Tüzmen: Hiçbir usulsüzlük yok

Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı iken EGS Dış Ticaret'e 64 milyon YTL usulsüz kredi kullandırmakla suçlanan Devlet Bakanı Tüzmen iddiaları reddetti: Bugün de aynı kredinin altına imzamı atardım.

ANKARA - Eximbank'tan EGS Dış Ticaret'e 64 milyon YTL usulsüz kredi kullandırarak Hazine'yi zarara uğratmakla suçlanan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, kredide usulsüzlük bulunmadığını belirterek, "Yine Eximbank Başkanı olsam aynı kredinin altına imza atardım" dedi. Kürşad Tüzmen, düzenlediği basın toplantısında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) raporunda ortaya atılan, Dış Ticaret Müsteşarı ve Eximbank Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı dönemde Eximbank'tan EGS Dış Ticaret Şirketi'ne 64 milyon YTL kredi kullandırılırken yüzde 100 teminat almak yerine yüzde 65 teminat alındığı ve talebin 11 milyon YTL üzerinde kredi kullandırıldığı icin devletin zarara uğratıldığına ilişkin iddiaları yanıtladı.
Eximbank ile EGS arasında 1993 yılından 2001 yılına kadar sorunsuz bir kredi ilişkisi yaşandığını belirten Tüzmen, "Bu dönemde toplam 4.9 milyar dolar ihracat gerçekleştiren firmanın Eximbank'tan kullandığı kredilerin tutarı 445 milyon dolardır" dedi.
Kürşad Tüzmen, her zaman yaptığı işlerde alnının açık olduğunu ifade ederek, "Müsteşarlıktan ayrılırken, 'Boynumuz yiğit boynu, bükülürse sevda büker' demiştim. O dönemlerde o kadar iş yaptık ve 20 küsur sene bir şeyle karşılaşmadık" diye konuştu.
'Kanaat oluşturma çabası'
Tüzmen, murakıp raporuna konu kredi konusunda "Bugün olsanız ne yaparsınız" dense, yine bu firmaya aynı şekilde kredi verilmesi kararının altına imza atacağını belirtirken, "O gün benimle çalışan arkadaşlarım, bugün de benimle beraber. Hepsiyle çok güzel işler yaptık" dedi. Kürşad Tüzmen, 'EGS'ye 2001'de kullandırılan ihracat kredilerinin usulsüz olduğu' iddialarını değerlendirirken, konuyu soruşturan murakıp raporunun özetlendiği haberde, bankacılık mevzuatı kurallarını bilmeyenlerin, suçlayıcı ve amaçlı kanaat oluşturma çabalarının dikkat çekici olduğunu ileri sürdü. Bakan Kürşad Tüzmen şunları kaydetti:
"Ödenmemiş vergi borcunun bulunmaması, karşılıksız çekleri olmaması, ortak ve yöneticilerin müflis, yüz kızartıcı, hükümlü olmaması gibi, kredibilite unsurlarına bakılarak yedi yıldır sorunsuz kredi ilişkisi sürdürüldüğü de dikkate alınarak, yönetim kurulu kararı ile EGS Dış Ticaret'e kredi riskinin teminat mektubu oranı yüzde 65 uygulanmıştır. Olayda, o dönem yürürlükteki mevzuatın amir hükümleri açısından kredilendirmeye aykırı bir durum yoktur".
Neyle suçlanıyor?
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen hakkındaki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu murakıp raporu, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun Eximbank'taki incelemeleri sırasında ciddi bulgulara ulaşılınca soruşturmanın derinleştirilmesi için Başbakan Tayyip Erdoğan'ın onay vermesiyle hazırlandı. Söz konusu murakıp raporunda, Devlet Bakanı Tüzmen'in yönetim kurulu başkanı olduğu dönemde Eximbank'ın teminat indiriminden yararlanması mümkün olmayan EGS firmasından, yüzde 100 oranında tam teminat alınması gerekirken yüzde 65 oranında teminat aldığı, ayrıca firmanın talebinin de üzerinde, ilave olarak 11 milyon YTL tutarında kredi kullandırıldığı belirtiliyor. EGS Dış Ticaret'te sorunlar EGS Bank'a 2001 yılında TMSF tarafından el konmasıyla başladı. Bu operasyonun ardından grubun iştiraklerine de el konunca EGS Dış Ticaret'in varlığı fiili olarak sona ermiş oldu.