İthal ette vergi arttı

İthal ette vergi arttı
İthal ette vergi arttı
Gümrük vergisi canlı hayvan ithalatında yüzde 40'a, kasaplık et ithalatında da yüzde 100'e yükseltildi.

EKONOMİ SERVİSİ - Canlı hayvan ithalatında gümrük vergisi oranı yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkarıldı. Kasaplık et ithalatında da gümrük vergisi oranı yüzde 70'ten yüzde 100'e yükseltildi.
Bakanlar Kurulu'nun İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı, Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, ağırlığı 400 kilogramı geçen erkek danalar, 1 yaşında veya daha küçük kuzuların ithalatında gümrük vergisi oranı AB, EFTA ülkeleri, Bosna Hersek ve diğer ülkeler için yüzde 40 olarak belirlendi.
Karkas ve yarım karkas, kuzu eti ithalatında ise gümrük vergisi oranı yüzde 100 olacak. Artışın et fiyatlarında artış yaratması bekleniyor.

Kasaplara göre sorun çözülmedi

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, canlı hayvan ve et ithalatında vergi artışı yapılmasına ilişkin “Karar, sorunu çözmüş olmuyor. Gümrük artsa da yerli üreticiye yarar sağlamaz. Kırmızı et fiyatlarında bir dalgalanma yaşanması halinde yine ithalat yapılır” dedi. Yalçındağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın, “rahatsızlığı tedavi edici bir nitelik taşımadığını” belirtti.
Üreticilerin özellikle yem fiyatlarının yüksekliğinden rahatsızlık duyduğunu ifade eden Yalçındağ, “Karar, sorunu çözmüş olmuyor. Gümrük artsa da yerli üreticiye yarar sağlamaz. Kırmızı et fiyatlarında bir dalgalanma yaşanması halinde yine ithalat yapılır” diye konuştu.
Türkiye'nin ithal kırmızı et konusunda sıkıntılı günler yaşadığını hatırlatan Yalçındağ, “Başladığımız noktalara geri dönüyoruz. 3 yıl öncesine geri dönüyoruz” dedi.
Yalçındağ, konuya ilişkin uzun vadede kalıcı çözüm üretilmesi gerektiğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Plan ve program yapılmalı. Yem fiyatları neredeyse buğdaydan pahalı. Türkiye'de besicilik yanlış mı, doğru mu? Besiciye ne yapılabilir? Üreticinin hayvan yeminin bir bölümünü üretebilir hale gelmesi lazım.”
“Canlı hayvan ve et ithalatında vergi artışının hem üretici hem tüketiciyi çok olumsuz etkileyeceğini” savunan Yalçındağ, “Et fiyatları artarsa, beslenecek dananın da fiyatı artar. Bu kararı destekleyenin ne yaptığına bakmak lazım. Bu durum, zatürre insanın uyuşturulmasına benziyor” diye konuştu.

bigPara.com