İTO'da iki taraf da galip!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) meslek komitesi ve meclis üyeliği seçimleri oda başkanı Mehmet Yıldırım ve AKP kurucularından İbrahim Çağlar arasında gerçekleşen kıran kırana bir yarışa sahne oldu.

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası (İTO) meslek komitesi ve meclis üyeliği seçimleri oda başkanı Mehmet Yıldırım ve AKP kurucularından İbrahim Çağlar arasında gerçekleşen kıran kırana bir yarışa sahne oldu.
Her iki aday da seçimi kendisinin kazandığını söylerken, İTO meclis üyelerinin yalnızca yüzde 30'unun önceki günkü meslek komiteleri seçiminde değiştiği vurgulanıyor. 15 Mart Salı günü yapılacak meclis toplantısında İTO Meclisi yönetim kurulunu belirleyecek ve İTO'nun yeni başkanı ortaya çıkacak.
Seçilen meclis üyelerinin şimdilik kimi desteklediği ise bilinmiyor. Bu nedenle de adayların üyeleri etkilemek için 'Ben kazandım' yönünde demeç verdikleri vurgulanıyor. Mazbataların yeni üyelere verileceği yarından itibaren de sıkı pazarlıklar yaşanacağı dile getiriliyor.
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, meslek komitesi ve meclis üyesi seçimlerinde, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek yönetim kurulu başkanlığı seçiminde, kendisini destekleyecek 160 oda meclis üyesi çıkardıklarını belirtti. Yıldırım, "Tahmin ediyorum eski meclisin yüzde 70'i seçildi. Bunlar beni destekleyenler. 230 oda meclis üyesinin 160'ını çıkardık" dedi. Yıldırım, "Karşı taraf yüzde 30 oy almıştır. Başkanlığa adaylığını koyanlar kendi sandıklarından dahi çıkamamıştır. Kendi sandığından çıkamayan, nereden 'Yeniden adayım' diyecek?
Yani emanet bir şirketten mi gelecek,? 'Hangi komitedeyse açıklasın. Yok öyle bir şey" diye konuştu. Çağlar da galibin kendisi olduğunu öne sürdü ve komitelerin büyük bölümünü kazandığını belirterek, "Kimin kazandığını göreceğiz" dedi.
Üyeler sandığa akın etti

 • 30 bine yakın İTO üyesinin seçimlerde oylamanın yapıldığı Dünya Ticaret Merkezi'ne akın etmesiyle Yeşilköy'de yollar tıkandı.
 • GSM operatörlerinin yer istasyonları konuşma yoğunluğu nedeniyle kilitlendi.
 • Mehmet Yıldırım oyunu sabah saatlerinde inşaatçıların temsil edildiği 36. komitede kullandı. Yıldırım'ın yanında korumaları da vardı. İbrahim Çağlar, iplikçilerin temsil edildiği 29. komitede oy attı. Çağlar'a tekstilcilerden TİM Başkanı Oğuz Satıcı ve İHKİB Başkanı İsmail Gülle destek vermişti. Satıcı, Çağlar'ın listesindeydi.
 • MÜSİAD, seçime teknik destek verdi.
 • Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ve Tüm Otobüsçüler ve İşletmecileri Federasyonu (TOFED) Başkanı Galip Özdemir'in listelerinin yarıştığı 88. komitede sıra kavgası çıktı. Yumruklaşmalar oldu.
 • İTO meclis üyesi Hikmet Tanrıverdi mavi atkı takan ekibiyle Mehmet Yıldırım'ı destekledi.
 • Heyecan sonucu üç kişi kalp krizi geçirdi.
 • THY, uçaklarını kaçıran yolculara jest yaparak yüzde 30 gecikme zammını uygulamadı.
 • Büyük çekişmenin yaşandığı otel, eğlence yerleri grubunda zafer içkili işletmelerin oldu.
 • İplikçi İbrahim Çağlar, seçimlerde kendi komitesi olan Bilumum İplik Meslek Komitesi'nde Gülümser Yıldırım'a karşı kaybederken katıldığı diğer komitelerden meclise girmeyi başardı.
 • İbrahim Çağlar'ın başını çektiği Yeni İTO Platformu önceki akşam 20.00 saatlerinde, seçim sonuçları belli olmadan basın kuruluşlarına 'İTO'da Yıldırım dönemi bitiyor' başlığı altında faksla bir açıklama yaptı. Açıklamada, Mehmet Yıldırım'ı destekleyen adayların mecliste ancak yüzde 30'lar seviyesinde kalacağı tahmini yer aldı.