İtalya: AB bazen tutarsız davranıyor

İtalya Uluslararası Ticaret ve Avrupa Politikalarından Sorumlu Bakanı Emma Bonino, AB'nin Kuzey Kıbrıs konusunda zaman zaman tutarsız davrandığını gözlediklerini söyledi.

ANKARA - İtalya Uluslararası Ticaret ve Avrupa Politikalarından Sorumlu Bakanı Emma Bonino, AB'nin Kuzey Kıbrıs konusunda zaman zaman tutarsız davrandığını gözlediklerini söyledi. İlk ziyaretini Türkiye'ye yapan Bonino, Güney Kıbrıs Rum yönetimi ve limanlara ilişkin sıkıntıyı aşmak için herkesin kararlı olması gerektiğini belirterek, "Birbirimizi durdurmamalıyız, yolumuza devam etmemiz gerek" dedi.
İtalyan bakan Bonino dün Ankara'da çeşitli temaslarda bulundu. Başbakan Tayyip Erdoğan'la Başbakanlık'ta basına kapalı görüşme yapan Bonino'nun, Türkiye'nin AB'ye katacağı fırsatların farkında olduklarını, tam üyeliğini 'sonuna kadar' desteklediklerini söylediği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, Bonino şöyle konuştu: "Kıbrıs konusunun bu süreci durdurmasına izin vermemeliyiz. AB'nin Kuzey Kıbrıs konusunda zaman zaman tutarsız davrandığını görüyoruz. Türkiye'nin AB ile ilişkilerini bozmak için kullanılmasına fırsat vermeyelim." Erdoğan'ın da AB ile müzakere sürecinde bulununlan nokta konusunda bilgi verdiği ve, "Biz şu ana kadar üzerimize düşeni yaptık. Şu anda sıra AB'de. Kıbrıs'ın her aşamada önümüze engel olarak çıkarılmasını istemiyoruz.Müzakere süreci gayet iyi gidiyor. Bu çerçevede reformlar da bütün hızıyla sürüyor" dediği ifade edildi.
Bonino, daha sonra CHP lideri Deniz Baykal ile bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin bilgi veren Baykal, "İtalya, Türkiye'nin AB ile ilişkilerine daima destek veriyor. Yeni hükümet de aynı anlayış içerisindedir ve İtalyan hükümetinin çıkan sorunların aşılmasında Türkiye'ye bundan sonra da yardımcı olacağını umuyoruz" dedi.
'Kararlı olmalıyız'
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'yla da görüşen Bonino, ülkesinde önceki hükümetin de Türkiye'nin AB içindeki en önemli destekçilerinden olduğuna dikkat çeken Bonino, Kıbrıs Rum yönetimi ve limanlar konusundaki soruyu yanıtlarken, "Bu sorunu aşmak için hepimiz kararlı olmalıyız" dedi. Türkiye'nin AB'ye katılımının çok önemli bir proje olduğunu, bu nedenle tarafların 'çok çaba göstermesi' gerektiğini vurgulayan Bonino, "Birbirimizi durdurmamalıyız, yolumuza devam etmemiz gerek. AB gibi büyük bir proje ve Türkiye gibi büyük bir ülke, bu sorunu aşacak gücü bulmalı" dedi.
Çin'e karşı ortak mücadele
Bonino, 13 Temmuz'da Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı için yapılacak olan açılış törenine İtalya'nın da katılacağına işaret ederek, bunun da hükümetin yeni alanlara ilgi duyduğunun göstergesi olduğunu söyledi. Türkiye ile İtalya'nın ortak sorunları bulunduğunu belirterek, 'enerji' alanını örnek gösteren İtalyan bakan Emma Bonino, atıkların enerjiye dönüştürülmesi üzerinde çalışılabileceğini kaydetti. Çin'in dünya ticaretinde yarattığı 'tehdide' de değinen Bonino, "Güçlerimizi birleştirerek Çin'e karşı mücadele etmeliyiz ama düşman olarak görmeksizin. İşbirliği bizi daha güçlü hale getirecektir" dedi.