İstihdamın yükü azaltılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, belirli sayıda özürlü, hükümlü, terör mağduru çalıştırma ve kreş, spor merkezi açma zorunluluğu bulunan büyük işletmeleri rahatlatmak amacıyla, zorunlulukları azaltacaklarını söyledi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, belirli sayıda özürlü, hükümlü, terör mağduru çalıştırma ve kreş, spor merkezi açma zorunluluğu bulunan büyük işletmeleri rahatlatmak amacıyla, zorunlulukları azaltacaklarını söyledi.
Başesgioğlu, istihdam ve işgücü piyasasını rahatlatmak amacıyla yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Konuyla ilgili olarak Çalışma Bakanlığı'nın koordinasyonunda beş bakanlığın katılımıyla çalışma yürüttüklerini belirten Başesgioğlu, bu çalışma içerisinde işsizlik sigortasının da bulunduğunu ifade etti. Başesgioğlu, "işsizlik sigortasından yararlanma şartlarını ne kadar hafifletebiliriz, işsizlik sigortasında birikmiş olan bu fon varlığını işsizlere ve mesleki eğitimden geçecek vatandaşlarımıza nasıl yansıtabiliriz ya da işverenin ödediği iki puanlık primi kıdem tazminatına transfer ederek işveren üzerindeki maliyeti azaltabilir miyiz, gibi çeşitli alternatifler üzerinde çalışıyoruz" dedi.
Başesgioğlu, belli sayıda özürlü, hükümlü ve terör mağduru çalıştırmaya ilişkin zorunlu istihdam konusunu da bu paket içerisinde ele aldıklarını anlattı.
Kazanç artacak
Hükümet olarak, bu konudaki kontenjanları makul seviyeye indirdiklerini vurgulayan Başesgioğlu şunları söyledi: Özürlü ve hükümlü çalıştırma konusunda hem vatandaşlarımız açısından, hem de işletmelerimiz açısından bazı sıkıntılar var. Bunlar üzerinde çalışıyoruz."
Yürürlüğe 2008'de girecek asgari ücretin belli bölümünün vergi dışı bırakılması uygulamasının istihdamı artıracağını ifade eden Başesgioğlu, asgari geçim indirimi uygulaması geldiği zaman, asgari ücretlinin eline geçecek para miktarının artacağını vurguladı.
'Bu yükleri omuzlarından alacağız'
Belli sayıda işçi çalıştıran işletmelere kreş ve spor sahası yapma zorunluluğunun istihdamın artmasını engellediğini ifade eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu engellerin kaldırılması konusunda çalışmalarımız var. Çok sayıda işçi çalıştırana mükellefiyet vermişiz, kreş yap demiş, spor sahası yap demişiz. Bu, işletmeye büyük yük getiriyor. Devletin gerekli kurumları var, Beden Terbiyesi var, Milli Eğitim Bakanlığı var. Bu sosyal faaliyetleri o kuruluşlar yapsın. İşletmelerin sırtından bu yükleri alma düşüncemiz var. Bunları inşallah, 2007 yılı içerisinde kamuoyuyla paylaşacağız."