İtalya'nın iki dev bankası flörtte

İtalya'nın önde gelen bankalarından Banca Intesa ile Sanpaolo IMI evlilik hazırlığına başladı. İtalyan gazetesi La Republica'daki habere göre, evlilik için danışman firmalar seçildi.

İSTANBUL - İtalya'nın önde gelen bankalarından Banca Intesa ile Sanpaolo IMI evlilik hazırlığına başladı. İtalyan gazetesi La Republica'daki habere göre, evlilik için danışman firmalar seçildi. İki bankanın olası evliliği ile İtalya'nın şube ve çalışan sayısı bakımından en büyük, öz varlıklar açısından ikinci büyük bankası ortaya çıkacak. 384.5 milyar avro aktif büyüklüğüyle İtalya'nın ikinci büyük bankası olan Sanpaolo IMI Group'un yatırım bankası Banca IMI, Global Menkul Değerler'in yüzde 20 hissesini 24 Kasım 2005'te devralmıştı. Banca IMI'ye ayrıca 18 ay içinde Global'in yüzde 30 hissesini daha alarak payını yüzde 50'ye çıkarma opsiyonu tanınmıştı. Sanpaolo IMI'nin İtalya'da 3 bin 134 yerel şubesi ve 134 yurtdışı şubesi ve temsilcilik ofisleriyle yaklaşık 43 bin çalışanı bulunuyor.
İtalya'nın üçüncü bankası Banca Intesa'nın aktif büyüklüğü 279 milyar avro. Dünyada toplam 13.3 milyon müşterisi ve 4 bin 398 şubesi ve temsilciliği bulunuyor. Intesa Grubu'nun dünyada 58 bin çalışanı var.