İtalyanlar bankacılık ve turizm sektörünü gözlüyor

İtalyan Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi, 600 işadamı ile birlikte geldiği Ankara'da, Türkiye ile yeni 'ekonomik sayfa' açtı.

ANKARA - İtalyan Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi, 600 işadamı ile birlikte geldiği Ankara'da, Türkiye ile yeni 'ekonomik sayfa' açtı. Bu sayfanın zeminini Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerine başlaması için verdikleri siyasi mücadele ile yarattıklarını belirten Ciampi, "Türkiye ekonomisi hem bizim, hem dünya için vazgeçilmez fırsatlarla dolu. Biz de bu fırsatları değerlendiren ilk Avrupa ülkesi oluyoruz" dedi.
14 yıl aradan sonra Türkiye'ye gelen ilk İtalya cumhurbaşkanı olan Ciampi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetiyle gerçekleştirdiği ziyaretinin ilk gününde, gelecek için Ankara ile ortaklığın boyutlarını çıkarmaya çalıştı. Ciampi ve beraberindeki heyet Çankaya Köşkü'nde görüşmeler gerçekleştirirken, İtalyan işadamları Ankara'daki yatırım olanaklarını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) yaptıkları görüşmelerle bulmaya çalıştı.
'Tamamıyla bütünleştik'
Ciampi'nin gezisinin organizasyonunu İtalyan Ticaret Merkezi (ICE) Başkanı Büyükelçi Umberto Vattani, İtalyan Sanayicileri Konfederasyonu (Confindustria) Başkanı ve aynı zamanda FIAT ve Ferrari'nin başkanı olan Luca Corderodi Montezemelo'nun yanı sıra İtalyan Bankalar Birliği (ABI)Başkanı Maurizio Sella üstlendi.
Ankara, İstanbul ve Bursa'yı kapsayan üç günlük geziye verdikleri önem konusunda ortak açıklama yapan Vattani, Montezemelo ve Sella, kendileri için Türkiye'nin Güney Rusya başta olmak üzere diğer üçüncü ülkelere yatırımda 'köprü' rolü göreceğine dikkat çekti. Montezemelo, geziye büyük şirketler kadar küçük ve orta ölçekli şirket temsilcilerinin de katıldığını hatırlatarak "Bu, Türkiye ile her açıdan bütünleşmemiz anlamına geliyor. Her alanda ortaklığımızın büyüyeceğine işaret ediyor" diye konuştu. Montezemelo, 600 İtalyan işadamanın gezi boyunca 800 Türk firması yetkilileri ile 3 bin görüşme yapacağını belirtirken, bu görüşmelerin Bursa ve Gebze organize sanayi bölgelerindeki ziyaretlerle de süreceğini dile getirdi.
Türkiye-İtalya arasındaki ticaret hacminin 11.4 milyar doları bulduğunu hatırlatan Montezemelo, Türkiye'nin 3 Ekim'de AB ile üyelik müzakerelerine başlamasının ardından Türkiye'yi neden daha çekici bulduklarını da, "Hükümet, özelleştirmede şeffaf bir politika izliyor ve bu politika bizi kendine doğru çekiyor" diye konuştu. Montezemelo, "Özelleştirme konusunda elimizde çok ciddi ve büyük dosyalarımız var" derken, Türk hükümetiyle anlaşmaya varmadan şirket ismi vermeyi kendilerince uygun görmediklerini söyledi. Montezemelo, özelleştirme konusunda turizm sektörünün de cazip olduğunu kaydetti.
Özelleştirme konusunda en dikkat çekici açıklama ise ABI Başkanı Sella'dan geldi. Sella, Türkiye'yi ziyaret eden işadamları arasında 10 İtalyan banka temsilcisinin de yer aldığını belirterek "Türkiye'de özelleştirilecek kamu bankalarına talibiz. Bu konudaki isteğimizi hükümet de biliyor ve görüşmelerimiz sonucunda hangi bankaların özelleştirilmesinde yer alacağımızı netleştireceğiz" dedi. Sella, Türk Maliye ve Sanayi bakanları ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştireceklerini anlattı ve hangi kamu bankalarının özelleştirmeye hazır olduklarının bu görüşmelerden sonra netleşeceğini söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bugün İtalyan girişimcilerle bir araya geleceğini belirten Confindustria Başkanı Montezemelo, "Çok büyük bir buluşma olacak ve Türk-İtalyan ortaklığının ilk anlaşmaları yapılacak" diye konuştu. Montezemelo, ziyaretleri boyunca Türk öğrencilerin İtalya'da mesleki eğitim şansını yakalamalarına dönük anlaşmaların da gündeme geleceğini kaydetti.
