İşverenin maaş oyununu bitirecek adım

İşverenin maaş oyununu bitirecek adım
İşverenin maaş oyununu bitirecek adım
Maliye Bakanı Şimşek'in 'Şirketlerin yüzde 45'i maaşları asgari ücretten gösteriyor' açıklaması Gelir İdaresi Başkanlığı'nı harekete geçirdi.

Akşam Gazetesi'nden Esin Gedik'in haberine göre, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in önceki gün bütçe verilerini açıkladığı toplantıda dile getirdiği 'Özel sektörde çalışanların yüzde 45'i asgari ücretten sigortalı gösteriliyor. Bu da vergi kaybına yol açıyor' açıklamasının ardından Gelir İdaresi Genel Müdürlüğü acil bir toplantı yaptı. Bakan Şimşek'in konuşmasını 'işaret' olarak kabul eden Gelir İdaresi yöneticileri, tüm şirketleri mercek altına alacak bir eylem planı hazırladı. İdare, mükelleflerine 'Kaç kişi çalıştırıyorsunuz, kaçı asgari ücretli, banka dekontları ve bordrolarınızı gönderin' demeye başladı. Belgelerin toplanmasının ardından da çalışanlara yapılan ödemeler ve bordrolar karşılaştırılacak, çalışanların asgari ücretten sigortalı gösterilmesinin önüne geçilecek.

YARISI ASGARİ ÜCRETLİ 
Gelir İdaresi'nin 2011 yılı Faaliyet Raporu'na göre Türkiye 'de 5 milyon 129 bin 623 asgari ücretli var. SGK istatistiklerine göre ise 2012 yılı Nisan ayı itibarıyla sigortalı çalışan sayısı 11 milyon 257 bin. Bu durumda sigortalıların yüzde 50'si asgari ücretli. Yine Gelir İdaresi'nin 2011 yılı faaliyet raporuna göre asgari ücretliler geçen yıl 6 milyar TL vergi ödedi. Ücretlilerin ödediği vergi, gelir vergisinin yüzde 65'ini oluşturuyor. Vergi uzmanları '5 milyon asgari ücretli var ancak kimin gerçekten asgari ücret aldığını, kimin daha üstünde maaş aldığını bilemiyoruz, böyle bir rakam yok. 2.5 milyonun asgari ücretin üzerinde maaş aldığını varsayarsak devletin kaybı en az 3 milyar TL olur' yorumunu yapıyor.

SGK da vergi kaybını önlemek için harekete geçti. Kurum, meslek grupları itibarıyla maaş katsayılarını belirliyor. SGK, 'Örneğin bir doktor, asgari ücretin en az 3 katı maaş alabilir, altında alamaz' diyecek. Çünkü şu anda örneğin bir otelde komi de, otel müdürü de 10 yıllık çalışan da 1 yıllık çalışan da asgari ücretten maaş alıyor görünüyor. Katsayıların belirlenmesinin ardından asgari ücretli sayısının düşmesi ve gerçek maaşların bordrolara yansıması bekleniyor.

İŞYERİ KAYIT DIŞI ÇALIŞIYOR 
Birçok işveren, istihdam üzerindeki yüklerin fazlalığı nedeniyle asgari ücreti tercih edip, çalışanla yaptığı anlaşma gereği maaş ve diğer alacaklarını bordroda göstermeyip elden veriyor. Bu durum işverenin kayıt dışı çalıştığını da gösteriyor. Vergi uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot, 'bir şirket faturasız, belgesiz elden ödeme yapıyorsa, bunu defterinde gösteremez. Bilançosunda görünmeyen bir parayı çalışanına ödüyordur, yani kayıt dışı çalışıyor, fatura almadan, vermeden ürün ya da hizmet üretiyor anlamına geliyor' şeklinde konuştu.

Türkiye'de vergilerin yüzde 68'i ÖTV ve KDV'den alınıyor. Gelir Vergisi'nin yüzde 65'ini ise ücretliler ödüyor. Kızılot, her alanda vergi kaçağının üzerine gidilmesi gerektiğini belirterek serbest meslek sahibi mükelleflerin denetiminin artırılmasını öneriyor. Zira bu meslek grubunun toplam gelirler vergisi içindeki payı 2011 yılı itibarıyla sadece yüzde 2.9... Yani doktor, avukat, kuyumcu, emlakçı, eczacı, bakkal, manav, ücretli çalışandan daha çok kazandığı halde ödediği vergi yok denecek kadar az.

