İthal keçi, Türk keçisinden 5 KAT verimli

İthal keçi, Türk keçisinden 5 KAT verimli
İthal keçi, Türk keçisinden 5 KAT verimli
Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Başkanı ve Ulusal Süt Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muhittin Özder, "Keçi ırklarının içinde yüksek oranda süt verimi nedeniyle en çok rağbet gören ve yayılan beyaz keçi olarakta bilinen, "Saanen" keçisidir" dedi.

Özder, 1980'li yıllardan sonra Türkiye 'de koyun ve keçi sayılarında büyük bir azalma meydana geldiğini ifade ederek, koyun ıslahı çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini söyledi.
Yerli koyun ırklarının et ve süt veriminin düşük olduğunu ifade eden Özder, “Koyun ıslahı çalışmalarına hız verilmesi lazım. Türkiye'de günümüzde, yerli kıl keçisi, Ankara keçisi, Kilis keçisi ve Malta keçisi ile bunların melezleri yaygın olarak yetiştirilmekte. Bunların yanında çeşitli kültür ırkları yurt dışından getirildi” diye konuştu.
Yurt dışından getirilen keçi ırklarından Türkiye şartlarına en uygununun beyaz keçi olarak da bilinen “Saanen” keçileri olduğunu kaydeden Özder, beyaz keçilerin süt verimi yüksek ve yetiştirildiği ülkelere çabuk uyum sağladığını ifade etti. 

Özder, şunları kaydetti:
“Keçi ırklarının içinde en fazla rağbet gören “Saanen” keçisidir. Beyaz keçi olarak da bilinen bu keçi, sadece yüksek verimiyle değil, aynı zamanda uyum yeteneğinin yüksekliği ile de bilinir. Bu bakımdan dünyada geniş bir yayılım alanı olmuştur. Verimleri yerli ırklarımızdan çok yüksektir. Saanen keçisi, çok iyi şartlarda bakıldığında yılda bir tonun üzerinde süt verebilirken, ülkemizde ki yerli ırklarda bu oran 150-200 kilogram arasındadır. Ayrıca bu keçilerde ikiz doğurma oranı da yüksektir. Saanen keçileri son yıllarda ülkemizde de küçükbaş hayvan yetiştiricileri tarafından yerli ırklarımız ile çiftleştirerek melezleme çalışmaları yapıldığını görmekteyiz. Fakat bu çalışmalar, çok bilinçli olarak yapılan çalışmalar değil.” 

DAMIZLIK BEYAZ KEÇİ BULMAK ZOR

Özder, Türkiye'nin saf ve yüksek verimli damızlık beyaz keçi bulmakta sıkıntı çektiğini ifade ederek, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın politikası gereği bu keçilerin sadece Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD gibi deniz aşırı ülkelerden ithal edilebildiğini söyledi.
Özder, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Saf ırkın Türkiye'ye getirilmesi için bir politikanın uygulanması ve kaliteli damızlıkların yurt dışından ithal edilip bilinçli bir şekilde ıslah amacıyla dağıtılmasında fayda var. Beyaz keçileri yurt dışından her ülkeden ithal edemiyoruz. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, hastalık nedeniyle sınırlı ülkelerden ithalat yapılmasına izin veriyor. Bu ülkelerde 150 dolar olan bir keçi, nakliye ve vergi masrafları ile birlikte Türkiye'ye ithali 1,150 dolara mal oluyor. Üreticilerimize ucuz ve kaliteli damızlık sağlanması gerekiyor.”

KEÇİ SÜTÜ, ANNE SÜTÜ KADAR DEĞERLİ
Özder, anne sütüne en yakın değerdeki sütün keçi sütü olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
“İçerdiği besin değerleri bakımından anne sütüne en yakın süt keçi sütüdür. Keçilerin beslendiği ortam itibarıyla sütlerinde zararlı kimyasal kalıntıların miktarı çok düşüktür. Sindirimi kolaydır. Küçük çocuklar için son derece uygundur. Hijyenik koşullarda bakılırsa koku problemi de olmaz. Bileşimi itibariyle kaliteli peynir yapımına son derece uygundur. Dünyanın önde gelen peynir üreticisi ülkeleri genelde keçi sütünü tercih ediyor. Peynirleriyle ünlü Fransa da peynir üretiminde keçi sütü tercih edilmektedir.”

KEÇİLERİN DOĞAYA VERDİĞİ ZARAR
Beyaz keçilerin yerli keçiler kadar doğaya zarar vermediklerine de değinen Özder, Şöyle devam etti:
“Keçi, selüloz oranı yüksek besinleri tercih eder. Ağaç dallarını filizlerini sever. Ama uygun bir otlatma yöntemi sağlanırsa, doğaya zarar vermezler. Burada sorun, aşırı otlatmadır. Beyaz keçiler yerli keçilere göre
kapalı ortamlarda, çiftlik ortamında yetiştirilmeye daha uygundur. Bu bakımdan sığıra benzer şekilde kapalı ağıllarda daha yoğun üretim sistemiyle yetiştirilmesi mümkün. Bu yolla doğaya verdikleri zararların önüne geçilebilmektedir. Eğer dengeli bir birliktelik sağlanırsa keçinin ormana zararı değil faydası dokunur. Kuru otları yiyerek yangınların önlenmesine ve gübresiyle de ağaçlara katkısı olur.”

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Avustralya

  ,

  Fransa

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Beyaz