İşveren 600 lira önerdi, Renault işçisi eyleme devam dedi

İşveren 600 lira önerdi, Renault işçisi eyleme devam dedi
İşveren 600 lira önerdi, Renault işçisi eyleme devam dedi
Bursa'da otomotiv ve yan sanayi işçilerinin, Türk Metal Sendikası'na ve düşük ücretlere karşı bir haftadır sürdürdüğü direnişin merkezi konumundaki Renault işçilerine biri bu ay diğeri yılbaşında iki adet 600 TL'lik ikramiye öneren işverenin teklifi kabul görmedi.
Haber: BARIŞ AVŞAR - baris.avsar@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Bursa’da otomotiv sektöründe başlayan ve yan sanayideki fabrikalara da yayılarak bir haftadır devam eden işçi eylemlerinin merkezi konumundaki Oyak Renault fabrikasında, işverenin fiili grevi sona erdirmek için bugün yaptığı girişim de işçiler tarafından reddedildi.

Sendikanın işveren yanlısı tutumuna karşı ve maaşlarında ‘eşit işe eşit ücret’ temelli düzeltme talebiyle geçen hafta direnişe geçen Oyak Renault işçilerine bu ay için 600 TL ve yılbaşında 600 TL ‘ikramiye’ önerildi. İşverenin bu önerisini değerlendiren işçiler, önerinin sorunu çözecek bir kapsamda olmadığın belirterek direnişe devam etme kararı aldı.

Ford Otosan'da üretim başladı

Fabrika önünde günlerdir bekleyen binlerce işçiyi taşımak üzere işveren tarafından getirilen çok sayıda otobüs de anlaşma sağlanamayınca geri döndü. Bu esnada işçiler otobüslerin arkasından el salladı ve "Ölmek var dönmek yok" sloganları attı.

Renault’da direnişin başlamasının ardından eyleme katılan ilk fabrikalardan olan Coşkunöz’de, işçilerin işverenle anlaşarak yeniden işbaşı yapması da eylemlere devam eden işçileri olumsuz etkilememiş görünüyor. Fabrika önünde bekleyişini sürdüren işçiler Ford’daki destek eylemi ve Coşkunöz’deki gelişmelerle yakından ilgileniyor. 

Metal işçisine bir iyi bir kötü haber!

Taraftarlardan işçilere destek: Texas burada Türk Metal nerede!

bigPara.com