PATRONLAR KAÇAKÇILIKTAN YARGILANABİLİR 
Prof. Dr. Şükrü Kızılot, patronları uyararak 'kaçakçılık suçlamasıyla karşı karşıya kalabilir, cezaevine girebilirsiniz' uyarısı yapıyor. Kızılot, Vergi Usül Kanunu'nun a bendine gönderme yaparak şöyle konuştu: 'Bu maddeye göre muhteviyat itibarıyla yanıltıcı belge düzenlenmesi kaçakçılık sayılıyor. Ücret bordrosu da bir belgedir, çalışanı asgari ücretli gösterip, daha fazla maaş ödeyen bir yanıltıcı belge düzenlemiştir, 15 aydan 3 aya kadar hapis cezasıyla yargılanır. Eğer Bakan Şimşek, bu maddeyi anımsatırsa caydırıcı etkisi yüksek olur.'

ŞİRKETLERİN YÜZDE 35'İNDE SADECE 1 KİŞİ SİGORTALI 
SGK'nın nisan ayı verileri Türkiye'deki iş dünyasının sağlıksız yapısını da ortaya koyuyor. Şu anda kayıtlı 1 milyon 466 bin 571 şirket var. Bu şirketlerin 518 bin, yüzde 35.35'inde sigortalı çalışan sayısı yalnızca 1, (yazıyla bir). 2-3 kişinin sigortalı olduğu şirket sayısı 404 bin, toplam içindeki yüzdesi 27.5... 10-49 kişi çalıştıran şirket sayısı 27 bin, 500-999 arasında çalışanı olan şirket 744 ve bin kişinin üzerinde çalışanı olan şirket sayısı ise sadece 237. Bu rakamlar şirketlerin çoğunun şahıs şirketi olduğunu gösteriyor.

Çalışanların 5 yıl içinde dava açma hakkı var 
Efkan Bolaç-Avukat: Sigorta primlerinin eksik ödendiğini bilen çalışanın önünde iki seçenek var. Bağlı olduğu ildeki Çalışma Bölge Müdürlüğü'ne başvurarak şikayet dilekçesi verebilir. Müfettişler, söz konusu işyerine gidip konuyla ilgili tüm evrakları alma yetkisine sahip. İncelemenin ardından başvuruda bulunan kişiye, bilgi veriliyor ve dava açarsa haklarını alabileceği belirtiliyor. İşçiler, bir süre öncesine kadar çalışma müfettişlerine başvuruda bulunmak istemiyordu, çünkü inceleme sırasında işveren ihbarda bulunan işçiyi işten çıkarıyordu. Şimdi müfettişler daha titiz davranıp işçinin adını gizli tutuyor ancak sızmalar da olabiliyor. Ancak benim önerim, dava açmak için müfettiş raporunu beklememeleri, çünkü süreç uzuyor. İki başvuruyu da aynı anda yapabilir. Müfettişlerin incelemesinin ardından dava açarsa çalışan SGK'yı davaya davet edip 'bu kişi seni de mağdur etti' deme şansına sahip. Çalışanlar, 5 yıl içinde dava açabilirler.

4857 sayılı İş Kanunu'nun 32. maddesinin ikinci fıkrasına göre işveren, ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkak kural olarak Türk parası ile işyerinde veya özel olarak açılan bir banka hesabına ödemek zorunda. Bu yasa 10 kişinin üstünde çalışanı olan şirketler için. Elden ödeme yapan patronlar, bu yasayı da ihlal ediyor. (Akşam)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109450310945039

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çok zor. - LYCUSRIVER

  Yeni mi uyandın en maliye ey gelir idaresi.Yeni mi duydun bunu.Bilindiği üzere bir çok işveren bu uygulamayı yapıyor.Çalışan ister istemez razı.Neticeye ulaşılması da çok zor gibi.Bence elinizde bakmanız gereken başka uygulamalar da var.Tekno kentlerle ilgili de çıkardığın vergi düzenlemeleri malum.Minareyi çalan kılıfınıda bir güzel hazırlıyor.Sen toplantı yap.Eminim bir sonuca ulaşırsın.

