İtalya kemer sıkma planını kabul etti

İtalya 2012'ye kadar 25 milyar avro tasarruf öngören planını kabul etti. Kaliforniya Valisi Schwarzenegger para kalmadığı için çalışanlara ücretsiz izin verdi

ROMA   - İtalya Parlamentosu, 2012 yılına kadar bütçe açığını azaltmak için hazırlanan 25 milyar avroluk tasarruf planını kabul etti. Hükümet İtalya  bütçe açığını, Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının (GSYH) yüzde 3’ü ile sınırlandıran Avrupa Birliği (AB) kriterlerine uygun hale getirmek için 2011-2012 döneminde 25 milyar avro değerinde tasarruf planı uygulayacak.
Tasarruf kapsamında, ihtiyaç fazlası kamu çalışanları emekliliğe sevk edilirken, çalışanların maaşları üç yıl boyunca dondurulacak. Bakanlar ve oldukça yüksek maaş alan hükümet yetkililerinin ücretleri azaltılırken, bakanlık bütçeleri yüzde 10 oranında indirilecek. Vergi kaçakçılığıyla mücadele ise artırılacak. Böylece geçen yıl GSYH’nin yüzde 5,3’ü düzeyinde bulunan bütçe açığının 2012’de yüzde 2,7’ye düşürülmesi planlanıyor.

Terminatör de zorda
Bu arada ABD’nin Kaliforniya eyaleti Valisi Arnold Schwarzenegger, eyalet meclisinin bütçe yasasını halen onaylamaması nedeniyle ‘acil mali durum’ ilan etti. Dünyanın sekizinci büyük ekonomisi olan Kaliforniya’nın bütçe açığı 19 milyar dolar.
Kaliforniya eyalet meclisi üzerinden beş hafta   geçmesine rağmen, bütçe yasasını henüz onaylamadı.  Bütçe yasası kabul edilmezse eyalet yönetiminin Ekim ayına kadar nakit parasının kalmayacağını belirten Schwarzenegger, “Nakit durumumuz bana, bütçe yasasını imzalayacağım zamana kadar bir kez daha kamu çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmaktan başka seçenek bırakmıyor” dedi.  Schwarzenegger, böylece onbinlerce kamu işçisinin Cuma günleri olmak üzere her ay üç günü ücretsiz izinli sayılması talimatı vermiş oldu.
Yasa kabul edilinceye kadar kamu çalışanları Ağustos ayından başlamak üzere her ayın ikinci, üçüncü ve dördüncü cuma günlerinde ücretsiz izinli sayılacak. Eyaletteki 237 bin çalışanın 150 bin kadarını etkileyecek uygulamayla ayda 150 milyon dolar tasarruf yapılacağı tahmin ediliyor. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Avrupa Birliği

    ,

    Roma