İsveç halkı üç gündür parasız

İsveç'te perşembe akşamı ATM'lere para transferi yapan büyük bir taşıma aracının soyulmasından sonra ülke çapında 1000 ATM parasızlık nedeniyle devre dışı kaldı.

İSVEÇ - İsveç'te perşembe akşamı ATM'lere para transferi yapan büyük bir taşıma aracının soyulmasından sonra ülke çapında 1000 ATM parasızlık nedeniyle devre dışı kaldı. Soygunda çalınan para miktarının çok yüksek olduğu, ancak kesin bir rakam verilemediği belirtiliyor. Polis, soygunda herhangi bir ipucuna ulaşamadı. Para transferini yapan Securitas adlı şirketinin sözcüsü Ake Andersson, taşımayı polis tarafından güvenlik önlemleri alınana kadar başlatmayacaklarını vurguladı.
İstatistiklere göre Malmö'de günde ortalama dört soygun meydana geliyor. Polis yetkilileri, kentteki soygun sayısının ülkedeki yıllık soygunların toplamından fazla olduğunu belirtiyor. Malmö polis şeflerinden Michael Holmström, soygunlar karşısında şaşkına döndüklerini ifade ederek, "Soygunlardan diğer polisiye olayları izleyemez hale geldik" dedi.
'Dışarıdan mal almayın'
Uzmanlar, soygunların nedenini işsizliğe bağlıyor. İsveç'in yabancı sayısı en yüksek kenti Malmö, İsveç'in AB üyeliğinden sonra göçmen işçi akınına uğradı. Gelenlerin düşük ücretle ve kayıt dışı iş bulması nedeniyle birçok İsveçli ile daha önce gelen yabancılar işsiz kaldı. Kriz, kredi kartlarıyla alışveriş yapanları da etkiliyor. Soygun nedeniyle kredi kartlarıyla alışveriş yapılamıyor. Hafta sonunda bankaların kapalı olması nedeniyle parasız kalan İsveçliler alışverişlerini yapmakta zorlanıyor. İsveç İhracatçılar Birliği, kriz sona erinceye dek dışarıdan gelen mallara ödeme yapılmamasını istedi.