İtalyanlar Türkiye yolunda

3 Ekim 2005'te üyelik müzakerelerine başlayarak Avrupa Birliği (AB) ile siyasi ortaklığını güçlendiren Türkiye, bu gücü ekonomiye de taşıyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - 3 Ekim 2005'te üyelik müzakerelerine başlayarak Avrupa Birliği (AB) ile siyasi ortaklığını güçlendiren Türkiye, bu gücü ekonomiye de taşıyor.
22 Kasım tarihinde beraberindeki 600 işadamı ile Türkiye'ye tam bir 'ekonomik çıkarma' gerçekleştirecek İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi, Türkiye'nin Avrupalı en büyük ortağının 'İtalya' olduğunu Ankara ve İstanbul'da ayrı ayrı ilan edecek.
14 yıllık bir aradan sonra Türkiye'ye gelecek ilk cumhurbaşkanı olacak Carlo Azeglio Ciampi'nin üç gün sürecek gezisi Türkiye için, 'Avrupa'yı sıkıca kucaklamak', İtalya için ise 'fırsatlar ülkesine yolculuk' anlamı taşıyor.
Sezer'in davetlisi
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelecek olan İtalya Cumhurbaşkanı Ciampi ve beraberindeki işadamlarının gezisinin her iki taraf için de neden bu kadar çok önemli olduğunu İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili anlattı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 11.45 milyar dolara ulaştığını (11 milyar 450 milyon dolar) ve İtalya'nın Türkiye'nin en büyük ikinci ticari ortağı olduğunu hatırlatan Büyükelçi Marsili, bu rakamların önümüzdeki dönemde daha da artacağına dikkat çekiyor. Marsili'ye göre bunda hem İtalya'nın Türkiye'yi hep 'cazibe merkezi' olarak görmesinin hem de Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin 'ivme kazanması'nın payı var.
Pirelli ve Ferrari yetkilileri de var
Türkiye'ye gelecek İtalyan işadamları grubunda dünyaca ünlü lastik şirketi Pirelli ve Ferrari yetkilileri de bulunuyor. 24 Kasım'da İstanbul Çırağan'da düzenlenecek 'Türkiye-İtalya İş Forumu'na, İtalyan Ticaret Merkezi (ICE) Başkanı Büyükelçi Umberto Vattani, İtalyan Sanayicileri Konfederasyonu (CONFINDUSTRIA) Başkanı ve aynı zamanda FIAT ve Ferrari'nin başkanı olan Luca Corderodi Montezemelo'nun yanı sıra İtalyan Bankalar Birliği (ABI)Başkanı Maurizio Sella da katılacak. Katılımcılar arasında Astaldi, Fruppo Eni, Enel, Fincantieri ve Finmeccanica gibi ünlü firmaların temsilcileri de var.
'Hepsi ortak projelere imza atacak'
İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili, Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi'nin gezisine ilişkin şu bilgiyi aktardı:
Avrupa'nın rotası Türkiye: Türkiye'nin AB üyelik sürecinin başından beri destekçisi olduk. Müzakerelerin başlamasının ardından Avrupa'nın gözünde Türkiye'nin değerinin daha da arttığı muhakkak. Cumhurbaşkanımız Ciampi ile beraber gelen işadamları ağırlıklı olarak gıda ve gıda makineleri, otomotiv, mobilya ve yan sanayi sektörlerinden. Hepsi, Türk işadamları ile ortak projelere imza atacak. İkili ortaklıklar kuracak. İtalya'nın Türkiye'ye olan bu ilgisi Avrupa'nın da dikkatinde. İtalya gibi birçok Avrupa ülkesi rotasını yakında Türkiye'ye çevirecek.
İstanbul'dan Anadolu'ya: Cumhurbaşkanı Ciampi, Ankara'da Sezer'le görüştükten sonra İstanbul'da "İtalya-Türkiye: Sanayi İşbirliği İçin İmkânlar" başlıklı toplantıya katılacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) ev sahipliğindeki bu toplantıya İtalyan Dış Ticaret Enstitüsü (ICE), İtalya Sanayiciler Konfederasyonu (CONFINDUSTRIA) ve İtalya Bankalar Birliği (ABI) de destek veriyor. İtalyan işadamlarının bu toplantıyı takiben Türk işadamları ile 3 bine yakın ikili görüşme gerçekleştirmesi öngörülüyor. Bu da, İstanbul'da kararlar alıp, Anadolu'ya yatırıma çıkacağımız anlamına geliyor.
Sanayi bölgeleri: İtalyan ve Türk işadamlarının buluşması büyük bir sinerji yaratacak. İtalyan işadamları organize sanayi bölgelerini daha yakından tanımak istiyor. Çünkü, Anadolu'da bu tip özel bölgeler oluşturmak istiyorlar. Anadolu'da Türk-İtalyan ortaklığına gelecek dönemde herkes şahit olacak. Gaziantep ve Kayseri için altyapı çalışmaları çoktan tamamlandı ama biz yeni iller için de keşifler yapacağız. Bu çalışmalarla Türkiye-İtalya gerçekten Avrupa'nın gelecekteki 'örnek ortak ülkesi' olacak. Türkiye'de faaliyet gösteren İtalyan şirketlerinin sayısı yaklaşık 300 ve bu rakama son 10 yıl içerisinde şirket sayılarının üçe katlanmasıyla ulaşıldı. Bu olumlu gidişat 2001 yılında Türkiye'nin yaşadığı ekonomik kriz esnasında bile gerilemedi ki, devamı gelecek.