İthal araçlar gümrükte kaldı

Otomotiv ithalatçıları, dövizin YTL karşısındaki ani yükselişi üzerine ithal ettikleri otomobilleri gümrükte bekletiyor. Tüm Otomotiv İthalatçıları Derneği (TOİD)...

İSTANBUL - Otomotiv ithalatçıları, dövizin YTL karşısındaki ani yükselişi üzerine ithal ettikleri otomobilleri gümrükte bekletiyor. Tüm Otomotiv İthalatçıları Derneği (TOİD) Başkanı Aşkın Topallı, dövizin ani yükselişinin bir ithal otomobilin fiyatını ortalama 3 bin YTL yukarı çektiğini belirterek, bir süre mallarını gümrükte bırakacaklarını söyledi.
Bu sürenin yaklaşık 15 gün olacağını ifade eden Aşkın, "İthalat dolar ve avro üzerinden yapılıyor. Örneğin bir aracı 30 bin YTL'ye getiriyorsanız, bugün maliyet 33 bin YTL'ye çıktı. Bir süre dövizin düşmesini bekleyeceğiz. Eğer düşüş olmazsa malımızı yüksek fiyattan gümrükten alacağız" dedi.
Bu durumda sektörün aradaki farkı fiyatlara yansıtmak zorunda kalacağını da kaydeden Aşkın, şunları söyledi: "Piyasada rekabet var. Bu durumda ya kârdan fedakârlık yapacağız. Ya da fiyata yansıtacağız. Ancak fiyat artışı, dövizdeki yükseliş kadar fazla olmaz. Eğer 15 güne kadar piyasa oturmazsa mecburen ithalata devam edilecek, mallar çekilecek. Şartlar da buna göre oluşacak. Ancak biz dövizin ateşinin düşeceğine ve eski seviyesine yaklaşacağına inanıyoruz."
Dövizde şu anda yaşanan yükselişin çok da fazla olmadığının altını çizen Aşkın, sözlerine şöyle devam etti:
"Özellikle ihracatçılar için yükselişin faydalı olacağına inanıyorum. İhracatın daha fazla ve iyi fiyattan olması bizim de işimize yarar. Belki ithal aracın fiyatı biraz artar, ancak piyasaya daha fazla para gireceği için bizim satışımız da artar. Bunlar birbirini destekleyen şeyler."Promosyonlar sona erecek
Fiyatların uzun süreden beri artmadığına dikkat çeken otomotivciler, dalgalanmanın fiyatlara yansıtılacağını belirtti. Yetkililer, fiyat artırılmasa da promosyonların kesileceğini vurguladı. Yeni ayarlamalara göre 25 bin YTL'lik otomobile 1-2 bin YTL zam yapılması bekleniyor. Düne kadar kampanyayla satış planlayan firmalar, zammın kaçınılmaz olduğunu kaydetti.
Yüzde 10 zamlanacak
Otomobil almak için bu ayın tam zamanı olduğunu belirten Renault yetkilileri, mayıs sonuna kadar fiyatlarının en az yüzde 10 zamlanacağını ifade etti. Tofaş yetkilileri de yüzde 5 zam yapılacağını söyledi. Opel'den yapılan açıklamada, ay sonunda mevcut fiyatların yaklaşık 1000 YTL artacağı kaydedildi. Hyundai, Toyota, Honda ve Peugeot gibi otomobil firmaları zammın ne kadar yapılacağına karar verilmediğini ancak piyasada yaşanan hareketliliğe kayıtsız kalınmayacağını vurguladı.
Kredi faizleri yükseldi
Öte yandan bazı bankalar da otomobil kredisi faizlerinde değişiklik yaptı. Oyakbank'ın araç kredileri için 3-48 ay vadede uyguladığı kredi faiz oranı 1.20'den yüzde 1.28'e çıkarıldı. Garanti Bankası, yüzde 1.20 olarak verdiği taşıt kredisini 1.25'e yükselttiğini açıkladı. Bankeuropa ise 1-48 ay vadede yüzde 1.15 olarak belirlediği taşıt kredisi faizini 1.19 olarak değiştirdi.


Renault'dan zam sinyali: Ayarlama şart
Renault Mais Genel Müdür İbrahim Aybar, nisanda başlattıkları 'Bugün al, 2007'de öde' kampanyasının yaşanan ekonomik gelişmelere rağmen 24 Mayıs'a kadar süreceğini söyledi. Petrol fiyatlarını, kur dalgalanmalarını ve enflasyonu takip ettiklerini belirten Aybar, "Piyasanın durumuna göre yeni fiyat uygulamasına gidilebilir. Yaşanan gelişmeler pazarda bir miktar daralma yaratabilir" dedi.
Enflasyon ve faizdeki artışların piyasaya olan etkisi nedeniyle otomobil fiyatların ayarlanmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan İbrahim Aybar, mayıs ayının otomobil almak için uygun bir dönem olduğuna dikkat çekti.
Aybar, "Firmalar tarafından sunulan kampanyalar oldukça cazip. Şu anda otomobil almanın hâlâ cazibesini koruduğunu düşünüyoruz" diye konuştu. 2006 yılının başından itibaren, otomotiv pazarının 2005 seviyesinde gerçekleşmesini öngördüklerini hatırlatan İbrahim Aybar, istikrarın bozulmaması durumunda rakamların 2005 seviyesinde olacağını sözlerine ekledi.