İsviçre'deki Türk hesaplarına vergilendirme yolu

İsviçre'deki Türk hesaplarına vergilendirme yolu
İsviçre'deki Türk hesaplarına vergilendirme yolu

Türklerin sadece İsviçre?deki hesaplarda 60 milyar doların üstünde parası bulunduğu belirtiliyor.

OECD'nin Beyaz Liste'sine giren Türkiye, 'vergi cenneti' olan ve gizli hesapların bulunduğu ülkelerdeki hesapları ayrıcalıklı olarak inceleyebilecek

ANKARA - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yapılan yeni bir çalışma çerçevesinde, Türkiye gibi OECD’nin ‘Beyaz listesi’ içinde bulunan ülkeler, İsviçre ve diğer ülke bankalarındaki kendi ülkeleri kaynaklı hesapları vergi için beyan isteme hakları olacak. Türkiye, OECD bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) ilkelerine uyması nedeniyle, Beyaz Liste’ye dahil ülkeler arasında yer alıyor. ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya, Çin gibi ülkelerin de yer aldığı Beyaz Liste bu ülkelere, ‘vergi cenneti’ olarak kabul edilen ve gizli hesapların bulunduğu ülkelerdeki hesapları ayrıcalıklı olarak isteme hakkı getiriyor.
OECD’nin sıralamasında, örgütün para aklamayla mücadele, vergi kaçırma ve diğer ilkelerini yerine getirme durumlarına göre ülkeler, Gri Liste ve Kara Liste şeklinde sınıflandırılıyorlar. İsviçre başta olmak üzere, Lüksemburg, Belçika Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde, Türkiye kaynaklı 20 bini aşkın hesapta, 100 milyar doların üstünde bir paranın bulunduğu belirtiliyor.
Sadece İsviçre’deki hesaplarda 60 milyar doların üstünde para bulunduğu belirtilirken, diğer ülkelerdeki hesaplarla birlikte 100 milyar doları aşan paranın Türkiye’ye dönüş yada vergi yolunun açılabileceği kaydediliyor. ABD Yönetiminin, İsviçre bankası UBS ile yaptığı anlaşmanın Beyaz Liste üyesi diğer ülkeler için örnek oluşturacağı ve bu ülkelerin de, İsviçre’deki hesaplar konusunda bilgi isteyeceği belirtiliyor. 

ABD ile UBS anlaştı
ABD yönetimiyle İsviçre’nin bankacılık devi UBS, gizli hesapların öğrenilerek açıklanması konusundaki anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşmanın hızlandırılmasında, küresel mali kriz çerçevesindeki likidite sıkıntısının da etkili olduğu belirtiliyor. UBS’nin, ABD Gelir İdaresi tarafından istenilen 4 binden fazla ABD vatandaşının isimlerini vermek zorunda kalacağı belirtiliyor. ABD Yönetimi, 52 bin ABD vatandaşının, yaklaşık 15 milyar dolarını, İsviçre’deki gizli hesaplarda sakladığını belirtiyordu.
Türkiye, OECD bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü olan FATF örgütüne üye. FATF tarafından, karapara aklamanın önlenmesi amacıyla, yasal, finansal, operasyonel ve uluslararası işbirliği konularında hazırlanan ve üye ülkelerce yerine getirilmesi istenen standartları içeren kırk adet tavsiyeden oluşan bir metin bulunuyor.
FATF tarafından önce 1990’da daha sonra revize edilerek 1996’da yayınlanan 40 tavsiye, karapara aklama ile mücadele alanındaki yeni gelişmelerle terörizmin finansmanı konusu dikkate alınarak 2003’te revize edildi. OECD, İsviçre, Avusturya gibi ülkelere, vergi kaçırmaya imkân veren gizli hesapların açılması ve üye ülkelerin vergi yetkililerine inceleme imkânı tanınması konusunda bastırıyordu. (aa)