İtalyanlar ortakla gelecek

Türk Telekom'a teklif vermeye hazırlanan Telecom Italia Yönetim Kurulu Başkanı Marco Trochetti Provera, "Türk Telekom için yalnızca birkaç yüz milyon avro harcamaya niyetliyiz" dedi.

MİLANO/ANKARA - Türk Telekom'a teklif vermeye hazırlanan Telecom Italia Yönetim Kurulu Başkanı Marco Trochetti Provera, "Türk Telekom için yalnızca birkaç yüz milyon avro harcamaya niyetliyiz" dedi.
Analistlerle telekonferans yapan Provera Telekom Italia'nın, Türk Telekom ihalesine birlikte girmek için iki ayrı şirketle görüşmeler yaptığını da söyledi. 'İhaleye tek başımıza girmek ve fazla para harcamak istemiyoruz' diyen Provera başarılı olmaları durumunda Türk Telekom'u bilançolarına almak istemediklerini sözlerine ekledi. Provera, Telecom Italia'nın 2007 yılı borçlanma hedefinin, Türk Telekom için olası yatırımı da içerdiğine işaret etti.
Süre uzatıldı
Bu arada Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türk Telekom ihalesinde 31 Mayıs olarak belirlenen son teklif verme tarihini, yatırımcıların talebini dikkate alarak 24 Haziran'a uzattı. ÖİB, Telekom İhale Komisyonu'nun dün aldığı kararla, son teklif verme tarihinin 24 gün uzatıldığını açıkladı. Bu arada, Türk Telekom'un yüzde 55'lik bölümünün özelleştirilmesinde, ihaleye katılması beklenen firmalardan beşi, son teklif verme süresinin uzatılmasını talep etmişlerdi.
Firma sayısı azalıyor
Telekom özelleştirmesinde 13 firma ön yeterlilik alırken, bunlardan Belçika şirketi Belgacom ile İspanyol Telefonica ihaleden çekilmişler ve ihalede 11 firma kalmıştı. Ancak, ihaledeki fiili firma ve firma grubu sayısı sekiz. Çünkü, MNG şirketlerinden MAPA A.Ş. ile Malezyalı Multi Global Link firmaları bilgi odası sürecine katılmamıştı. G.Kore firması olan SK Telekom'un da ihaleye katılması beklenmiyor.