İthalata 'dayanıklı' katkı

İthalat artışının sadece hammadde ve aramalları ithalatından kaynaklandığına ilişkin ididaların aksine, dış ticaretin ekonomik gruplara göre dağılımı, otomobil ve...

ANKARA - İthalat artışının sadece hammadde ve aramalları ithalatından kaynaklandığına ilişkin ididaların aksine, dış ticaretin ekonomik gruplara göre dağılımı, otomobil ve benzin dışındaki tüketim malı ithalatındaki büyümenin ithalat üzerindeki baskısını sürdürdüğünü ortaya çıkardı.
Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan edinilen verilere göre otomobil ve benzin ithalatı hariç tüketim malları ithalatında özellikle dayanıklı ve yarı dayanıklı tüketim malı ithalatındaki hızlı büyüme yüzünden yüzde 24.9 gibi yüksek düzeyde bir artış yaşandığını gösteriyor. Geçen yılın ilk altı ayında 3 milyar 461 milyon dolar olan otomobil ve benzin dışındaki tüketim malları ithalatı 4 milyar 324 milyon dolara yükseldi. Türkiye'nin bu yılın ilk altı aylık dönemindeki tüketim malı ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.7 oranında artarak 6.1 milyar dolara ulaştı.
Binek otomobil ithalatının yüzde 29.9, benzin ithalatının ise yüzde 16.5 oranında gerilediği bu yılın ilk altı aylık döneminde, TV, buzdolabı gibi dayanıklı tüketim malları ithalatı yüzde 24.9 oranında artarak 885 milyon dolara ulaştı. Aynı dönemde giyim, oyuncak gibi yarı dayanıklı malların ithalatı ise yüzde 31.1 büyüdü. İlaç ve benzeri dayanıksız tüketim mallarının ithalatı ise yüzde 12.8 arttı.