  İşçi hakları nerede? - okuyansapiens

  Birisi bu şirketlerde çalışanların hakları yeniliyor derse hiçbir bakanlık bu kadar hızlı toplanmaz ama iş devletin kendi kaybettiği paraya gelince afet yönetimi gibi hızlı toplanmasını biliyorlar.

  Bize bilmediğimiz bir şey söyleyin - generalduncan

  Bu rezilliği dünya alem biliyor. Kendi başına gelmeyen insan da yok gibidir. Şikayet etsen işten atılacağın için şikayet etmezsin, sessizce kabullenirsin. Şikayet edenin belli olmayacağı, gizliden işverene çaktırılmayacağı ve aktif bir denetim sistemi kurulmadan bu sistem düzelmez. Malesef memurlarımızın çalışması anlamına geliyor bu dediklerim. O yüzden olması biraz zor...

  Büyüme rekoru - surrealist_tr

  Ekonomi nasıl büyüyor sanıyorsunuz,asgari ücret,dahası sigortasız çalışma,kaçak çalıştırma.Önlemmi,çok basit her kesi sendikalı yapın sorun çözülsün.

  yemek parası-yol parası - karagus

  Bu şekilde çözemezsiniz. Birincisi kaç firma banka yoluyla ödeme yapıyor çoğu elden ödeme yapıyor, ikincisi bordroda resmen asgari ücret görünür aradaki maaş farkını da yemek parası, yol parası, bilmem ne parası diye adlar altında makbuzlar karşılığı öderler. Tecrübeyle sabit inanın bana. Bu yöntem işledikçe neyi ispatlayacaksın. Çalışanlar da iş kaybetme korkusuyla her hangi bir şikayette bulunamadıklarına göre unutun bunu gitsin.

  Dershaneler... - erhangümüş

  Ben bir dershane öğretmeniyim.Biz öğretmenlerin de en büyük sıkıntısı sigorta primlerinin asgari ücret üzerinden yatırılması.Banka hesabına asgari ücret yatırıp kalanını elden vererek sigortamızı da düşük gösteriyorlar.Dershanelerin tamamına yakını bu şekilde çalışıyor malesef...

  Danışıklı Dövüş - turq_82

  Banka hesap hareketleri ile işverenin sigorta ödemeleri ve vergi bildirimleri zaten karşılaştırılıyor. İşiverenler bunu önlemek için ödemeyi elden yaparlar. Çalışan sigortada asgari ücretten görünür, bankaya asgari ücret miktarı kadar ödeme yapılır, kalan miktar elden verilir. Ve bu elden ödemelerde maaş en az 1 ay içeride kalır. Yani işten çıkacağın zaman işverenden en az 1 maaş alacaklı olursun, ama kanunen hak iddia edemezsin. Maliye kusura bakmasın, bu yöntemle bir yere varılamaz. Hatta dahası, çoğu firmaya, bu şekilde vergi kaçırdığı bilindiği halde göz yumuluyor. Benim sigortamı benden habersiz, bana tam maaş üzerinden sigorta yapacağını dair söz verdiği halde, asgari ücretten gösteren firmayı ben telefon ile maliyeye şikayet ettim, adamlar bize ne dedi işin içinden çıktı. Mahkemeye verdim 9 ay sonraya gün verdiler. Bu işi önlemenin yolu, coğrafi bölgeye göre, her mesleğin taban maaş seviyelerini belirlemek. Ama işin doğrusu, brüt maaşın üçte biri kadar vergi, ssk kesintisi yaparsanız, o ülkede vergi kaçakçılığının önüne geçemezsiniz. Çalışan kazandığı paranın en az yarısını SSK kesintisi, gelir vergisi, KDV, katı atık vergisi, çöp vergisi, vs vs adı altında devlete aynen geri iade ediyor. Organize sanayide milyarlar kazanan işletme sahipleri ise anormal derecede satış yapıp anormal karlar elde etmediği sürece neredeyse tek kuruş vergi ödemiyor. Maliye'nin vergi gelirleri tamamen ÖTV ve KDV'ye bağlı durumda. Bunlar çiftçilerin, esnafın, çalışanın sırtından alınan vergiler. Sözün özü, maliye vergi toplamak istiyorsa önce vergi adaletini sağlasın, danışıklı dövüşle milleti kandırmasın.