Tekstilciye iyi haber

'Bütçeye yük olmayacak'
Tekstil üreticilerinin sorunlarını dinleyen Başbakan Erdoğan, tekstil, hazır giyim ve deri sektöründe yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 10'a indirdiklerini açıkladı. Bakan Unakıtan "Bütçeye yük olmayacak" dedi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Karar iyi, istihdam ve enerji maliyeti de düşmeli.

ANKARA- Tekstil üreticileriyle zirve gerçekleştiren hükümet, tekstil, hazır giyim ve deri sektöründe halen yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranının yüzde 8'e düşürülmesini kararlaştırdı.
KDV indirimini açıklayan Başbakan Tayyip Erdoğan, bu kararla, kayıt dışı olan bu sektörlerdeki anlayışın kayıt altına alınması imkânı doğacağını belirterek, "Aksi takdirde bizim de denetim mekanizmalarımız çok daha farklı bir şekilde çalışmaya devam edecektir" uyarısında bulundu.
Erdoğan, tekstil sektörü ile ilgili Bakanlar Kurulu'nda alınan kararı AKP Grup toplantısında açıkladı. Daha önce de bazı kalemlerde KDV indirimine gittiklerine dikkat çeken Erdoğan, "Şimdi de tekstil, hazır giyim ve deri sektöründe KDV'yi yüzde 18'den yüzde 8'e indiriyoruz. Büyük istihdam kapasitelerine sahip sektörde bunun olumlu yansımaları ekonomik hayata yansıyacak. Gelişmiş ülkelerde tüketim harcamalarının ilk sırasını gıda ve giyim almaktadır. Dolayısıyla aldığımız karar, sadece tekstili değil, bütün halkımızı ilgilendiren bir karardır" diye konuştu.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Radikal'in sorusu üzerine, tekstil sektörüne sağlanan KDV indiriminin bütçeye mali yük getirmeyeceğini, bilakis 'artı getirisi' olacağını söyledi. İndirimden bütçenin nasıl olumlu etkileneceğinin sorulması üzerine Unakıtan, "Hesaplar onu gösteriyor" dedi.
Sektör yetersiz buldu
KDV indirimi sektör temsilcilerini tam olarak tatmin etmedi. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, hükümetin adımının önemli olduğunu, ancak asıl beklentilerinin istihdam ve enerji üzerindeki kamu yükünün azaltılması olduğunu vurguladı. Orakçıoğlu, "KDV indirimi sorunu çözmez" dedi. TGSD Başkanı Aynur Bektaş ise KDV indiriminin sektöre ilaç olamayacağını belirtti.
'Sıra enerji ve istihdamda'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KDV indiriminden memnun olduklarını belirterek, "Zirvenin amacına ulaşabilmesi için önlemlerin devamını bekliyor ve Hükümetin bu konuda duyarlı davranacağına inanıyoruz" dedi. Hisarcıklıoğlu, bu önlemin, hükümetin girdi maliyetlerini aşağı çekecek reformları tamamlayacağına dair inançlarını da korumak istediğini ifade ederek, "Talebimiz, istihdam ve enerji maliyetlerinde dünyadaki rakiplerimizin seviyesine gelmektir"diye konuştu