İsviçre Kerimov'un kızının banka hesaplarını dondurdu

İsviçre Kerimov'un kızının banka hesaplarını dondurdu
İsviçre Kerimov'un kızının banka hesaplarını dondurdu
İsviçre Adalet Bakanlığı, hakkında kara para akladığı iddia edilen Özbek Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un kızı Gülnara Kerimova'nın İsviçre'deki bağlantılı banka hesaplarını dondurdu.

İsviçre Adalet Bakanlığı, Özbek Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un en büyük kızı Gülnara Kerimova’yı kara para aklama iddialarını göz önünde bulundurarak Kerimova’nın bankalardaki ilgili hesaplarını dondurdu. Gülnara Kerimova’nın toplam 800 milyon İsviçre Frank’ının ülkenin federal savcısı tarafından bloke edildiği duyuruldu.

2012 Temmuz ayından bu yana devam eden soruşturmada Gülnara Kerimova’yla ekonomik bağlarının olduğu bilinen dört Özbek vatandaşı tutuklanmış, daha sonra ikisi serbest bırakılmıştı. 2013 yılında İsviçre Polisi’nin de katıldığı bir aramayla Gülnara Kerimova’nın evine girmiş ve bazı delillere ulaşmıştı.

Yapılan açıklamada, Kerimova’nın geçen yaza kadar Birleşmiş Milletler ’de görev alması nedeniyle diplomatik dokunulmazlığı bulunduğu fakat görevinin sonlanmasıyla soruşturmanın Kerimova’ya sıçradığı bildirildi.

bigPara.com