İsviçre Yimpaş'ı yargılamaya hazır

İslami holding olarak nitelendirilen ve Türk işçilerinden para toplayan Yimpaş'ın İsviçre'deki şirketi Yimpaş Gruoup, İsviçre Nidwalden Kanton Mahkemesi'nde 'ticari amaçla yürütülmüş yatırım sahtekârlığı' suçlamasıyla yargılanacak.

ANKARA - İslami holding olarak nitelendirilen ve Türk işçilerinden para toplayan Yimpaş'ın İsviçre'deki şirketi Yimpaş Gruoup, İsviçre Nidwalden Kanton Mahkemesi'nde 'ticari amaçla yürütülmüş yatırım sahtekârlığı' suçlamasıyla yargılanacak. Yimpaş'ın para topladığı iddia edilen toplam 138 kişi tarafından açılan sözkonusu davada, mahkemenin duruşma tarihini 31 Mayıs 2006 olarak belirlediği açıklandı.
Merkezi Yozgat'ta bulunan Yimpaş Holding'in İsviçre'deki şirketi olan Yimpaş Gruoup AG hakkında toplam 138 mağdur adına dava açan Zürih merkezli avukatlık bürosu Fischer ant Partner'dan yapılan açıklamada, SPK'nın tespitlerine göre Yimpaş'ın Avrupa'daki Türklerden 2 milyar avro izinsiz para topladığı ileri sürüldü.
Sadece İsviçre'deki Yimpaş Gruoup AG'nin 6 bin kişiden yüz milyonlarca avroyu aşan bir tutar topladığı ileri sürüldü. Yimpaş Group AG'nin ana sorumlularına karşı Bern'deki İsviçre Federal Savcılığı'nın başlattığı soruşturmanın da hâlâ devam ettiği de belirtilen yazılı açıklamada, Almanya'daki Mannheim Savcılığı'nın ise ticari amaçlı ve çete halinde yatırım sahtekarlığı yaptıkları gerekçesiyle YİMPAŞ sorumluları hakkında hazırladığı iddianameyi mahkemeye sunduğu duyuruldu.