İtalya'dan ASO üyesine kolay vize

İtalya'nın Ankara Büyükelçiliği, Ankara Sanayi Odası (ASO) üyelerine vize kolaylığı sağlayacak. ASO Başkanı Zafer Çağlayan, asıl amaçlarının vizenin tamamen kaldırılması olduğunu belirtirken...

ANKARA - İtalya'nın Ankara Büyükelçiliği, Ankara Sanayi Odası (ASO) üyelerine vize kolaylığı sağlayacak. ASO Başkanı Zafer Çağlayan, asıl amaçlarının vizenin tamamen kaldırılması olduğunu belirtirken, "Bu yapılana kadar uzun süreli ve çok girişli vizelerin verilmesini istiyoruz" diye konuştu. ASO üyesi sanayiciler ile çalışanlarına, İtalya'ya gidişlerinde vize kolaylığı sağlanmasına ilişkin protokol, ASO Başkanı Zafer Çağlayan ile İtalya Büyükelçisi Carlo Marsili tarafından imzalandı. Türkiye'nin, yaptığı 100 milyar dolarlık ithalatın yarısını Avrupa ülkelerinden gerçekleştirdiğine dikkati çeken Çağlayan, "Bizim asıl temennimiz ve isteğimiz, bize haksız olarak uygulanan vizenin AB nezdinde kaldırılması teklifimizin görüşülmesi" dedi. İmzalanan protokolle ilgili bilgi veren Zafer Çağlayan şöyle dedi:
"İmzaladığımız protokolle, Ankara Sanayi Odası üyelerinin İtalyan Büyükelçiliği nezdinde yapacakları vize başvurularının, kendileri İtalya Büyükelçiliği'ne gitmeden, ASO aracılığı ile yapılmasını kapsıyor. ASO alacağı başvuruları, İtalyan Büyükelçiliği'ne gönderecek. Büyükelçilik de 24 saat içinde, yaptığımız müracaatlara olumlu veya olumsuz bir yanıt verecek."