Tüm basın ters köşe

Serdengeçti'nin yerine Merkez Bankası'na gelecek isim konusundaki haberler hatalı çıktı. Basında günlerdir başkanlığa asaleten geleceği yazılıp çizilen başkanvekili Başçı'nın adının, Cumhurbaşkanı Sezer'e giden kararnamede bulunmadığı açıklandı.
Başbakan Erdoğan, "Kararnamedeki ismi açıklamama konusunda Cumhurbaşkanı'na söz verdik" dedi. Özet: Bütün gazete ve televizyonlar, Devlet Bakanı Babacan'ın Köşk'e çıktığı 15 Mart'tan beri kamuoyunu aslı olmayan bir isimle oyaladı.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Merkez Bankası Başkanlığı'na atanacak isim konusunda yaratılan kafa karışıklığı, piyasalarda tansiyonu yükseltti. Görev süresi dolan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin yerine vekâleten getirilen Erdem Başçı'nın, hükümet tarafından asaleten atanacağına yönelik spekülasyonlar, Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamayla sona erdi. Ancak bu kez de 'Erdem Başçı değilse başkan kim olacak?' sorusu öne çıktı. Borsada birinci seans işlemleri sürürken gelen Cumhurbaşkanlığı açıklaması, satışların hızlanmasına ve endeksin 800 puanlık düşüşle 43 bin 628 seviyesine çekilmesine neden oldu. Öğle saatlerinde dolar 1.3475 YTL'yi, 5 Eylül 2007 vadeli gösterge tahvil yüzde 14,00'ları zorladı.
'Yeni bir Anayasa krizi mi geliyor' kaygısı yaratan açıklamanın etkisiyle hızlı düşen endeks, Başbakan Erdoğan'ın "Başkanlığa atanacak isme ilişkin kararname Cumhurbaşkanlığı'nda" açıklamasıyla toparlandı. Erdoğan'ın açıklaması olumlu karşılanmasına rağmen 'Kim?' sorusunun yanıtsız kalması yüzünden borsa, gün sonunda 26 puan kayıpla 44 bin 399 seviyesine indi. Yabancı yatırımcıların yoğun alımlarına sahne olan dolar günü 1.3420 YTL'den 5 Eylül 2007 vadeli tahvil ise yüzde 13.93'den kapattı.
FED'den faiz sinyali
Dün güne damgasını vuran ikinci önemli gelişme ise ABD'den geldi. ABD Merkez Bankası FED'in önümüzdeki dönemde faizleri yükselebileceğini bir kez daha vurgulaması, Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan piyasaları olumsuz etkiledi ve borsaları düşürdü.
Dün Hazine'nin, 14 Haziran 2006 vadeli tahvillerin geri alım ihalesi ise beklendiği gibi sonuçlandı. Hazine net 805,7 milyon YTL'lik alım yaptı. 'Dolara dolaylı müdahale' olarak yorumlanan ihalede, dövize endeksli tahvillere ilişkin en fazla 1 milyar YTL dolayında alım yapılacağı daha önce açıklamıştı. İhalede 1 milyar 835,9 milyon YTL teklif geldi. Tekliflerin yüzde 37'si karşılanırken nominal 677,6 milyon YTL'lik geri alım yapıldı. İhale sonucu 'bankalar açısından oldukça karlı' bulundu.
FED: Kısa vadeli faizler artabilir
ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke önceki gün yaptığı konuşmada, uzun vadeli faiz oranlarının düşük seyretmesinin sebebini söylemenin zor olduğunu, ancak "Uzun vadeli tahvil faizlerinin düşük seyrederek getirisinin azalması halinde kısa vadeli faiz oranlarının yükseltilebileceği" mesajı verdi.
Bernanke'nin bu açıklamasının ardından uluslararası piyasalarda ABD Doları değer kazandı. Gün içinde avro, dolar karşısında 1.2112 dolara kadar geriledi. FED, 27-28 Mart tarihlerinde ilk defa Bernanke başkanlığında toplanacak. Toplantıda, faiz oranlarının çeyrek puan daha artırılması bekleniyor.