'Bunu herkes duysun'
Montezemelo ve Sella, Türk-İtalyan ortaklığının Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde daha da güçleneceğini belirtip "Bunu herkesin duyması ve görmesi gerekiyor" dedi. ICE Başkanı Büyükelçi Vattani de, Türk ekonomisinin Akdeniz'de 'istikrar örneği' olacağını belirterek, Türkiye-İtalya işbirliğinin bundan böyle siyasi ve ekonomik doğrultuda ikili güçleneceğini ve Türkiye'deki modernizasyon ve özelleştirmelere 'topyekün' destek vereceklerini kaydetti. Montezemelo ise, Türk ve İtalyan işadamlarının şubatta Palermo'da yeniden bir araya geleceğini belirtti.
'Yeni yatırımlar gelecek'
İtalya heyetiyle iş görüşmeleri için Türkiye'yi ziyaret edecek olan Italcementi Group İcra Kurulu Başkanı Carlo Pesenti, Türkiye'de yeni yatırımlar yapacaklarını belirtti. Türkiye'de ortağı Set Group aracılığıyla faaliyetlerini sürdüren dünyanın 5. büyük çimento üreticisi Italcementi Group'un üst yöneticisi Carlo Pesenti, İstanbul'da düzenlenecek İtalya-Türkiye iş görüşmeleri için yarın Türkiye'ye gelecek. Pesenti, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'ye yatırım yapma kararının, grubun yüksek büyüme potansiyeline sahip ülkelerde faaliyet stratejisinin doğal bir uzantısı olduğunu kaydederek, "Yeni satın almalar ve kapasite artırım yatırımları ile ilgileniyoruz. Önümüzdeki dönemde aktif yatırım planı ile Türkiye'deki yerimizi pekiştirmeyi hedefliyoruz."
Yıllık 70 milyon ton çimento üretim kapasitesiyle dünyanın 5., Akdeniz'in lideri olan Italcementi Group, 20 bin çalışanı, 1.1 milyar avro brüt işletme kârı ile 19 ülkede faaliyet gösteriyor.
'Türkiye'nin AB üyeliğinde yarar var'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya gelen İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi, "Avrupa Birliği (AB) kavramı ülkelerarası kamplaşmayı da ortadan kaldırmaktadır. AB ile birlikte kamplaşma yerini işbirliğine terk etmektedir. Bu nedenledir ki Türkiye'nin AB üyeliğinde bizler çok büyük yarar görüyoruz" dedi.
Başbakan Erdoğan, Carlo Azeglio Ciampi ile Hilton Oteli'nde bir araya geldi. Ciampi, görüşme sırasında Türkiye'nin İtalyan yatırımcılar açısından da cazip bir ülke olduğuna değindi. Carlo Ciampi ziyareti sırasında, İtalyan iş adamları ve sanayicilerinden yaklaşık 400 kişinin kendisine eşlik ettiğini hatırlatarak, "Bu kişilerin Türkiye'ye benimle birlikte gelmeleri de ülkenizi yatırım ve iş imkânları açısından ilgi çekici bulmalarından kaynaklanmaktadır" diye konuştu.
Başbakan Erdoğan'ın ise görüşme sırasında Ciampi'ye, Türkiye'deki ekonomik gelişmeler hakkında bilgi verdiği öğrenildi. Görüşmede, başta Irak ve Filistin olmak üzere Ortadoğu sorunu da gündeme geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin İtalya ve Yemen ile birlikte, 'Demokrasiye Yardım Grubu'nda yer aldığını hatırlatarak, "Biz bu bölgeye istikrar ve refahı getirmek istiyoruz. Demokrasiye Yardım Grubu'nda yer almamızın nedeni de budur" dedi. Başbakan Erdoğan, söz konusu inisiyatifin daha işlevsel kılınabilmesi için diğer ülkelerin katkısının sağlanmasının da önemli olduğunu dile getirdi.
