İsviçre, yeşil sermaye izinde

İsviçre, Yimpaş'la ilgili 'karapara aklama' ve 'dolandırıcılık' dosyasını, eski yöneticiler hakkında gereğinin yapılması istemiyle Ankara'ya iletti. Dosyada bazı vekillerin olduğu iddiası doğrulanmadı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - İsviçre Federal Savcılığı, İslami holdinglerden Yimpaş'ın bu ülkedeki kuruluşu olan Yimpaş Group AG yöneticileri hakkında başlattığı soruşturmayı Türkiye'ye taşıdı.
İsviçre'de paralarını bu kuruluşa kaptıran vatandaşların şikâyeti üzerine 'karapara aklama' ve 'dolandırıcılık' suçlamasıyla sürdürülen soruşturma dosyası, bir dönem Yimpaş'ta yöneticilik yapan kişiler hakkında gereğinin yapılması istemiyle Ankara'ya iletildi. Ancak dosyayı incelemeye alan Ankara Başsavcılığı, suçlamaların bazı milletvekillerini de kapsadığı yönündeki iddiayı doğrulamadı.
78 şirket, 4 milyar avro
İslami holdinglerle ilgili olarak kurulan ve 'Yeşil Sermaye Komisyonu' adı da verilen Araştırma Komisyonu'nun dinlediği Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar halktan, 'izinsiz' para topladığı belirlenen 78 şirketin ismini vermişti. Yeşil Sermaye Komisyonu CHP'li üyeleri CHP'li Bihlun Tamaylıgil ve Nezir Büyükcengiz ise İslami holdinglerin halktan izinsiz topladıkları paranın boyutunun minimum 4 milyar avro, para yatıran kişi sayısını da 300 bin olarak açıklamıştı. SPK Başkanı Doğan Cansızlar'ın ismini verdiği şirketler arasında Yimpaş da yer almıştı.
Yimpaş'ın İsviçre'de kurulu bulunan Yimpaş Group AG hakkında da bu ülkede vaatlerle dolandırılan mağdur Türk vatandaşlarının şikâyeti üzerine yasal işlemler başlatılmıştı.
Şimdi, İsviçre Feredal Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturma Türkiye'ye sıçradı. Federal Savcılık, soruşturma konusu İslami holding ve bunlarla bağlantılı kişilerle ilgili bilgileri Türkiye'ye iletti. Ankara Başsavcılığı'na ulaştırılan dosyada, Yimpaş'ın soruşturma konusu dönem yöneticilerinin isimlerine yer verilip sorumluluklarına işaret edildiği kaydedildi.
Ankara Başsavcılığı da dosyayı incelemeye aldı. Radikal'in görüşünü aldığı Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, dosyayı 'tahkikat evrakı' olarak adlandırırken, soru üzerine 'her tahkikat evrakı soruşturmaya yöneliktir' dedi.
Bu arada, İsviçre'den Türkiye'ye iletilen evraklarda, bir dönem Yimpaş'ta yöneticilik yapan, şimdi ise milletvekili olan bazı isimlere de yer verildiği öne sürülmüştü. Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, bu konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
'Partiyle ilgili değil'
"Bizim elimizde bir tahkikat evrakı olduğu doğru. Bizim de İsviçre adli makamlarından bazı şahıslarla ilgili sorduğumuz hususlar olmuştur. Tahkikat gizlidir, bu konuda bilgi vermemiz söz konusu olamaz. Ancak, tahkikat kapsamı içinde herhangi milletvekilinin adı bulunmuyor. Tahkikatımız herhangi partiyle de ilgili değil. Zaten öyle olsaydı evrakların gereği için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı ve Yargıtay'a iletilmesi gerekirdi. Bu soruşturma kapsamında böyle bir işlem yapmadık."