İtalya'dan işbirliği sözü

İtalyan politikacı ve işadamlarından oluşan 600 kişilik heyet dün İstanbul'da dostluk mesajları verdi. İtalyan Üretim Faaliyetleri Bakanı Scajola, "Orta Asya ve Ortadoğu'ya ortak projelerimizle yayılabiliriz" dedi.

İSTANBUL - Ankara'dan sonra dün İstanbul'a geçen İtalyan işadamı ve politikacılardan oluşan 600 kişilik heyet, Türkiye'deki ortak yatırımların dışında Orta Asya, Ortadoğu ve Körfez ülkelerinde de birlikte gerçekleştirilebilecek projeler bulunduğuna dikkat çekti.
Çırağan Sarayı'nda düzenlenen ve İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi'nin yanı sıra çok sayıda Türk ve İtalyan şirketinin temsilcilerinin katıldığı Türkiye-İtalya İş Forumu'nun açılışında konuşan İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi, 2001'de yaşanan ağır krizde dahi İtalyan işadamlarının Türkiye'yi terk etmediğini, Türk halkının zorlukları aşabilme kapasitesine güvendiğini belirterek, günümüzde Türkiye'deki İtalyan şirketi sayısının 300'ü geçtiğini, 10 yıl öncesine göre de bu sayının 10 kat arttığını söyledi. İtalya Cumhurbaşkanı Ciampi, AB konusunda ise, 'Türkiye'nin üstlendiği ödevin zor, AB'nin taleplerinin de zorunlu olarak katı olduğunu' belirterek, "Bu talepler herkes için geçerlidir ve hiç kimse için indirim söz konusu değildir, yerine getirilmeleri şarttır" dedi.
Toplantıda yabancı yatırımcılara sağlanan teşviklerden söz eden Sanayi Bakanı Ali Coşkun, örnek olarak önceki akşam yapılan Fenerbahçe-Milan maçını gösterdi.
İtalyan Sanayicileri Konfederasyonu (Confindustria) Başkanı Luca Cordero di Montezemolo Türkiye'ye çok önem verdikleri bu geziden sonra büyük miktarda İtalyan yatırımının akacağını belirtti. İtalya Üretim Faaliyetleri Bakanı Claudio Scajola da, hükümetin Türkiye'deki enerji ve işgücü maliyetlerinin ucuz olduğu bazı bölgeleri kendilerine önereceğini belirterek, bu amaçla Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Sanayi Bakanı Ali Coşkun'un ocak veya şubat ayında İtalya'ya gideceğini söyledi. İşbirliğinin uluslararası alanlara taşınabileceğini belirten Scajola, "Ortak girişimler ve diğer işbirlikleriyle Orta Asya'ya yayılır, Ortadoğu ve Körfez'e doğru gidebiliriz" ifadesini kullandı.
3 bin toplantı yapıldı
600'den fazla İtalyan girişimci ve bankacının, ülke dışında ilk kez Türkiye'de bu kadar büyük bir organizasyona katıldığını belirten İtalyan Sanayicileri Konfederasyonu (Confindustria) Başkanı Luca Cordero di Montezemolo da, tarafların 3 bin civarında ikili görüşme gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Dünyanın beşinci büyük çimento üreticisi Italcementi'nin İcra Kurulu Başkanı (CEO) Carlo Pesenti ise, çimento sektöründen bir şirketi satın alabileceklerini ya da ortaklık yapabileceklerini açıkladı. TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı yüksek katılımlı toplantıda yabancı yatırımcıların Türkiye'ye neden yatırım yapması gerektiğini anlatırken, hükümeti de cari açık konusunda bir kez daha uyardı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin topluluğun Akdeniz ayağını daha da güçlendireceğini vurguladı. (Radikal)
Yeni yatırım bölgeleri gösterilecek
İtalya Üretim Faaliyetleri Bakanı Claudio Scajola, hükümetin Türkiye'deki enerji ve işgücü maliyetlerinin ucuz olduğu bazı bölgeleri kendilerine önereceğini belirterek, bu amaçla Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Sanayi Bakanı Ali Coşkun'un ocak veya şubatta İtalya'ya gideceğini söyledi. İşbirliğinin uluslararası alanlara taşınabileceğini belirten Scajola, "Ortak girişimler ve diğer işbirlikleriyle Orta Asya'ya yayılır, Ortadoğu ve Körfez'e doğru gidebiliriz" ifadesini kullandı. Scajola, Türkiye'nin AB'ye üyelik yolunda yaptığı çalışmaların artık ekonomik meyvelerini verdiğini söyledi. Scajola, Türkiye ve İtalya'nın Hazar, Rusya ve Ortadoğu'daki enerji kaynaklarını Avrupa'ya taşımak noktasında gerçekleştirdiği işbirliklerine değinerek, "Bölgedeki problemler karşısında iki ülke ortak projeler hazırlayabilir" dedi.
