olumlu yönde gideceğini ifade etti.
Sıcak para tehlikeli
2005 yılında bir önceki yıla göre ihracatta artış olduğunu, ancak bunu yeterli bulmadığını dile getiren Zorlu, "Kurlar ihracatçı açısından sıkıntı yaratıyor. Bunun herkesçe bilinmesi gerekiyor. Özelleştirmeler ve aldığı önemli kararlarla 59. hükümet çok başarılı olmuştur. Hükümetin serbest kur politikasında 'kuru artırayım' deme lüksü yok ama ülkeye sıcak paranın çok girmesi Türk parasını değerlendiriyor. Bu uzun sürürse ne olur? Sonu meçhul" diye konuştu.
Zorlu'nun dört yıldır üst üste büyüyen Türkiye'nin önümüzdeki yıl da büyümeyi sürdürüp sürdüremeyeceğine ilişkin görüşü ise şöyle: "İthalata göre büyüyorsak o zaman kendimizi sorguya çekmemiz lazım. Sanayiyle büyüyorsanız korkmayın. Açık verebilirsiniz çünkü yatırım yapıyorsunuz ama geri gelecektir."