İtalyanlara GAP daveti

Başbakan Erdoğan, sabah kahvaltısında İtalyan işadamlarıyla bir araya geldi. GAP'ın dünyadaki dokuz proje arasında yer aldığını belirten Erdoğan, "Yüzde 50'den fazlası bitti. Kaynak bulunursa hemen biter. İthalat-ihracat dengesinin kısa sürede sağlanacağına inanıyorum" dedi.

ANKARA - İtalyan işadamlarıyla bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, GAP'ın dünyadaki büyük çaplı dokuz proje arasında yer aldığını belirterek, "Şu anda yüzde 50'den fazla kısmı tamamlandı. Eğer ciddi kaynak akışı olursa kısa sürede bitirilebilir" dedi.
Erdoğan, dün İtalyan işadamlarıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi. Türkiye'nin siyasi ve ekonomik yapısı hakkında değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, AB ile müzakere sürecinin başladığını hatırlatarak, "Ülkemiz güven ve istikrar ülkesi. Artık karanlık eşikleri aşmış Türkiye var. Bu noktadan dönüş söz konusu değildir. Türkiye, sağlam bir zeminde yoluna devam etmektedir" dedi.
'355 İtalyan şirket var'
1988 yılında Türkiye'de 17 İtalyan şirketi bulunurken bu sayının 355'e yükseldiğini kaydeden Erdoğan, bunlardan 106 tanesinin de AKP iktidarı döneminde geldiğini belirtti. Türk ekonomisinin gelişmesini, dış ticaret hacminin de gösterdiğini kaydeden Erdoğan, ihracatın 2005 sonunda 72 milyar doları aşacağını ve ithalatla birlikte 190 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşılacağını ifade ederek şöyle devam etti:
'Dış açık çabuk kapanır'
"Dış ticaret hacmi aleyhimize gözüküyor. İthalat ve ihracat arasındaki açığı kısa dönemde düzelteceğimize inanıyorum. İnanıyorum ki işadamlarımızın işadamlarınızla yapacağı ortak girişimler, bu süreci hızlandıracaktır. Önümüzde dev bir proje olarak Güneydoğu Anadolu Projesi, GAP var. GAP, dünyadaki büyük çaplı 9 proje arasında yer almaktadır. Şu anda yüzde 50'den fazla bölümü tamamlandı. Eğer ciddi kaynak akışı olursa kısa sürede bitirilebilir. Buranın en önemli özelliği enerji ve tarım. Burada yapılacak bilimsel bir tarımla dünyanın beklentisi olan organik tarımdaki çok büyük adımlar burada atılabilir. İtalya, Türkiye'nin ilk 3 ticari ortağından birisi. Bundan dolayı aramızdaki ilişkiler çok farklı. 12 milyar dolarlık dış ticaret hacminin artacağına inanıyorum. Otomotiv, enerji, bankacılık, finans, gıda, telekomünikasyon, ulaştırma, liman işletmeciliği konusunda cazip yatırımlar yapılacağına inanıyorum. Aramızdaki güven ve istikrara dayalı bağlar, bir dayanışma anlayışı içinde, kazan-kazan felsefesiyle gerçekleşecektir."
Erdoğan, ilgili bakanları da davet ettiğini belirterek, çalışma kahvaltısına katılan bakanları da konuk heyete tek tek tanıttı.
İtalya'dan AB desteği
İtalya Endüstri, Enerji ve Ticaret Bakanı Claudio Scajola da Erdoğan'ın sözlerinin önemli bir destek işareti olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: "Türkiye'nin, kendi normları ve makroekonomik yapısı açısından, AB'ye tam üye olmak için çaba göstereceğine inanıyorum. Hükümetiniz, makroekonomide, özelleştirme açısından çok büyük adımlar attı. Türkiye için çok yoğun bir müzakere dönemi başlıyor. Bunun da başarıyla sonuçlanacağından eminim. Bu süreçte İtalya ve İtalya'nın tüm politik güçlerinin sizin yanınızda olacağını temin ederim."
Ekonomik ve sanayi işbirliği açısından, ilişkilerin, yapılacak görüşmelerle çok daha iyi bir düzeye geleceğini belirten Scajola, "Çalışmalarımız; Büyük sanayi gruplarının birlikte çalışmalarından, teknoloji transferine ve küçük ve orta ölçekli işletmelere, altyapıdan enerji alanına kadar olumlu sonuçlar doğuracaktır" dedi.
