İstikamet tek hane

İstikamet tek hane
İstikamet tek hane
TÜİK'in verisine göre enflasyon şubatta yüzde 0,56 arttı ve yıllık enflasyon yönünü aşağıya çevirdi. Yüzde 10,43'e inen enflasyonun mayısta tek haneye düşmesi bekleniyor.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Enflasyon şubatta aylık yüzde 0,56 artarak beklentilerle uyumlu geldi. Yıllık enflasyon ise çift haneli seyrini sürdürdü ve ocaktaki yüzde 10,61 seviyesinden yüzde 10,43’e geriledi. Zorlu kış şartları nedeniyle sebze ve meyve fiyatlarındaki artışın sürüklediği enflasyonda martta düşüşün devam etmesi ve mayısta özlenen tek haneli enflasyonun geri gelmesi bekleniyor. Merkez Bankası ’nın öngörüsü de bu yönde.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı verilere göre şubatta tüketici enflasyonu yüzde 10,43, üretici enflasyonu ise yüzde 9,15 artış gösterdi. Emtia fiyatlarındaki yükselişe rağmen aylık üretici enflasyonunun yüzde 0,09 düşüş göstermesi dikkat çekti. Şubatta tüketici enflasyonundaki artışa en fazla katkı gıdadan geldi. Yüzde 2,08 artan gıda fiyatları aylık enflasyonu 0.57 puan arttırdı. Zam şampiyonluğunu karnabahardan alan dolmalık biberde ise artış yüzde 41,4’ü buldu. Üreticiler mart ayı sonunda sebze fiyatlarında düşüşün başlamasını bekliyor. Bu da enflasyonda en büyük ağırlığa sahip gıdanın nisandan itibaren düşüşe pozitif katkı yapmasını sağlayacak.
Şubatta aylık enflasyonun yükselişinin önünü ise giyimdeki indirimler kesti. Mevsim sonu indirimleri sayesinde giyim grubunda fiyatlar yüzde 4,07 düşerken bu, enflasyonu 0.29 puan geriletti.

bigPara.com