AB için 'kuvvetli' destek geldi
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i ziyaret eden İtalyan Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, demokrasi, insan hakları ve temel özgürlüklere saygı ile hukukun üstünlüğü ilkelerinin hâkim olduğu bilinen AB'ye Türkiye'nin üyeliğini İtalya olarak kuvvetli şekilde desteklediklerini kaydetti.
Türkiye'nin önemli enerji nakil hatları üzerinde olduğuna dikkati çeken ve bunun doğrudan yatırım ile ortak sanayi kuruluşlarına imkân verdiğini belirten Ciampi, Bakü-Ceyhan petrol boru hattının açılışının sözlerinin kanıtı olduğunu söyledi.
Türkiye'nin AB'ye yaklaşımı çerçevesinde İtalya-Türkiye işbirliğinin ivme kazandığını belirten Ciampi, İtalya olarak Türkiye'nin AB üyeliğini kuvvetle desteklediklerini kaydetti. Türkiye ile İtalya'nın Batı ile İslam ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesine destek verdiğini hatırlatan Ciampi, olası medeniyetler çatışmasının engellenmesi gerektiğini kaydetti.
Sezer, Ciampi'nin işadamları ile Türkiye'yi ziyaret etmesinin, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönündeki Türkiye'nin güçlü istencinin İtalya tarafından paylaşıldığını gösterdiğini belirtti.Sezer görüşmede ayrıca, kültür, turizm, savunma ve eğitim alanlarında işbirliğini daha ileri götürme kararlılığının vurgulandığını da kaydetti. Sezer, Ciampi'ye, Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği açık ve güçlü destekten ötürü teşekkür etti.
'Ticaretimiz artacak'
İtalya Cumhurbaşkanı Ciampi onuruna bir de akşam yemeği veren Cumhurbaşkanı Sezer, İtalya ile ticaretimizin geçen yıl 11.5 milyar dolara ulaştığını belirterek, "İtalya'yla ticaret ve yatırım alanındaki işbirliğimizi daha da ileri götürmeye kararlı olduğumuzu vurgulamak isterim. Bu istencimizin İtalyan tarafınca da paylaşıldığını görüşmemizde mutlulukla gözlemledik. Bu ortak istenç ile ticaretimizin bu yıl 15 milyar doları geçmesini diliyoruz. Ziyaretiniz, Türk-İtalyan dostluğunun önünde yeni ve parlak bir dönem açtı" dedi.
Vattani: Baş aktör Türkiye ile Orta Asya'ya imza atarız
İtalyan işadamları temsilcileri ile büyük şirketlerin üst düzey yöneticileri, dün akşam üzeri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yönetimi Türk işadamlarıyla bir araya geldi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2004 yılında 11.5 milyar dolar olduğuna işaret ederek, potansiyelin çok daha yüksek olduğunu ve kısa zamanda bu miktarı 15 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünün İtalyan ortaklarıyla çok daha büyük projelere imza atacağına inandığını belirtirken, Türkiye'nin AB üyeliğinin birliğin Akdeniz ayağını daha da güçlendireceğini ve güçlü bir global aktör olmasına katkı sağlayacağını ifade etti.
600 işadamının katıldığı gezinin iki ülke ilişkileri tarihinde görüşmemiş bir durum olduğuna vurgu yapan Fiat/Ferari'nin Başkanı ve İtalya Sanayiler Konfederasyonu Başkanı Luca di Montezemolo, Ankara buluşmalarının bugün Başbakan ve 6 bakanla yapacakları görüşmelerde daha da geliştirileceğine inandığını söyledi. Heyetteki işadamlarının 750 Türk şirketi temsilcisi ile 3 bine yakın görüşme gerçekletireceklerini söyleyen Vattani, Türkiye'nin 'başaktör' olduğu Orta Asya ve Kafkaslar dahil olmak üzere ortak yatırımlara imza atabileceklerini kaydetti.
İtalya Bankalar Birliği Başkanı Maurizio Sella, gazetecilerin soruları üzerine sadece özelleştirme kapsamındaki bankalarla değil tüm yerli bankalarla ilgilendiklerini söyledi. Avrupa'daki bankaların da Türkiye'deki bankalarla ilgilendiğini söyleyen Sella, "Burada büyük bir rekabet ortamı olacak" dedi.