'Rusya'ya açılma kapısı olacak'
İtalya Dış Ticaret Enstitüsü Başkanı Umberto Vattani, Türkiye'yi bugün farklı gözle gördüklerini ve artık sadece ticari ilişkileri artırmakla yetinmeyip, birlikte yeni yatırım bölgeleri oluşturulması gerektiğini belirtti. Vattani, 3 Ekim'de AB ile üyelik müzakerelerinin başlamasından sonra Avrupa'dan ilk kez cumhurbaşkanı düzeyinde bir devlet adamının Türkiye'yi ziyaret ettiğini söyledi. Vattani, "Türkiye'yi bugün farklı gözle görüyoruz. Artık sadece ticari ilişkileri artırmakla yetinmeyelim, birlikte yeni yatırım bölgeleri oluşturalım, Boğazlar ve Ege gibi geleneksel yerlerin dışında, Güneydoğu'da, özellikle de Gaziantep'te... Çünkü buralar Türk cumhuriyetlerine ve Rusya'ya açılma kapısı olacak" diye konuştu.
İki ülke arasında şu anda var olan sanayilerin dışında teknoloji, enformasyon, biyo-teknoloji, nakliye, lojistik, çevre ve turizm gibi alanlarda da işbirliklerinin geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Umberto Vattani, konuşmasını bir Türk edebiyatçısının sözleriyle noktaladı: "Bilinmeyen yollarda yürürken yolculuklar daha kolay hale gelir, yeter ki beraber yürüyelim... İşte bu dizeler bu toplantının ruhunu yansıtıyor."
İtalya'ya Fenerbahçe teşviği
Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Türkiye ve İtalya sanayiinin birbirini tamamlayan bir fırsat olduğunu ve bunun yatırımlara dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti. Coşkun, Türkiye-İtalya İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ithalatında ikinci sırada yer alan İtalya'nın 2005'in ilk yarısında toplam ihracat içindeki yüzde 7.4'lük payıyla Türkiye ihracatındaki sırasını üçüncülüğe taşıdığını söyledi. Coşkun, "İki ülke sanayii birbirini tamamlayan bir fırsat. Bu, yatırımlara dönüştürülmeli" dedi. Uzun vadeli ekonomik işbirliğinin sağlanması için Türkiye'de katma değeri yüksek sektörlerde bunun teşvik edilmesi gerektiğini dile getiren Coşkun, yabancı yatırımcılara sağlanan teşviklere değindi. Ali Coşkun, daha sonra esprili bir şekilde, "Bu teşviklerden birini dün akşam verdik. Fenerbahçe takımı Milan'a 4-0 yenilerek bu teşvike güzel bir örnek vermiş olduk. Ticari hayatımızda rakiplere karşı inşallah hep birlikte zafer kazanacağız" diye konuştu. Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Türkiye ve İtalya'nın üçüncü ülkeler için söz konusu olan projelerde bir araya gelebileceklerini de sözlerine ekledi.
'Marmara ve Ege dışına da ilgi gösterin'
Türkiye'ye inandıklarını belirten İtalya Cumhurbaşkanı Ciampi, '2001 yılında yaşanan ağır krizde dahi İtalyan işadamlarının Türkiye'yi terk etmediğini, Türk halkının zorlukları aşabilme kapasitesine güvendiğini' söyledi. Ciampi, Türkiye'nin İtalya için doğal bir partner olduğunu dile getirerek, iki ülkenin ticaret hacminin hızla büyüyerek geçen yıl yüzde 30'luk artış kaydedildiğini söyledi. Türkiye'nin, AB'ye ihracatından yüzde 13'ünü İtalya'ya yaptığını, AB'den gerçekleştirdiği ithalatın da yüzde 17'sinin İtalyan menşeili olduğunu anlatan Ciampi, İtalyan şirketlerinin uzun zamandan beri Türkiye'de faaliyet gösterdiğini hatırlattı.
Cumhurbaşkanı Ciampi, 2001 yılında yaşanan ağır krizde dahi İtalyan işadamlarının Türkiye'yi terk etmediğini, Türk halkının zorlukları aşabilme kapasitesine güvendiğini belirterek, günümüzde Türkiye'deki İtalyan şirketi sayısının 300'ü geçtiğini, 10 yıl öncesine göre de bu sayının 10 kat arttığını belirtti. Ciampi, "Ancak bunlarla yetinmememiz gerekir. Türkiye'de varlığımızı daha da perçinlemenin, geleneksel sanayi merkezlerinin bulunduğu Ege ve Marmara bölgelerinin de dışına taşımanın zamanının geldiği inancındayım" diye konuştu.
AB ile müzakerelerin başlatıldığının resmen ilan edilmesinin ertesinde İMKB Endeksi'nde yaşanan artışın bunun bir işareti olduğunu ifade eden Konuk Cumhurbaşkanı Ciampi, konuşmasını şöyle tamamladı: "Türkiye'nin üstlendiği ödev, zor bir ödevdir. AB'nin talepleri zorunlu olarak katıdır. Bu talepler herkes için geçerlidir ve hiç kimse için indirim söz konusu değildir, yerine getirilmeleri şarttır."
Sabancı'dan Türkiye'ye yatırımın gerekçeleri
TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, yabancı finans kurumlarının son zamanlarda Türkiye'ye olan ilgisinin güvenin bir kanıtı olduğunu söyledi. "Türkiye'ye yatırım yapmalı mı" diye soracak olan işadamlarına vereceği yanıtı da İtalyan işadamlarıyla paylaşan Sabancı, Türkiye'yi şöyle anlattı: Türkiye, Avrupa ve Asya arasında stratejik konumdadır. Yüksek büyüme potansiyeli olan büyük ve dinamik bir iç pazara sahiptir. İşgücü üretken ve kalifiyedir. Oldukça liberal bir yabancı sermaye yönetmeliği ve kambiyo rejimi vardır. 1999'dan beri Uluslararası Tahkim kararları uygulanmaktadır. 1996'dan beri AB ile Gümrük Birliği içinde olup malların ve işlenmiş tarım ürünlerinin serbest dolaşımı gerçekleşmektedir. Dünyada 6'ncı en büyük çimento üreticisi, ikinci en büyük yassı cam üreticisi, altıncı en büyük giyim ihracatçısıdır." Türkiye'nin vardığı noktanın 2002-2004 döneminde uygulanan programın başarılı olduğunu ortaya koyduğunu belirten Sabancı, olumlu gelişmelere rağmen cari işlemler açığının önlenemeyen yükselişinin tedirginlik yaratmaya devam ettiğine dikkat çekti.
TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, bu boyuttaki bir açığın sürdürülebilir olmadığına ve gelecek dönemde bir 'sert iniş' yaşanacağına ilişkin birtakım beklentilerin de varlığını korunduğunu söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin birliğin Akdeniz ayağını daha da güçlendireceğini vurguladı.