Istıranca'da doğalgaza rastladık

Istıranca'da doğalgaza rastladık
Istıranca'da doğalgaza rastladık

Enerji Bakanı Taner Yıldız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karadeniz Bölgesi’nde Istıranca’da TPAO’nun yaptığı çalışmada, doğalgaza rastlandığını açıkladı. Petrol Platformu Derneği (PETFORM) üyelerini kabulü sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldız, Istranca’da doğalgazın bulunmasıyla ilgili, “Doğalgaz bulundu ancak çıkartıldı diyemeyiz” dedi. Yıldız, miktarın ne kadar olduğunun tespiti için 3-4 aylık çalışmaya ihtiyaç olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
“Sondaj tamamlanmadan, onun ekonomikliği, fizibilitesi tamamlanmadan, özellikle derin deniz aramacılığında, o doğalgazın miktarıyla alakalı herhangi bir cümle söylememiz erken olur. Bunun miktarı ne kadardır? Türkiye ’nin ihtiyaçlarının yüzde kaçını karşılayacaktır? Ne kadar fizibl olacak? TPAO bu konuyla ilgili çalışmasını tamamladıktan sonra bu haberi kamuoyuyla paylaşmak isteriz.” 

Başka bulgulara da rastlayabiliriz 

Bulunan doğalgazın en önemli yanının TPAO’nun yalnız yaptığı bir keşif olduğunun altını çizen Yıldız, “Romanya ile ilintili olarak, Ukrayna ile ilintili olarak o yay içinde başka bulgulara da rastlayabiliriz. Bu doğalgazın orada bulunması bize böyle bir ilgi veriyor. TPAO olarak 3 bin 650 metre deldik ve o miktar bizim Karadeniz’deki TPAO olarak yalnız yaptığımız en ciddi derinliktir” diye konuştu. Petrol ve doğalgaz boru hatlarına yapılan terör olaylarının hatırlatıldığı Yıldız, önceki gün Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı’na bir saldırı olduğunu belirtti. Yıldız bu saldırının Irak ’ın normalleşmesine darbe vurmayı ve Türkiye’nin ekonomide elde ettiği stabil durumu bozmayı hedeflediğini bellirterek, “Jandarma Kuvvet Komutanımızla iki ayrı görüşme yaptım ve özellikle İdil, Mardin, Şırnak tarafında güvenlik önlemlerinin arttırılmasıyla alakalı. Boru hatlarına zarar vermeyi isteyeceklerdir, bizim de kararlılığımız bu normalleşmenin devamıyla alakalıdır. Kararlılığımız aynı şekilde devam edecek” dedi.

bigPara.com