İtalyan Ferroli, Türkiye'ye 30 milyon avro yatıracak

Isıtma ve klima sektöründe faaliyet gösteren İtalyan Ferroli Grubu Türkiye'ye 30 milyon avroluk yatırım kararı aldı. İtalya'dan radyatör ve kombi fabrikasının sökülerek Türkiye'ye getirileceğini söyleyen...
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - Isıtma ve klima sektöründe faaliyet gösteren İtalyan Ferroli Grubu Türkiye'ye 30 milyon avroluk yatırım kararı aldı. İtalya'dan radyatör ve kombi fabrikasının sökülerek Türkiye'ye getirileceğini söyleyen Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, Türkiye'nin üretim açısından İtalya'ya göre daha cazip olduğunu söyledi. Çakmakçı, İtalya'da üretilen ürünlerle fiyat açısından rekabet etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, Türkiye'nin Çin kadar ucuz bir ülke olmasa da maliyet avantajı sunduğunu dile getirdi. Düzce İkinci Organize Sanayi Bölgesi'nde, 50 bin metrekarelik alanda kurulacak fabrikada 250 kişiye istihdam sağlanacak.
Ferroli'nin Türkiye'ye yatırım yapma nedenlerini Çakmakçı şöyle anlattı: "İtalya'daki maliyetler Türkiye'ye göre çok yüksek. İtalya'dan radyatör getirdiğimizde maliyetler yüzünden rekabet edemiyorduk. Bu yüzden iki yıl önce iki Türk üreticiyle anlaşıp fason üretim yaptırdık. Bu Ferroli için bir ilkti. Sonra Türkiye'nin yatırım için uygun olduğunu görünce buraya yatırım yapmaya karar verdik. Şimdi Ferroli Grubu'nun bütün radyatör üretimi Türkiye'de gerçekleşecek."
Türkiye'de 19 yerleşim biriminde doğalgaz kullanıldığını hatırlatan Çakmakçı, 2006'da ise doğalgaz verilmesi planlanan il sayısının 28'e çıkacağını ve Türkiye pazarındaki söz konusu hızlı büyümenin yatırım kararına büyük etkisi olduğunu belirtti.
'2005'te yüzde 95 büyüdük'
Yılda 100 bin kombi ve 500 bin metreküp radyatör üretim kapasitesine sahip olacak fabrikanın ihracata da odaklanacağını kaydeden Çakmakçı, "Düzce'de gerçekleştirilecek üretimin yüzde 75'i ihraç edilecek. İhracatta Romanya, Ukrayna gibi çevre ülkeler ağırlıklı olacak. İhracat pazarları zamanla gelişebilir" dedi.
Cirosunu 4 yılda 4 milyon avrodan 50 milyon avroya çıkaracak olan Ferroli'nin 2005 yılında yüzde 95 büyüdüğünü vurgulayan Çetin Çakmakçı "Ferroli Türkiye 2005'te 37 milyon avro ciro elde etti. 2004'te ciro yüzde 188 büyümüştü. 2006'da pazardaki gelişmeler ve Ferroli'nin performansı doğrultusunda yerimizi sağlamlaştırmayı amaçlıyoruz. 2006'da 50 milyon avro ciro hedefliyoruz" diye konuştu.
Çakmakçı Türkiye'de yüzde 12-13 pazar payı ile sektör üçüncüsü olduklarını kaydederek doğalgazlı ürünler pazarında en çok satış yapan ikinci marka olmayı hedeflediklerini ifade etti. Çetin Çakmakçı Türkiye'nin Avrupa'da en hızlı büyüyen pazar olduğunu da sözlerine ekledi.
Çin'de de fabrikası var
Ferroli, Türkiye pazarında 17'nci yılını doldurdu. Ferroli'nin Türkiye'de 250 yetkili satıcısı, 100 teknik servisi ve 60 çalışanı bulunuyor.
İtalyan Dante Ferroli tarafından 1955'te Verona'da kurulan Ferroli 2005 yılında 532 milyon avro ciro elde etti. Fransa, İspanya, Almanya ve Çin'de 500 bin metrekareyi aşan üretim tesisine sahip olan Ferroli'nin toplam 2 bin 300 çalışanı var.