İsviçreli maçın acısını çıkarıyor

Bu yılı geçen yılın gerisinde rakamlarla kapatmaya hazırlanan Türk turizm sektörü, terör olayları nedeniyle bile rezervasyonlarını iptal etmeyen İsviçreli turistleri, kasımda oynanan Türkiye-İsviçre maçı sonrası kaçırdı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Bu yılı geçen yılın gerisinde rakamlarla kapatmaya hazırlanan Türk turizm sektörü, terör olayları nedeniyle bile rezervasyonlarını iptal etmeyen İsviçreli turistleri, kasımda oynanan Türkiye-İsviçre maçı sonrası kaçırdı. 2003 yılından bu yana yüzde 50 artan İsviçreli turist sayısı geçtiğimiz birkaç ay içinde yüzde 70'e yakın gerilerken bu düşüş temmuz ayı sonu itibarıyla yüzde 57 olarak gerçekleşti.
Turizmciler bu olumsuz durumu 'Terörün başaramadığını bir futbol karşılaşmasında yaşanan olaylar gerçekleştirdi' diye yorumlarken, İsviçre pazarının Türk turizmi için son yıllarda önemli bir konuma geldiğini hatırlattı. Dünya Kupası elemeleri baraj maçı sonrası Türk ve İsviçreli futbolcular arasında arbede çıkmış, bazı İsviçreli sporcular darp edilmişti.
Maliyet yüksek
Bu yıl Türkiye'ye Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden gelen turist sayısında ortalama yüzde 15 düşüş olduğunu, ancak en büyük düşüşün İsviçre'de yaşandığını vurgulayan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, "Maçtan sonraki haftalarda bu pazardaki düşüş yüzde 70'ler düzeyindeydi, yılın ilk sekiz ayında yüzde 57 olarak belirlendi. Bir maçın Türk turizmine maliyeti budur" dedi. İsviçre'den Türkiye'ye gelen turist sayısının 2003 yılında 42 binken, bu sayının sırasıyla 85 bin ve 127 bine yükseldiğini vurgulayan Ahmet Barut, "Bu yılın ilk sekiz ayında ise 2003 yılı rakamına düştük" diye konuştu.
Türk turizminin bu yıl yaşadığı olumsuzlukların altında Batı Avrupa ülkeleriyle yaşanan 'iletişim'sizliğin de etkili olduğunu vurgulayan Barut şunları söyledi:
"AKP iktidara geldiği dönemde, AB'yle ilişkileri güçlendirmişti ama son dönemde hükümetin ilgisinin azaldığı görülüyor. Bu da olumsuzluk yaratıyor. Tanıtımın yanı sıra iletişim ve PR faaliyetlerine de ağırlık vermeliyiz. Türkiye'ye gelen 21 milyon turistin 11 milyonu AB ülkelerinden geldi. Bu da AB ülkelerinin ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor."