İtalya'da dev banka evliliği sona yaklaşıyor

İtalyan bankacılık devleri Banca Intesa SpA ile Sanpaolo IMI SpA'nın yönetim kurulları ülkenin en büyük bankasını yaratmak için güçlerini birleştireceklerini açıkladı.

İSTANBUL- İtalyan bankacılık devleri Banca Intesa SpA ile Sanpaolo IMI SpA'nın yönetim kurulları ülkenin en büyük bankasını yaratmak için güçlerini birleştireceklerini açıkladı. Edinilen bilgiye göre yeni bankanın aktif büyüklüğü 650 milyar dolar, piyasa değeri ise 76.6 milyar dolar düzeyinde olacak. 2007 yılının sonunda tamamlanması beklenen birleşme sonucu ortaya çıkacak bankanın merkezi Milano'da bulunacak ve İtalyan piyasasının yüzde 20'sinin sahibi olacak. Birleşmeyi Intesa hisselerinin yüzde 18'ini elinde bulunduran Fransız bankası Credit Agricole ve yüzde 9.9 hissenin sahibi Cariplo Vakfı desteklerken, San Paolo hisselerinin yüzde 7.7'sini elinde bulunduran İspanyol bankası Santander ise karşı çıktı.
Ekonomi gazetesi Il Sole-24 yeni bankanın taraflarca birlikte 'yönetileceğini' belirtti. Türkiye'de Global Menkul Değerler'in yüzde 20 hissesini elinde bulunduran San Paolo ve Garanti Bankası ile iki kez nikâhın eşiğinden dönen Intesa'nın oluşturacağı yeni bankanın İtalya'da 6 bin 200 şubesi ve 13 milyon müşterisi olacak.