İthalat saltanatı bitti

İthalat saltanatı bitti
İthalat saltanatı bitti
Artan ithalat vergisi firmalara 'yerli malı, herkes bunu kullanmalı' dedirtti. İç piyasaya dönen hazırgiyimciler 7 ayda 63 bin ek istihdam yarattı.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Cari açığın derdine derman olsun diye 2011 yılının ikinci yarısında ithal tekstil ve hazırgiyim ürünlerine getirilen ek vergi , iç piyasaya yaradı.
İthalat vergisi tüketicinin cebini yaksa da iç piyasadaki ara malı üreticilerinde çarklar hızlandı. Sektörde yüzde 50’lerin üzerine çıkma eğilimindeki ithalat yüzde 20’lere kadar geriledi. Sarar, Soft One, Collezione, Mudo gibi sektör devleri başta olmak üzere hazırgiyim markaları artık Uzakdoğu’yu terk edip tüm ürün tedarikini iç piyasadan karşılıyor. 

Pamukta ithalat dipte
2011 yılının temmuz ayında yaklaşık 54 kalem ithal hazırgiyim ve tekstil ürününe yüzde 40’ı bulan ek vergi getirildi. 2011 yılının ilk üç ayı ile 2012 yılının aynı dönemi karşılaştırıldığında ipek ithalatı yüzde 20, pamuk 97, vatka, keçe, dokunmamış mensucat ve özel iplikler 34, örme eşya ithalatı yüzde 74 azaldı. Sarar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, ithalata getirilen ek vergi ile artık tamamen iç piyasaya döndüklerini açıkladı. Uzakdoğu’nun eski cazibesini kaybettiğini belirten Sarar, “Artık tamamen Türk kumaşları kullanmaya başladık. Bu sadece bizim stratejimiz değil. Uzakdoğu’nun eski cazibesi kalmadığı için sektörün neredeyse tamamı artık ‘iç piyasa ’ diyor” açıklamasını yaptı. 

İthalat kontrol altında
Soft One’ın sahiplerinden Ali Öğütücü de sadece ara malında değil bitmiş üründe de ithalatın daha kontrollü hale geldiğini açıkladı. Öğütçü,“Geçtiğimiz yıla kadar sektörde ithalat ağır basıyordu. Şu anda yüzde 50’lerden 20’ye düştü. Artık üretilmesi zor ürünler dışında ithalata yanaşmıyoruz” dedi.

Herkes tam gaz çalışıyor
Birçok firmanın ithalat vergisi artışından sonra Türkiye ’ye döndüğünü söyleyen İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle “Bu dönüş, 7 ay içinde 63 bin kişiyi istihdama kattı” dedi. Tekstil firmaları ve dokuma makinelerinin maksimum kapasitede çalıştığını söyleyen Gülle “Koton ve H&M gibi firmaların iç piyasaya dönmesi üretimde doluluk yarattı. Mayıs ayı itibariyle tekstilin bütün birimleri çalışmaya başladı” açıklamasını yaptı. 

Yerlİ İle yabancı marka rekabetİ dengelendİ
Sektör yetkilileri ithalat vergisindeki artışın yerli markalarla yabancı markalar arasındaki rekabeti de dengelediğini açıkladı. Uzakdoğu’da yaptırdığı ucuza üretimle Türkiye’de yerli markalara karşı fiyat avantajı elde eden yabancı markaların bu gücünü kaybettiği belirtiliyor.

bigPara.com