Unakıtan'la görüştüler
Cumhurbaşkanı Ciampi ile birlikte Türkiye'ye gelen İtalya Bankalar Birliği (ABI) başkanı Maurizio Sella Başkanlığındaki ABI heyeti Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı ziyaret etti. Bakanlık Müsteşarı Hasan Basri Aktan ile Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu'nun da katıldığı görüşmede, ekonomideki iyileşme ve İtalyan bankacıların özelleştirme kapsamındaki bankalar dahil yerel bankalara ilgisi konuşuldu.
İtalyanlar enerji üretimi ve dağıtımıyla ilgileniyor
İtalya'nın en büyük iki enerji firması olan ENEL ve ENI'nin yönetim kurulu başkanları ile üyeleri Enerji Bakanı Hilmi Güler ile makamında görüştüler. Güler, görüşme sonrasında Mavi Akım projesinin ortaklarından biri olan ENI firmasının özellikle Samsun-Ceyhan boru hattı ile ilgilendiğini belirtirken "Sadece boru hattı yapmak yetmez. Bu boruların içinin de doldurulması gerek. ENI firması borunun doldurulması, yani through-put için bizimle görüşmeler yapıyor. Bu konuda bize tahahhütler veriyor" dedi. İtalyan ENI Firması Başkanı Roberto Poli ise, "Türkiye bir enerji koridoru, Türkiye'ye ilgimiz devam edecek" diye konuştu. Bakan Hilmi Güler, ENEL ile yaptığı görüşmenin gündeminde ise özelleştirme olduğunu, fakat toplantıda GAP ve sulamadan da söz edildiğini belirtti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ENEL firmasının enerji üretimi ve dağıtımı konusu ile özellikle ilgilendiğini ve kendileri ile bu konuda görüştüklerini kaydetti. Güler, öncelikli 6 bölgeden bahsedildiğine işaret ederek, "Resmen açıklanmış 6 bölge yok. Onu da görüştük. Öncelikle 6 bölgeden bahsettiler. Biz de bu açıklamayı yaptık. Bunlar genellikle Ankara, İstanbul gibi daha hazır olan bölgeleri düşünüyorlar, ama henüz Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın böyle bir öncelikli resmi açıklaması yok" dedi.
'Vergide önümüzü görelim'
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İtalya Üretim Faaliyetleri Bakanı Claudio Scajola başkanlığındaki heyeti kabulünde, İtalyanlara kapıları 24 saat açık tuttukları mesajını verirken, işadamlarının önündeki bürokratik engellerin kaldırılabildiği ölçüde, Türkiye-İtalya ekonomik ilişkilerinin gelişeceğini ve bunun diğer Avrupa ülkelerine de örnek teşkil edeceğini söyledi.
İtalya Üretim Faaliyetleri Bakanı Claudıo Scajola da, iki ülke arasındaki sanayi işbirliğinde yüksek teknoloji, yedek parça, otomotiv, tekstil, makina ve ilaç sanayinin gelecek vaat ettiğini belirtti.
Fiat-Ferrari-Confindustria Başkanı Luca Montezemolo ise, İtalyan girişimcilerin, vergi oranlarının sık sık değişmemesini istediklerini vurgularken, "Değişkenlik göstermesi yatırımlarımızın sekteye uğramasına neden olur. Biz Fiat olarak, Türkiye'de 520 milyon avroluk yatırım yaptık. Bunun devamının gelmesi için vergilendirmede önümüzü görüyor olmamız gerekli" dedi.
'Destek şart'
Tofaş İcra Kurulu Başkanı Alfredo Altavilla da, Türkiye'de üst düzeyde teknoloji yatırım imkânının bulunduğunu, ancak bunun için sanayi desteklerinin olması gerektiğini kaydetti. Türkiye ve İtalya arasında KOBİ'lerde işbirliği anlaşmasının imzalandığı görüşmede, İtalyan Bakan Scajola, Coşkun ile Unakıtan'ı, Türkiye ile ilgili bilgilendirme ve tanıtım için İtalya'ya davet etti.