İTO: Artık TOBB'da biz de varız

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, İTO'nun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) belli bir temsil kabiliyetine kavuştuğunu söyledi.

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, İTO'nun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) belli bir temsil kabiliyetine kavuştuğunu söyledi. Murat Yalçıntaş, gazetecilerin,
'Uzun süre İTO TOBB'da temsil edilmedi. Şimdi güçlü temsil ediliyor mu?' sorusu üzerine, kendisi yerine İTO'da başkan adaylığından çekilen İbrahim Çağlar'ın saymanlığa, bir arkadaşlarının Ticaret Konseyleri Başkanvekilliğine, iki arkadaşlarının dış ilişkilere seçildiğini belirterek, "İTO, TOBB'da belli temsil kabiliyetine kavuştu" dedi.
'Başkanvekilliği olmadığı için burukluk var mı' sorusuna karşılık Yalçıntaş, TOBB'da yönetim kurulu onun içinde de bir icra kurulu bulunduğunu, icra kurulunun da başkan, başkan yardımcısı ve saymandan oluştuğunu, saymanın da para işlerinin toplandığı başkanvekili olduğunu söyledi. Formula İstanbul Yatırım A.Ş.'nin sermayesinin 105 trilyon liraya çıkacağını belirten Yalçıntaş, İTO'nun ve TOBB'un 40'ar trilyon lira koyduğunu, İstanbul İl Özel İdaresi'nin 10.5 trilyon lira koyacağını ifade ederek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi daha cevap vermedi. Onlara yüzde 15 teklif ettik. Kabul ederlerse hep beraber 105 trilyon lira olacak" dedi. Proje bittiğinde 153 milyon dolara mal olacağını söyleyen Yalçıntaş, Turizm Bakanlığı'nın maddi katkısının olmadığını, organizasyon olarak projede yer aldığını belirtti. İTO Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar da, Formula 1 için mali sıkıntı olmayacağını söyledi.
Bu arada, Murat Yalçıntaş, haziranda Milletlerarası Ticaret Odaları Birliği Genel Kurulu'na da katılacaklarını, sonraki genel kurulun İstanbul'da yapılacağını belirtti.
Hükümetin iyi yaptığı şeyleri söyleyeceklerini, ancak cari açığı, emisyonu, kuru, biraz bunu da rahatlatın diyeceklerini belirten Yalçıntaş, 'Kriz var batacağız' demeyi de çok iyi niyetli görmediğini, Türkiye'de kriz olmadığını, krize doğru da gitmediğini söyledi. Yalçıntaş, yabancıların yatırım yaptığı bir ortamda kriz lafını etmenin çok ayıp olduğunu kaydetti.
'Kriz lafı çok ayıp'
Piyasanın şu anda nasıl olduğunun sorulması üzerine de Yalçıntaş, şunları belirtti: "Şu anda bizim işadamımızın sıkıntı duyduğu iki nokta var. Birincisi Merkez Bankası'nın uyguladığı düşük enflasyon politikası yüzünden emisyonu dar tutması. İkinci sıkıntı, hükümetin uyguladığı düşük kur veya aşırı değerli YTL politikası. Ben Merkez Bankası'nın emisyon üzerindeki baskısını biraz hafifletmesini, kurların da biraz yukarı çıkmasını istiyorum." Kayıt dışının işadamı için haksız rekabet yarattığını söyleyen Yalçıntaş, "Türkiye'de kayıt dışı ekonomiyi cazip hale getiren etmenler de var. Mesela Türkiye'deki işletmelerin çoğu 49 kişi, neden 50 değil? Vergi dilimlerinin düşürülmesini istiyorum" dedi.
'İyileşme yeterli değil'
Türkiye'de istihdam sorunu olduğunu belirten İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, "Elde edilen makroekonomik başarı mikroekonomik verilere henüz yansımadı. İyileşme mevcut, ama yeterli değil" dedi. Yalçıntaş, "Dev tankerler hemen dönemez Türkiye de dev bir tanker gibi ve büyük ekonomi. Büyük tankerler yavaş yavaş döner. Türkiye de yavaş yavaş dönüyor. Düz yola girince de daha fazla yol alacak" diye konuştu.
Çin'in ihracatının yüzde 78'ini Çin'de yatırım yapan çokuluslu şirketlerin oluşturduğuna dikkat çeken Yalçıntaş, "Türkiye olarak bizim öyle politikalar uygulamamız lazım ki yabancı şirketler buraya gelsinler" dedi.