İTB'nin 52 yıllık başkanı Basmacı istifa etti ama kabul edilmedi

İTB'nin 52 yıllık başkanı Basmacı istifa etti ama kabul edilmedi
İTB'nin 52 yıllık başkanı Basmacı istifa etti ama kabul edilmedi

Nejat Ekrem Basmacı?ya TOBB?da düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül plaket vermişti. Törene Zafer Çağlayan ve Rifat Hisarcıklıoğlu?da katılmıştı.

İstanbul Ticaret Borsası'nı (İTB) 52 yıldır yöneten Ekrem Basmacı istifa etti. İTB Meclisi istifayı kabul etmedi. Bunun üzerine Basmacı da, 'Koltuk sevdalısı değilim, ama kararımı düşüneceğim' dedi

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Borsası’nın (İTB) 52 yıldan bu yana Yönetim Kurulu başkanlığını sürdüren Nejat Ekrem Basmacı, İTB Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda istifa ettiğini açıkladı. İTB Meclisi ise Basmacı’nın istifasını kabul etmedi.
 İTB’nin perşembe günü yapılan Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Nejat Ekrem Basmacı, 52 yıldır İTB’nin başkanlığını yaptığını, ancak özellikle son altı aylık süreçte kısır çekişmelerin kendisini yorduğunu ve üzdüğünü belirterek, “Ben artık köşeme çekilmek istiyorum. Kısır çekişmeler nedeniyle başkanlık yapma hevesim kalmadı. Ben artık görevimi tamamladım, gidiyorum” diye konuştu. 

Kanuni’ye benzetiyorlar
Bunun üzerine söz alan Meclis Başkanı İslam Ali Kopuz’un, Basmacı’nın istifasını kabul etmediği ve “Sayın Başkanım, sizin tecrübelerinize ve yol göstericiliğinize gereksinmemiz var. Meclis Başkanı olarak istifanızı kabul etmiyorum, Meclis üyesi arkadaşlarım adına da görev süreniz dolana kadar başkanımız olarak, görevinizin başında kalmanızı istiyoruz” ifadelerini kullandığı öğrenildi.
İstifa kararının nedenini açıklayan Nejat Ekrem Basmacı, koltuk sevdalısı olmadığını belirterek, insanların kendisine ‘Hürrem Sultan nasıl?’ diye soru sorduklarını, kendisini Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’a benzettiklerini söyledi. 1920 doğumlu olduğunu, bu benzetmelerden sıkıldığını dile getiren Nejat Ekrem Basmacı, İTB’ye ilk defa başkan olduğu 1957 yılından bugüne kadar karşısına hiç rakip çıkarılmadan bu göreve seçildiğini ifade etti.

‘İşlerimle ilgilenemedim’
İTB haricinde daha birçok yerde de görev aldığını, bu görevleri yüzünden kendi işleriyle ilgilenemediğini anlatan Basmacı, daha sonra şöyle konuştu:
“Gerçekten bir yerin başında 52 yıl kalmak kolay değil. Ben koltuk sevdalısı değilim. Borsanın başına daha genç arkadaşlar gelsin düşüncesiyle dün Meclis heyeti huzurunda istifa ettiğimi, artık başkanlık yapmayacağımı açık bir dille ifade ettim. Fakat Meclis üyeleri bunu kabul etmediler. Beni duygulandıran çok güzel laflar ettiler ve bu sözler karşısında bir şey diyemedim.”
Aslında görev süresinin dolmasına daha üç yıl olduğunu ifade eden Nejat Ekrem Basmacı sözlerine şöyle tamamladı:
“Üç yılım daha var ama ben bu süreyi doldurma konusunda kararsızım. İstifa kararımı biraz daha düşüneceğim. Bırakmak istiyorum ama bu kadar büyük bir sevgiye karşı da kayıtsız kalmak kolay değil. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Bizler yüce Türk milletinin hizmetkarlarıyız.’ Bizden hizmet istendiğinde de bırakıp kaçmayız.” 

Asıl sorun üyeler arasındaki kavga
İTB’nin kavga yeri olmadığını vurgulayan Nejat Ekrem Basmacı, “Son zamanlarda arkadaşların birbirleri arasında yaşanan kavgalar beni çok üzdü. Bana karşı bir hataları olmadı ama Borsa’da görevli olan birinin kavga etmeye hakkı yok. Kendi içinde kavga eden bir kurum, nasıl çözüm üretecek?” diye konuştu. 

Hizmete devam
İTB Başkanlığı boyunca tek bir muhalefetli karar aldırmadığını ve insanları ikna etmek için işlerini de ihmal ederek uğraştığını anlatan Basmacı, bu durumdan artık yorulduğunu söyledi. Nejat Ekrem Basmacı, “Başkanlığım süresince ülkeme hizmet etmekten başka bir amacım olmadı. Ülkemi, insanlarımı seviyorum. Bu sevgim bana yaşama sevinci ve güç veriyor. Ömrüm elverdiği ölçüde ülkem ve insanlarıma hizmet etmeye devam edeceğim” açıklamasında bulundu. (aa)