İtalyan yatırımcılar Anadolu'yu keşfetti

Türkiye'yi 'AB'nin olmazsa olmaz'ı gören İtalya, Türkiye ile ekonomik bağını güçlendiriyor. Anadolu'da küçük 'İtalyan sanayi bölgeleri' kurmaya çalışan İtalyan hükümeti, işadamlarını Türkiye'ye yatırıma çekmek için Avrupa'da özel reklam kampanyalarına başladı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türkiye'yi 'AB'nin olmazsa olmaz'ı gören İtalya, Türkiye ile ekonomik bağını güçlendiriyor. Anadolu'da küçük 'İtalyan sanayi bölgeleri' kurmaya çalışan İtalyan hükümeti, işadamlarını Türkiye'ye yatırıma çekmek için Avrupa'da özel reklam kampanyalarına başladı.
"Gaziantep ile Kayseri'nin reklamı tamam bile" diyen İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili, hızlı tren sistemlerinin yapımı, limanların modernizasyonu ve sivil havacılık alanlarında Türkiye ile işbirliğini güçlendireceklerini söyledi. Büyükelçi Marsili, İtalyan Dışişleri Bakanı Gianfranco Fini ile Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi'nin önümüzdeki aylarda Türkiye'ye yapacakları ziyaretlerde de Türk-İtalyan ekonomik işbirliğinin 'patlama' yapacağını söyledi. Marsili, Türkiye'ye dönük özel ekonomik projelerini, hükümetten beklentilerini ve önerilerini Radikal'e anlattı.
'Kan kardeşiz'
İtalyanlar'ın Anadolu'yu keşfettiğini belirten Marsili şöyle konuştu: "İtalya ve Türkiye artık iki kan kardeş. Siyasi ilişkilerimizdeki sıcaklık, ekonomiye de yansıdı. 2004'te Türkiye ile İtalya arasındaki ticaret hacmi 11.5 milyar dolar seviyesine geldi. Türkiye'nin Almanya'dan sonra iki numaralı partneri konumuna geldik. İstanbul, İzmit gibi geleneksel illerin dışına çıkıp yatırım için Anadolu'yu hedef seçtik. Gaziantep'de İtalyan sanayi bölgesi kurduk bile. Şimdi sırada Kayseri var. Avrupa'daki tüm işadamlarına Anadolu'nun reklamını yapıyoruz."
2005 yılının çok önemli olduğunu söyleyen Marsili, "Temmuzda dışişleri bakanımız Fini, 22-24 Kasım'da da cumhurbaşkanımız Ciampi Türkiye'ye gelecek. Ciampi, 14 yıllık bir aradan sonra Türkiye'ye gelen ilk cumhurbaşkanı olacak ve birçok işadamı getirecek. İstanbul-Eskişehir hızlı tren sisteminin yapımına ortak olacağımız yüksek ihtimal. Liman modernizasyonu ve sivil havacılık konusunda da Türkiye ile ortaklığımız büyüyecek" dedi.
Marsili, hükümetin kalkınma için öngördüğü teşvik ve muafiyetleri İtalyan yatırımcılar için de fırsat olarak gördüklerini söyleyerek, "Yine de yatırım için bürokratik engeller var. Örneğin, İtalyan işadamları Türkiye'deki tesislerinde İtalya'dan gelecek teknik personelle çalışmak istiyorlar ama bu personel için çalışma iznini çok zor alıyorlar. Hükümetten bu konuda kolaylaştırıcı adımlar bekliyoruz" diye konuştu.
Giriş vizesi sorunu
Turizmde psikolojik sıkıntı olduğunu dile getiren Marsili, Türkiye'ye 2004'te 318 bin İtalyan turist geldiğini, İtalya'ya bu kadar yakın bir ülke olan Türkiye'nin bu kadar az İtalyan turist ağırlamasını anlamsız bulduğunu dile getirdi. Türkiye'nin turistik güzellikler açısından son derece zengin olduğunu da unutmamak gerektiğini belirten Marsili, 1 milyon İtalyan turistin 12 saat süren uçak yolculuğu yaparak Tayland'a, Güney Asya'ya gittiğini, ancak iki saat uçup da Türkiye'ye gelmediğini ifade etti.
İtalyan turistlerin Türkiye'ye geldiklerinde diğer AB ülkesi vatandaşlarının aksine 10 avro 'ayakbastı' parası verip, giriş vizesi almak zorunda kaldıklarına da dikkat çeken Marsili, bunun daha fazla sayıda İtalyan'ın Türkiye'ye gelmemesinde en büyük etken olduğunu belirtti. Konuyu hem Turizm Bakanı Atilla Koç hem de Dışişleri Bakanlığı ile görüştüğünü belirten Marsili, şunları söyledi: "Temmuzda İtalyan Dışişleri Bakanı Fini, Türkiye'ye gelecek. O zamana kadar İtalyanları psikolojik olarak etkileyen vizeden vazgeçilmesi konusunda hükümetin adım atmasını bekliyoruz. Vizeden vazgeçildiğinde milyonlarca İtalyan turistin Türkiye'ye geleceğine eminim."