İstikbal ve Bellona ihracat atağına kalktı

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Boydak, mobilya grubunun geçen yıl 80 milyon dolar olan ihracatının bu yıl 100 milyon dolara yaklaşacağını belirterek...

BURSA - Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Boydak, mobilya grubunun geçen yıl 80 milyon dolar olan ihracatının bu yıl 100 milyon dolara yaklaşacağını belirterek, "17 yıl önce hiç olmayan ihracattan böyle bir rakama gelmek büyük bir başarıdır" dedi. Boydak, Avrupa ve Amerika'da kendi dağıtım kanallarını kurarak büyümeyi tercih ettiklerini, holding bünyesindeki mobilya markalarının mağazalaşma çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi.
İstikbal ve Bellona'nın, global marka olma yolunda ilerlediğini ifade eden Boydak, yurtdışında şu anda 80'in üzerinde mağazaya sahip olduklarını, bu sayıyı orta vadede 300'e ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.
Yüksek girdi maliyetlerinin kendilerini olumsuz etkilediğini vurgulayan Boydak, şöyle devam etti:
'Tarz yaratmalıyız'
"Son yıllarda hükümetimizin yaptığı çalışmaları takdirle izliyoruz, aşama aşama sorunlarımıza el atıyorlar. Kurumlar vergisinde ciddi düşüş imkânı getirildi, tabii onun devamı gelecek. Çok kısmi de olsa uzun süredir enerji fiyatlarına zam gelmemesi iyi bir gelişme. Sanayicinin önünün açılması konusunda iyi niyetler var, ancak iki sorunumuz kaldı, işçilik ve enerji üzerindeki vergiler. Bunların azaltılması lazım, bu, bizi daha ileri götürecek. Bizim de sektör olarak kendi tarzımızı yaratmamız lazım."
Boydak, Türkiye'nin tek haneli enflasyon dönemine geçtiğini, bu nedenle kâr marjlarındaki düşüşün normal karşılanması gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu: "Artık reel ekonomiye geçtik. Bir Avrupa ülkesiyiz. Kâr marjlarımızı da giderlerimizi de bir Avrupalı gibi düşünmek durumundayız. Avrupalılara geçmişte inanmıyorduk ama şimdi başımıza geldi. Rüya bitti."